bugün

buzla kaplı, pürüzsüz bir zemin üzerinde, ayağa geçirilen altında demir bir çubuk olan paten ayakkabısı ve ayakların yerden kesilip, süzülmek suretiyle kaymak.
kimi zaman düşsünler de gülelim mantığıyla izlenen spor.
kaymayı bilmeyen insanların ınatla yapmaya çalışarak belli uzuvlarını kırmaya çalıştıkları spor .
yarışmalar bayanlar, erkekler, çiftler artistik patinaj ve buz dansı kategorilerinden oluşur. tek kanallı trt döneminin vazgeçilmez televizyon olgularındandır.
izlerken cok kolay gelen ama yapmaya basladıgınızda 3 ileri 1 geri vitesli araba gibi sallandıran tehlikeli bir spor.
yeni başlayanlar için trajik bir durum. deneyimlediğim kadarıyla * durmak diye birşey yok. siz duruyorsunuz ancak ayaklarınız durmuyor,düz gitse yine iyi; zıplasam salto olacak fır fır döndürüyor meret...düşüp belini kolunu inciteni çoktur.etrafta süzülenleri görüp kanmamak,sağa sola dikkat etmek lazım.
evgeni plushenko...
(bkz: irina slutskaya)
yapılması çok keyifli bir spordur. tahmin edildiği kadar zor değildir. sokakta paten kaymaktan daha kolaydır çünkü herhangi bir taşın tekerliğinizin arasına sıkışıp yere kapaklanma olasılığınız yoktur. yüz üstü düşmedikçe buzdaki düşüşler hafif bir şekilde atlatılabilir. altındaki demirin ince olması sonucunda çok daha rahat manevra yapma şansınız olur. şiddetle tavsiye edilir. * *
ciddi sakatlıkların meydana gelebileceği tehlikesi olan eğlenceli bir spor dalı.
düşenin dostu olmazmış sözüne hakkaten hak vermemi sağlayan, ben böyle sporun içine düşerim dedirten heyecan kasırgası...
olay mahaline gidilir * patenler giyilir binbir zorlukla, kapılar açılır ve buzla savaş başlar, ilk seferdir çünkü...başta demire tutuna tutuna buz gibi ortama ısınmaya çalışılır ondan sonra haydin bakalım buz mu yaman bel mi yaman diyerekten ortalara dalınır ve anlaşılır ki buz daha yaman belin hali aman aman... * * * * *
ülkemizde ilk defa 1960 lı yıllarda ankara gençlik parkı'nın donan havuzunda başlayan spor, federasyonu 1991 de kurulmuştur.
Buzda Dans adlı yarışma programı ile popülerliği artımış denge, dans, estetik sporudur; ancak program bitmiş ve ilgi azalmıştır. 5 yıllık bir eğitimden sonra herkes ustaca kayabilir. Artistik hareketlerin en göz doldurucularını bu sporda görmek mümkündür. Bilmeyenler artistlik yapıcam diye çok zorlamasınlar rezil olmak an meselesidir.
çocukluğunda normal paten kullanan birinin, daha buz pistine çıkar çıkmaz rahatlıkla kayabileceği, yorucu ama bir o kadar da keyifli spor.
izmit' teki olimpik buz pisti kaymak için ideal bir yerdir.
birçok yarışmada olduğu gibi, serbest program ve dünya şampiyonasında haksızlıklarıda içinde barındıran buz pateninde, küçük yaştaki yarışmacıların son senelerdeki başarısı dikkat çekmekle birlikte, estetik görünmenin sporla, müziğin dansla birleştiği noktadır. ek olarak türkiye'nin henüz, büyük bir başarı gösteremediği spor dalıdır.
istanbul cevahir alısveris merkezinde yapmaya calıstıkları fakat buz yerine tahtamsı bir maddeden yaptıkları olaydır.
hem sanat hem de spordur aslında. ya da ikisi arasında bir şey.
müzik, dans; yani olayın artistik tarafı, ve bir de teknik tarafı vardır. bu sporda başarılı olmak için, hem sanatsal bir yatkınlık hem de müthiş bir kondisyon gereklidir.

yeni başlayanlar için ufak birkac tüyo:

ilk önce patenlerinizin bağcıklarını çok sıkı bir şekilde bağlayın, yani ayaklarınız eğik durmasın, kalıp gibi olsun.

buzun üzerinde asla geri gitmeye çalışmayın, yere kapaklanırsınız. daima vücudunuzu (belden üst kısmınızı) öne doğru salın, hep öne gitmeye çalışın.

ufak adımlarla kayın her zaman, o zaman bacaklarınızı kontrol etmek daha kolay olur.

ayrıca:
(bkz: katarina witt)
Marina Anissina ve Gwendal Peizerat çifti buz pateninin en başarılı ve en sıradışı çiftidir. marina'nın gwendal'ı buz üzerinde nasıl taşıdığı ve bu kaldırışın estetikliği tartışılamaz. bu yüzden buza en yakışan çiftlerin başındadırlar.

http://www.youtube.com/watch?v=UMG7cVef9ZA
eğer kafanızı bir şekilde dağıtmak ya da dünya gerçeklerinden kopmak istiyorsanız izlemek birebirdir! O huzurlu melodiler içinde gözleriniz sadece figürlere odaklanır. Hayatta yaptığınız her kaba davranışın günahını çıkartmış ve melek olmuşsunuzdur.
yıllarca trt'de yayımlanmış, sporu sevenler, ilgilenenler haricinde kimse izlememiş;
show tv'de yayınlanmasıyla (zorunlu hareket, yakın çekimler, büyük goguslu, koca popolu mankenler, vs...) yayınlandıgı surece erkek arkadaslar tarafından ilgiyle etkilenmiştir.
igrenc bir sey. rezillik, haksizlik hatta ahlaksizlik. lan ben kos koca adamim habire dusuyorum 5 yasindaki bebeler yanimdan vizir vizir geciyor...olur mu hic? gururum kiriliyor lan...valla anne babalarindan tirsmasam yanimdan gecerken cekip dusurecem bir kacini. hayir kayabiliyoruz diye bir havalar bir afra tafralar bir kendine guven ki bebelerde sorma gitsin...buzdan sonra gelin baskette kapisalim dedim tirstilar ama...naber?
en pahalı sporlardan biridir.
zamanla öğrenilir.
öğrenildimi hiç bırakılmak istenmez
* *
artık sahte buz pistleri çıkmış sözlük. geçen gün gördüm, plastik gibi bir şeyle kaplamışlar zemini ama üstünde buz pateniyle dolaşıyorsun. gördüğüm gibi birde üstüne çıktım. tepindim durdum velhasıl hiç haz vermedi. düştüğün zaman buz üstüne değil plastik bir maddenin üzerinde düşüyorsun. artık buz pateninin bile sahtesi çıkmış anlayacağın. teknolojiye bir kez daha kızdım be sözlük...
(bkz: bir günlük olarak sözlük)
normal yürüyemede ve paten sürmede profesyonel oldukdan sonra yapılması tavsiye edilen spor dalı.
zamanında sevgili ile çok istenildiği halde bi türlü gidilemeyen,severek ayrıldıktan snra tarafların birbirine sensiz gitmiycem diye söz verip konuyu kapattıkları aşığı olduğum spor dalı..