1. 1.
  harika bir yorum, muhteşem bir ses... orson welles!

  (bkz: i know what is to be young)
  4 ... shalamar
 2. 2.
  gelmiş geçmiş en iyi sinemacılardandır.

  citizen kane in yönetmenidir
  2 ... letranger
 3. 3.
  yurttaş kane adlı filmin dünyaca ünlü abd'li yönetmeni.
  2 ... eqin
 4. 4.
  yaptığı radio tiyatrosu ile amerikalıları marslı saldırısı olduğuna inandıran dahi adam
  2 ... handushka
 5. 5.
  1938'de radyodan "Marslıların dünyayı istila ettiğini" duyurmasıyla ABD halkını paniğe sevk ederek, medyanın gücünü ilginç bir biçimde kanıtlamıştır.

  (bkz: belcika daki tv sakasi)
  3 ... zaknafien
 6. 6.
  sinemanin dahi bir o kadar da bahtsiz yonetmeni ve oyuncusu . senaryolarini cogunlukla kendisi yazmistir . yurttas kane filmininde yonetmen oyuncu ve senaristir. ayrica yabanci, muhtesem ambersonlar, macbeth , ucun adam ve othello gibi filmleri vardir . kariyeri parlak baslamis ama ne yazik ki husranla bitmistir . (bkz: anlasilamamak)
  6 mayıs 1915 yılında wisconsin - abd'de doğdu. annesi o sadece dokuz yaşındayken, babası ise onbeş yaşındayken öldü. bir süre resim üzerine çalıştıktan sonra oyunculuk yapmaya başladı. bu yıllarda evlendi. bir süre radyoda da çalıştı. sonra, 1938 yılındaki ünlü ''dünyalar savaşı''nın radyo tiyatrosunda amerikalıları dünyayı marslıların istila ettiğine inandırdı. 1941'deki ilk filmi ''yurttaş kane'' ileride çok büyük ün yapacak olmasına rağmen, o sıralar welles'e yüklüce bir para kaybettirdi. daha bu ilk filmiyle, welles o zamana kadar ki sinema gelişimine yepyeni bir yön vermiş ve yenilikler getirmiştir. özellikle, sinemanın anlatım potansiyelini ve yollarını farklı bir kompozisyonda kullandığı için bu film önemliydi. bu nedenlerden ki, ''yurttaş kane'' filmi bir çokları tarafından ''bugüne kadar yapılmış en iyi film'' payesini almıştır. ayrıca, bu ilk filminde oyuncu olarak da bulunmuş ve performansıyla da beğeni toplamıştır. yine de, orson welles, hollywood'da tutulmadığı için avrupa'ya gitmiştir. her ne kadar sonraki filmleri de amerika söz konusu olduğunda pek başarılı olamamış olsalar da, en azından ticari açıdan, özellikle avrupa'da çok tutulmuş ve bir çok ödül aldı. hayatinin sonlarina dogru bir cok yarim kalmis projesi oldu. 10 ekim 1985'te hayata kuskun bir vaziyette vefat etti. mekani cennet olsun.

  ''Dünyayı döndüren kadınlar değildir, ama o dönmeyi anlamlı kılan varlıklardır.''
  ''Hollywood fena değil, kötü olan filmler''
  orson welles
  1 -1 ... mulayim
 7. 7.
  touch of evil'ın yönetmeni, oyuncusu, senaristi kısacası bir filmin her şeyi olabilen usta yönetmen...
  3 ... beholderr
 8. 8.
  orson welles en iyilerden biridir. inandırıcılığı hat safhada bir yönetmendir cbs radyosunda yaptığı world of the war (speilberg filminin de esin kaynağı) radyo dizisiyle ortalığı birbirine katmış ülkeyi büyük bir karmaşanın içine sürüklemiştir. diziyi dinleyen isanlar olayın gerçekten de var olduğunu düşünmüş sokakları birbirine katmışlardır (paranoyak bir halk olmaları gerçeğinin de önemli bir ipucusudur bu) citizen kane (yurttaş kane )ise yönetmenin doruk yaptığı noktadır. bu film hala imdb de dahil bir çok sitede ilk 10 da yer bulabilmektedir
  1 ... sonrabirgun
 9. 9.
  (#1682189)
  1 ... mulayim
 10. 10.
  sinemanın en büyük yaratıcılarından abd' li yonetmen, yazar, oyuncu.
  1 ... carlott