bugün

entry'ler (2223)

günahların takımı galatasaray

1980'lerden beri Türk futbolunu incelediğinizde çok net görebileceğiniz bir durum. misal kendi takımında 5 tane afrika kökenli oyuncu varken, elindeki muz ile rakibin tek siyahi oyuncusuna ırkçılık yapıldığını düşünebilecek kadar sığ olabilen bir kitleden bunu anlamasını beklemiyoruz.

sadece 3 hafta önce tff'yi bütün kurullarıyla istifaya davet eden bir başkanın, şuan tff istifası için "ne acelemiz var" demesi bile bu günahların özetidir.

yöneticisinin yabancı hakemler için yaptığı yorumda yerli hakemleri nasıl baskı altına aldığını itiraf ettiğini de unutmamak lazım.
"yabancı hakem - türk hakem kıyaslamasını ancak yabancı hakemin de evine adam gönderirsen, çocuğunu tehdit ettirirsen, avm'de de hakemin çevresini sararsan o zaman yabancı hakem ne yapar bakmak lazım."

sonra evet rakibin kafasına çakmak atmamışlar, bizim futbolcumuza denk gelse ölümüne sebep olabilecek cam içki şişesi atılmıştı, kimin sahasındaydı acaba?

fenerbahçe

evet olay gerçekten budur. en iyi olduğunuz dönemde hakkınızda şike kumpası yapılsın, en iyi futbolcularınızı kaybedin, ekonomik olarak diğer kulüplerin çok ötesindeyken kötü duruma düşün. 10 yıl sonra "size bu tuzağı kuran özel yetkili mahkemelerin kapatılması ile devlet mahkemelerince aklanın ama halen şikeci muamelesi görün. toparlanmaya çalışırken otobüsünüz kurşunlansın. sahada sizi dövmeye kalksınlar 2 kulüp dışında geçmiş olsun mesajı bile yayınlanmasın. tff'nin umrunda değil. özetle ülkenin futbolu yöneten kurumu dahil kimsenin size destek olmadığını görün. 3 temmuz takımın 15-20 yılına mal olmuşken bazı aklıevveller fetöden sonra "sanki herşey 2011'e resetlenmiş gibi" neden şampiyon olamadınız desin.

bir takımın maçında maçın hakemi var'dakiler ve gözlemci tarafından kandırılarak o takıma maç kazandırılsın, şampiyonluk kazandırılsın. 40 cm ofsayt olan poziyonu 5 dakika izleyip gol versinler. maçlarında hatalar değil kasıtlı kararlarla sonuca etki edilsin. sonra en çok siz konuşuyor olun. fenerbahçe'nin yaşadıklarının 10'da birini yaşasa yerle bir olacak camiaların hak hukuk üzerine yorum yapması gereken en son yerler olduğunu ifade etmemizde fayda var.

futbola karıştırılan siyaseti ve şampiyonluk kutlamasında sanki malum kulübün başkanıymış gibi sevinen tff başkanını unutmayalım. eskiden bizim başkan vekilliğimizi yapmış tff başkanı döneminde biz hakemler tarafından doğranıyorduk. ama biz çok konuşuyoruz.

penaltı atışında penaltı atan oyuncusu ile eski kalecisi arasında hangi köşe anlaşması yapılmasından rahatsız olmayan bir taraftar kitlesinin bunu anlamasını bekle. daha 19 yaşındaki çocuklara verdiği sözü 1 dakika bile tutmaktan aciz bir takımın taraftarından seni anlamasını bekle. 2 hafta önce tff derhal istifa etmelidir deyip bugün ne acelemiz var diyen başkanın riyakarlığından rahatsız olmayan bir taraftardan bu kadar konuşmasını bekleyemeyiz değil mi?

malum kulübün 3-5 namuslu taraftarını tenzih ederim.

--spoiler--
bir fenerbahçelinin birkaç saat önce dediğine göre: '' herkesin aleyhine hatalar yapılıyor ama en çok fener konuşuyor, bu da insanlara ters geliyor ''.
olay budur.
--spoiler--

mehmet büyükekşi

tff nin web sitesinde süper kupa maçının yarıda kalmasına ilişkin herhangi bir başlık yer almamakla birlikte tff yöneticisi veya başkanı olan malum şahıstan konuyla ilgili tek açıklama dahi yapılmamıştır.

büyük ihtimalle istediği olmuş ve kongre üyesi olduğu çok sevgili kulübüne bir kupa kazandırmış olmanın verdiği mutlulukla açıklama yapma gereği duymamıştır. tıpkı trabzonspor maçından sonra çıkan olaylara ilişkin açıklama yapmaması gibi, tıpkı riyad'daki maç ertelendiğinde sıcağı sıcağına açıklama yapmamış olması gibi.

yazık ya, eskiden bi futbol vardı keyif almak için izlediğimiz, onu da aldılar elimizden. başrolde mehmet büyükekşi ve federasyonu ve malum camia.

fenerbahçe

en büyük mü bilmiyorum ama çok büyük. çok büyük.

ben süper kupaya a takımla çıkılması taraftarı idim ancak maçtan çekilmenin gözler önüne serdiği gerçekleri inceleyelim.

1- tff istifa etsin diye imza toplanırken 2 hafta önce tff bütün kurulları ile istifa etmelidir diyen kulübün başkanı 20 günde ne değişir diye açıklama yapıyor 3,5 ay sonrasına alınan seçim kararı için. istifa etmesini istediği tff'nin istifa etmesi için toplanan imzaya dahil olmuyor. bu ne perhiz bu ne lahana turşusu değil mi?

2- 2 haftadır konuşuluyor olmasına ve u19'la maça çıkılacağı belli olduğu halde malum takımın başkanı "böyle bir şey beklemiyorduk" şeklinde akılalmaz bir açıklama yapabiliyor. u19 için çocukları niye alet ediyorsunuz diyor ama onları taça atacağız diye kandırıp, sonra gol atıp dünya kupası kazanmış gibi sevinen futbolcularına u19'a neden böyle yaptınız demiyorç

3- avrupa deplasmanı öncesi 1200 km yol gidilmesin diye, maçın ertelenmesi tff tarafından kendilerine sorulduğunda, bunu istemeyen malum kulübün yöneticilerinin herkesi sağduyulu ve itidalli olmaya çağırması ise tam komedi. kendine saldıran taraftara karşılık verdiği için futbolcuların ceza alması çağrısı yapıyordu bunlar kendileriyle alakalı olmayan bir maç için.

4- 19 yaşındaki çocukları neden buna alet ediyorsunuz diyen kulübün a takım futbolcuları genç rakipleriyle taça atalım sonra çıkın diye anlaştıktan sonra topu taca atmak yerine gol atmayı deniyor ve gol atıp çılgınlar gibi seviniyor.

5- rakip teknik direktör, pres yapmaya başladılar diyerek u19'dan gol yeriz diye korktuğunu ifade edip 1 dakika içinde attığı golü haklı çıkartmaya çalışıyor.

6- ayrıca rakip kulüp başkanının yaratmaya çalıştığı "depremzedelere yardım olacaktı" açıklamasına bütün biletleri kulübümüz satın almıştır diye cevap vermiş kulüptür. ama manülplasyon spor kulübü devam ediyor algı oyunlarına.

bence başka bir hareketle bir rakip camiayı bu kadar özetleyecek şeyler yaptıramazdı fenerbahçe. ayrıca fenerbahçe tff'yi protesto etmektedir. protestonun sebebi 2-3 hakem kararı filan değildir. tff'nin kendisidir.

chp nin yapmaması gereken hatalar

90 yıllarda yapıldığı gibi islam düşmanlığı yapmasın yeterli. ama ben zor görüyorum bu durumu. hele kemalist takılan orta yaş üstü bir kitlesi var chp'nin, bu kişiler akparti döneminde vatandaşlık ve özgürlük haklarını alan muhafazakar halkın hiç bir hakkı olmadığını düşünüyor. tıpkı israilin filistinli'leri insan olarak görmemesi gibi görüyorlar bu insanları. işte chp'nin en büyük sıkıntısı bu olacaktır.

çünkü halk artık kendi oy verdiği partiye bile tepki koyabildiğini göstermişken, chp'nin akparti'ye tepki oylarıyla bu noktaya geldiğini unutmaması ve artık güç bende şeklinde düşünmemesi gerekir. çünkü zamanında akparti'yi tek başına iktidar yapan halk hala orada.

ayrıca partiler özelinde neyin değiştiğini de ilk genel seçimde göreceğiz. o seçimde ne kadar oy alacaklarını görüp yorumlamak lazımdır.

kalamış

harika şarkı, ayrılsak da beraber dizisinde çok güzel yer verilirdi bu şarkıya. ama tam kafama oturtamadığım bir şey var,

biz tatlı huzur almak için gelinen semt mi, yoksa bir tatlı huzur almak için başka yere kendisinden gidilen semt mi?

biz tatlı huzur almaya geldik, ah kalamış'tan -> kalamış'tan geldik.
biz tatlı huzur almaya geldik, ah kalamış'tan -> kalamış'tan almak için geldik.

trabzonspor

fenerbahçe ile oynayacağı iç saha maçlarını trabzon şehri dışında kendi taraftarından mahrum bırakılarak oynaması, ve maç gelirlerini kazanamaması gereken takım. ceza dediğin öyle olur.

fenerbahçe süper kupa maçına çıkmazsa ne olur

çıkıp kazanırsa daha güzel olur.

osayi samuel in ceza almaması

osayi'nin elinde bıçak olan ve tek hareketi ile binlerce taraftarı kışkırtmayı amaçlayan maskeli bir anarşiste saldırdığını, onu yere düşürüp etkisiz hale getirdiğini, polis ve emniyet güçlerine düşen bu görevi yerine getirdiğini düşününce heykeli de dikilmelidir.

fenerbahçe

--spoiler--
ooo anlaşılan tff'den bazı sözler alınmış, akşamki maçta belli olur, net. bakalım hakemler fenev aleyhine düdük çalarken ne kadar rahat olabilecekler...
--spoiler--

herkes kendisinden bilir işi. bu şekilde kazanmaya alışık olanların tuttukları takımı öğrenmek lazım.

lütfi arıboğan

eski basketbol kökenli tff yöneticisi. şike sürecine somut delil olmamasına rağmen fenerbahçe'nin ceza alması için elinden geleni yapmıştır ve ceza aldırmıştır.

elinde milyonlarca taraftarın ve sporseverin hakkı vardır. gerçi hak yemek bu kişinin derdi olsa kulübün hakkını yemezdi değil mi.

fenerbahçe nin ligden çekilmekten yine vazgeçmesi

ligden çekilmekten vazgeçmemiştir. ligden çekilmeyi değerlendirmiş ve istişareler sonucu, bir şey değiştirmeyeceğini gördüğü için çekilmeme kararı almıştır.

zafer partisi

başında bu kadar antipatik bir insan varken bu kadar oy almasına bile şaşırdığım parti. tek mottosu göçmenler idi. daha genç daha dinamik ve halka tepeden bakmayan ve gerçek sorunlara odaklanacak insanlar lazım.

%5'ten az oy alan partiler kapatılsın, veya devlet desteği çekilsin bu partilerden. oy israfı adamlar.

akp ye oy veren mazoşisttir

bence at gözlüğü ile bakıldığında katılabileceğiniz ifade. bir insan bir partiye neden oy verir?
bir seçimi kazanmak için ülke batsın da biz kazanalım politikasında olursanız, karşınızdakiler her daim oy alırlar. insanların değerlerini görmezden gelirseniz, hatta görmeyi bırak onlara zulmederseniz karşınızdakiler oy alırlar. devletin yaptığı güzel şeylere bile b.k atma çabasında olursanız, karşınızdakiler oy alırlar. yapılan hizmeti küçümser, göreve geldiğinizde yarısı kadar bile iş yapmazsanız karşınızdaki oy alır. sonra da size mazoşist derler.

imamoğlu nun birçok cephede savaşması

geçen yıl genel seçimde cb yardımcısı olacağım diye il il miting miting gezeceğine, başkanlığını hatırlayıp 2019 vaatlerini yerine getirseydi, başkalarının projelerini görevi gereği tamamlayınca "sıfırdan ben yaptım" demeseydi, "5 yılda yaparım" deyip yapamadığı şeylere "adamlar 25 yılda yapamamış 5 yılda nasıl yapayım" demeseydi, neden yapmadınız diye sorulunca "hatırlamıyorum" deyip alzaymır alametleri göstermeseydi sadece seçime aday olurdu. kimseyle savaşmasına gerek kalmazdı. birisiyle savaşıyorsa o da çalışmadığı için kendisidir. o kadar.

galatasaray

her sene kurduğu güçlü tff ve hakem kadrolarıyla ve güçlü manüplasyon lobisi sayesinde sadece ülkemizde başarıdan başarıyla koşan futbol takımı. ha bir de su topu takımları çok başarılıdır, onda da ezeli rakipleri o branşta faaliyet göstermemektedir. diğer branşlarda esameleri okunmaz.

erdal beşikçioğlu

müthiş bir oyuncu ama ya belediye başkanlığı? enver demirel ile kıyaslandığında belediye tiyatrosunda oyuncu olması gerekir ancak. yani bu yaklaşımı anlamadım. genel başkanları bunu tanıtırken "behzat başkomserim" diye tanıttı. projeleri ile ilgili bir broşür geldi eve, okudum içerik göremedim. zaten yapılan şeyleri yapacağım diye yazmış eko başkanı gibi. şimdi bu adam etimesgut'la alakası yokken niye belediye başkan adayı oldu? chp'nin "sözde" savunduğu liyakat bu mu? behzat komserim diye tanıtıyorsun adamı. ayrıca etimesgut'ta çok okumuş kişi varmış diyerek onlara yürüdü. dağdaki çoban misali konuştu. bilemedim, enver demirel'in yaptıkları ortada ve genel halkın gözünde temiz bir belediye başkanıdır. hayırlısı olsun.

özgür yankaya

beklenti var diye penaltı olmayan pozisyonda penaltı verdirdiğini ifade eden hakem. daha önce de malum takım gol atınca sevinmişti. bu şahıslar halen nasıl hakemlik yapabiliyor? sorunun cevabı geçen yıl ki şampiyonluk kutlamasındaki hayranlıkta gizli. (bkz: mehmet büyükekşi)

fenerbahçeye verilen hissiyatımsı penaltı

ifadeleri cımbızla çekmek ve sadece ona odaklanmak tam da malum camianın yaptığı şeydir. yani manüplasyon. adam topun kırılımından öyle hissettim diyor. hissettim ile ifade etmeye çalıştığı şey öyle düşündüm. elindeki görüntülere bakıp topun kırıldığını görmüş ve hakemin görmesini istemiş. gören hakem de penaltı vermiş. kola çarpan topta hafif temas gibi bir durum olmaz değil mi? yani penaltıya neden olmayacak hafif bir temas ile kola çarpan top arasında fark var. kaldı ki kasımpaşa'lı futbolcu da koluna çarptığını ifade ediyor. ama cımbızcı tayfa kendi maçındaki kasıtlı hatayı örtbas etmek için hakemin hissettim ifadesine takılıyor. top kırıldı da diyor. ki kırılıyor görüntülerde. neden kimse onu söylemiyor? nasıl beyinsiz bir topluluk var yemin ediyorum cinnetlik ya. buna %100 penaltı değil diyemez kimse ama ötekinde kasıt var kasıt. hakemler neden penaltı verdiklerini bile açıklayamadılar bu en azından top kırıldı dedi.

--spoiler--
aynı ses kaydında oosterwolde' nin pozisyonunda bariz penaltı verilmediğini de konuşuyorlar ondan da bahsetseniz adalet istediğinize hak vereceğim.
--spoiler--

olur mu fenerbahçe'nin lehine olacak yorum yapılır mı?

trabzonspor

--spoiler--
cezayı bu kadar hafif verirsen, bu trabzonlu magandalar bi daaki sefere "kelle alır "!!... sinan engin ne diyo, trabzon' da bizi de stadtan akreple falan çıkarıyolardı, diyo, aç seyret, valla öyle diyo!! demek ki 30 yıl önce de böyleymiş bu magandalar!!
--spoiler--

ben sadece saha kapatma cezasına veya seyircisiz oynama cezasına yaklaşımın böyle olması gerektiğini düşünüyorum. 20 maç ceza ver gelecek yıl yine fenerbahçe maçında aynı şeyler olur. ben 10 yıl boyunca bu iki takımın maçından mahrum etmeli trabzon'u diyorum.

tff adam olsa çıkıp açıklama yapıp der ki ben 2010-2011 şampiyonluğunu fenerbahçe'ye tescil ettim. kupa fenerbahçe'nin müzesindedir. fenerbahçe'li yöneticiler de yargı sürecinde aklanmışlardır. trabzonspor'un burada idda edeceği bir hak bulunmamaktadır.

bundan daha büyük ceza olabilir mi? ama nerede adamlık nerede tff.

ayrıca su götürmez bir gerçek, ülkenin en büyük kulüplerinden birini yok sayamayız.