1. 1.
  Ayn Rand (2 Şubat 1905 - 6 Mart 1982, ilk adı Alissa Zinovievna Rosenbaum), kurduğu objektivizm felsefesi ve yazdığı Yaşamak istiyorum (We the Living), Ben (Anthem), Hayatın Kaynağı (The Fountainhead) ve Atlas Vazgeçti (Atlas Shrugged) kitapları ile tanınan kadın düşünür-yazar.

  Felsefesi ve kitapları kendi bireycilik, rasyonel bencillik ve kapitalizm mefhumlarını vurgular. Devletin özgür bir toplumda yasal ama minimal bir role sahip olduğuna inanan Rand, bir anarşist değil ama bir minarşist'tir. (bu tanımı kendi kullanmamıştır.)

  Romanları kendisine özgü oluşturduğu bir kahramanın tanıtımını merkez alır, Kahraman kendi yeteneği özgünlüğü ve bağımsızlığı yüzünden toplumla çatışır, ama bu çatışmalar onun hataları yüzünden değil, rasyonel davrandığı ve yürekten gelen bir şekilde kendi çıkarı için çalıştığı için olur. Rand'a göre rasyonel düşünen akıllar için çatışma söz konusu değildir. Kahraman yine de idealleri doğrultusunda devam eder. Rand bu kahramanı ideal insan olarak görür ve literatürünün bu tip insanlar için bir tanıtım yeri olmasını amaç edinir.

  O'na göre,

  insan değerlerini ve hareketlerini mantık kullanarak seçmelidir,
  Bireylerin kendilerini başkaları için feda etmeden ve aynısını başkalarından beklemeden kendi amaçları için yaşamaya hakları vardır,
  Kimsenin bir başkasının haklarına güç kullanarak tecavüz etmeye ya da güç kullanarak ona kendi fikirlerini empoze etmeye hakkı yoktur.
  http://tr.wikipedia.org
  6 ... kiraze
 2. 2.
  romanları sırasıoyla şunlardır:
  (bkz: we the living)
  (bkz: the fountainhed)
  (bkz: atlas shrugged)
  ayrıca ego isimli bir hikayesi, capitalism:the unknown ideal ve phylosophy:who needs it gibi kitapları da bulunmaktadır.
  3 ... bor madenleri
 3. 3.
  the fountainhead adlı kitabında iki mimarın meslek hayatını anlatan ve roark ne adamsın dedirten rus asıllı amerikalı yazar.
  1 ... bodoslama
 4. 4.
  kitapları plato yayınları * tarafından türkiye de yayınlanmış yazardır.
  2 ... miksaj
 5. 5.
  bireyselliği savunup, sürücülüğü reddeden, mantıkçı bir aklın bütün özelliklerini bünyesinde barındıran, dünyaya doğar doğmaz bize kabul etmemiz için sunulan bilgileri elinin tersiyle itip; "yaşayalım da görelim" diyen cesur kalem.
  2 -2 ... asiti kaçmış kola
 6. 6.
  objektivist yazar. (bkz: objektivizm)
  2 ... argadini
 7. 7.
  aristohayranı, guclu karakter yaratıcısı, cocuk yapmamayı secen yazar.
  ayrıca cesur, kararlı ve basarılı kisi. *(#701562)
  1 ... kabaktadi
 8. 8.
  türkiye'de kitapları sinan çetin tarafından yayınlanmıştır. turgay ciner ve serdar erener önsöz yazmışlardır.
  2 ... collector
 9. 9.
  insan ahlakının temelinin mantıktan ve akıldan kaynaklanmasını gerektiğini düşünen objektivizmin kurucusu olan filozof yazar
  1 ... atlas
 10. 10.
  the fountainhead romanı okunmaya değerdir. bir hayli de hacimlidir.lost'un s03E12'nci bölümünde de sawyer'ın elinde bu hayat pınarı kitap vardı.

  ayrıca sinan çetin'in kitaba yazdığı önsözü okumadan geçebilirsiniz. roman ve önsöz , salak mıyız biz?
  -1 ... nefti filhakika