bugün

Buzla kaplı zemin üzerinde yapılan buz sporlarında kullanılan, altı çelik bıçaklı, özel ayakkabı ile Bu ayakkabı ile yapılan kayma sporu, patinaj anlamına gelen bir kelime. ben metroport avm'de buz pateniyle kayan kişileri izliyorum akşamları. çok güzel kayanlar olabiliyor.
resmen sanattır

havada dönmeler ve partnerler ile yapılan hareketler muazzamdır.

insanın başlayası gelir.
Yapanların ne diye adlandırıldıkları merak konusu olan spor. Şimdi bale yapanlara balet, balerin diyolar buz pateni yapanlara patenci dendiğini duydum.
Patenin altındaki sivri kısım yüksek basınçla buzu eritir ve Patenin daha iyi bir şekilde kaymasını sağlar.
Gerçekten zor bi şeydir.

En son gittiğimde arkadaşımın ayağı kırılmıstı.
cesaret gerektiren bir spor. buzun üstünde kaldığım süre boyunca ayaklarım titredi, düştüm kalktım. yine de çok eğlenceli. yalnız grupça gezmeyin zincirleme kaza olabilir. sadece kendinize güvenin.
ilk kez 30. Yaşgünümde denediğim aktivite ve ayak bileklerim babaannemkiler kadar ağrıyor şu an Sözlük.
mükemmel bir olaydır. insanı bağımlı yapar. sakat bırakır ama yine de vazgeçilmez kendine bu işte bişeyler kattıkça başarılı oldukça o soğuk seni çeker ve sürekli kaymak istersin. : D
çok güzel spordur ama başlaması göt ister. gerçekten göt ister bu arada cesaret anlamında değil, tamponu zayıf olanların canı çok yanar; kendimden biliyorum. her düşüşte bir tarafınızın kırılma ihtimali var.
Çok zevkli bir aktivitedir. Bütün derdi kederi unutur o an dengenizi korumaya odaklanırsınız. Özledim bir senedir yapmadığım aktivite. Çocukluğumda her gün trt3te izlerdim, hep imrenirdim.
hiçbir zevki olmayan adına spor demek bile komik olan olay. evet.
iddiali oldugum sporlardan birisidir.

6 yil profesyonel paten kaydigim icin, cocuk oyuncagidir.

Tamamen denge uzerine yogunlasmis bu sporda, yurumekten daha zor degildir. Biraz antrenman ile ustesinden gelebilirsiniz.
ilk defa deneyeceklerin kendini izleyenlere karşı rezil olmayı kabul etmesi gereken spor dalı.
avrupa' da ve abd' de reyting sıralamalarında sürat pateninin, kayakla atlamanın ve alp disiplininin çok çok gerisinde kalmış olan spor . bizim ülke cinsel açlıktan ve güzelliğe açlıktan dolayı bu spora ayrı bir hayranlık duyuyor olabilir . yanlış anlaşılmasın, trt şakşakçısı falan değilim .

(#22848634)
(#22825407)
(#22813357)
ayağa takılan bıçaksırtı patenlerle buz üzerinde oynanan oyun. Başlangıçta yalnız kuzey ülkelerinde yapılıyordu. 17. yüzyıldan itibaren bütün Avrupa’ya 19. yüzyılın sonunda şampiyonlar başladıktan sonra da tüm dünyaya yayıldı. 1924’ten bu yana Olimpiyat Oyunları’nda da yer almaktadır.
Buz pateni ikiye ayrılır. Hız şampiyonası ve artistik patinaj. Hız pateni halka biçiminde buz pistlerinde yapılır. 400 m. uzunluğunda ve 60 m. çapındaki pistte 5 m. genişliğinde iç içe iki kulvar vardır, yarışmacılar sıra ile yer değiştirerek yarışırlar (erkekler 500, 1.500, 5.000, 10.0 m; kadınlar 500, 1.000, 1.500, 3.000 m).
Artistik patinaj serbest ve zorunlu hareketleri içeren yarışmalarla birlikte dans yarışmalarını da kapsar. Yarışmacılar tek ya da çift olarak gösteri yaparlar. Günümüzde bu yarışmaların televizyonda yayınlanması ve halkın gösterdiği ilgi buz patenini yaygın bir spor dalı durumuna getirmiştir. Son yıllarda ülkemizde de buz pateni pistleri açılarak bu spor yaygınlaşmaya başlamıştır. Ayrıca Türkiye şampiyonaları bile yapılmaktadır.

Kaynak: http://www.yeniansikloped...buz-pateni/#ixzz2ORT6i3jt
estetik bir spor dalı. buna rağmen pistte delice hız yapmaya çalışan hanzolara rastlamamak imkansızdır. çocuklar korkar kayamaz, siz sevgilinizle o çocuksu aptal saptal romantizmi dahi yaşayamazsınız.
Adeta patenle (bkz: cambazlık) gibi gözükmektedir düşünce oldukça komik bir durum ortaya çıkar
Shawn sawyer gibi essiz bi vakayi bizimle bulusturmasi zaten varolan degerini gozumde nirvanaya tasimistir. Sirf bu sporu yakindan izletmek icin amerika'ya aldirir ikameti.

http://m.youtube.com/#/wa...5gCTU&feature=related

http://m.youtube.com/#/wa...7c0kY&feature=related
inanılmaz terleten bir spor.

kayarken hiç bir şey hissetmezsiniz. soyunma odasına gidince duş almış gibi olduğunuzu farkedersiniz.
yeniyseniz, demiri kanalsız olan patenlerden giymeye kalkmayın. çömleği kırarsınız maazallah.
dans, müzik,estetik özelikle hatun kişilere çok yakışıyor. keyif alarak izliyorum, bazen bende yaşamak istiyorum o hissi...
estetik olsam da yapsam ya la keşke... iş güç falan nerede yapacaksın, dediğim de laf mı şimdi...
türk halkının genellikle ''boşver düşüp bir yerimizi kırarız'' zihniyetiyle önyargılı yaklaşıp yapmaya çekindiği spor. hatta spor değil, sanat!
erzurum'da her yaştan insanın yaptığı spor. bu spor için en elverişli şehir zaten burası... çünkü 2 tane profesyonel pist var birkaç halı saha büyüklüğünde.
eğer dikkatli öğrenmeye çalışılırsa hiç düşmeden öğrenilir. kendine aşırı güvenip birden ortalara gidilmemelidir.
düşsem bile manyak gibi yapmayı istediğim spordur. çok özeniyorum buzun üzerinde süzülen insanların kapıldıgı özgürlük hissine.*
küçüklük hayallerimden biriydi. gayet kolaymış ama benim gibi zor öğreniyor iseniz işiniz zor.