bugün

Oldukça homojen bir şehir. Farklılıkları çok. Kestane çizdirebilir, şeftalı tadabilirsiniz. Birde bursa çocuğu olmaya karar verirseniz her yerde sikişebilirsiniz diyolla.
görmeyi istediğim şehirlerin başında gelmekte.
keko'ların propaganda yapmakta en çok zorlandığı Türkiye'nin en güzel illerinden biri.

bak keko kardeş buradaki travestilerin başındaki şahıs kürt... senin önder dediğin urfalının hemşehrisi. ben kimliğini gördüm adı öykü soyadı evren... kestirmeden önce adı ahmet'miş...

yani diyorum ki istersen gel bursa'ya git yanına öykü abi'nin bir sürü travesti görürsün ve onlarla kendi dilinde konuşabilirsin.
iskenderden ve uludağdan başka bir numarası olmayan yer!
son zamanlarda Fsmde nefes alabildigimiz bir sehir.
heykelde , altiparmak civarinda hicbir sey eskisi gibi degil.
belki biraz cekirge, dag yolu, uludag, mudanya gorulmesi gereken yerlerinden,
ilk gideni kendisine aşık eden ender şehirlerden.

üniversite okumak için gittiğim şehirdir kendisi ve ben de ilk başta aşık olmuştum kendisine. ancak zamanla ivme aşağıya doğru kaymaya başladı. metro-otobüs saatlerinin daha gece yarısı olmadan son bulması ve türkiye'nin 4. büyük şehri olmanın gereklerini yerine getirememesi daha çok göze batmayı başladı lakin üniversite bitip de yaşadıklarınızı misi'de,mudanya'da,gölyazı'da,gemlik'te,tophane'de,kumla'da,zeytinbağı'nda ve o tarih kokan mekanlarda bırakınca yine de özletiyor kendini...
türkiye nin en güzel şehirlerinden birisi. bursa da yaşamak çok güzel bir duygu, kaybedince anlıyor insan.
Zamanınız az ise önce bilen birine danışın ve gezilecek yerlerin listesini yapın çünkü gezilecek yer çok. Eğer bursa da okumaya ve ya sürkli yaşamaya başladıysanız sevinin herkesin yaşam tarzına uygun yerler vardır sadece önce biraz araştırın.
Bu aralar her yerlerde inşaat vardır. Çünkü istanbul un yükünü hafifletmek birazda bursa ya göçün sağlanması düşünülmektedir. Yani sonuç olarak sürekli gelişiyor.
dışarıda yemek yeme seçeneklerinin çok kısıtlı ve biraz da pahalı olduğu şehir.
Maçlarda "ay ayol ibne bursa" diye slogan yediğini duyduğum şehir.
http://radorecdn.bobiler....otographs/31538558751.jpg

neden bunu yaptıklarını anlamıyorum.
iskender kebabı ve kestane şekeriyle cazibesini ortaya koyan şehir.
an itibari ile gecesine yağmur düşen şehirdir. mis gibi kokmakta havası.
1924’ten önceki ismi HÜDAVENDiGAR ki, 1. Murat’ın unvanıdır. Bu unvanı kullanan tek padişahtır. Diğerleri ya Han, ya Sultan, ya Bey gibi isimler kullanırdı.

Kaynak: Fikri AKYÜZ,"Enteresan isim değişiklikleri", 5 Eylül 2013,Akşam Gazetesi.
diğer şehirlerde yapılan pkk eylemlerine nazaran bursa' da polisin pkk lı şerefiszleri mahalle esnafına emanet ettiği güzide şehrimizdir.* polisi de insanı da duyarlılıkta uç noktalardadır. dine, bayrağa, kitaba asla laf söyletmeyen insanlarla doludur. yaşanılası şehirdir.
okumakta oldugum sehir ama nefret ettigim sehirdir. bir kere bursa da ogrenciyseniz esnaf size iyi davranmaz sizin ona mecbur gitmek zorunda oldugunuzu bilir. sehir merkezinin irandan farkı yoktur. buna karsılık nilufer daha aydın insanların kaldıgı ilcedir. kısacası bu sehirden kacın derim dostlar. hele nilufer taraflarında degilseniz isiniz zor. gorukle ise tam bir cehennemdir.
Surda değerini bilmeyen insanlar gordugumde üzüldüğüm şehir. Keşke orda olmayı gerçekten isteyen insanlar orada olabilse. Begenmeyenler siktirip gidebilse ah keşke. Bursada her türlü ortam vardır bu konuda canınızı sikmayin. He iranda da vardır belki, oraya hiç gitmedim.

Bu BURSA Kentine,Alıştık Birkere,Yapamayız Başka Şehirde.. Koysalar Taksim'e,En lüks Bir Clube,Döneriz Biz Arap Şükrüye... Gemliğin Denizi,iskender Döneri,BURSASPOR'un Yeşili.. Böyle Sevdik Seni,Yıldırım Kesteli,Görüklede ki Geceleri.. Canın Sıkılınca,Gitcen Beyazıta,Yapıştırcan Üçlü Sigara.. Çıkınca Heykele,Girersin Tirplere,Sanırsın Kendini Paris'te.. Mudanya Havası,Denizine Karşı,Pişireceksin Balığı.. Yanında Rakısı,Birde Sigarası,işte Bu Hayatın Anlamı.. Bursa'nın Kızları,Esmeri Kumralı,Halt Etmiş izmir Kokoşları.. Makyajsız Haliyle,Doğal Yüzleriyle,Taş Çıkarır Beren Saat'e.. Böyledir Bu Bursa,Aşık Olursun Ona,Yapamazsın Başka Diyarda.. Milyon Liran Olsa,Açılsan Dünyaya,Dönersin Tekrardan BURSA'YAAA!!
görüklenin cehennem olduğuna katılmakla birlikte bursanın hiç de öyle kaçılacak bir şehir olduğunu düşünmüyorum.

yaşamasını bilene cennet, yaşamasını bilmeyene cehennem olur tıpkı diğer bütün yerler gibi bursa. eğer iyi bir arkadaş ortamı ve yeterli zaman varsa yapılacak şey çoktur.

yıldırım ve osmangazi'nin varoşlarından ya da görece düşük eğitimli yerlerinden şehrin merkezine akan insanlar dışında yerli halkı ve muhacirler daha eğitimli ve moderndirler. aslında küçük türkiye gibidir bursa. yıldırım ve osmangazi'nin doğusu tıpkı türkiye'nin doğusuna benzer. osmangazi'nin batısı, nilüfer, mudanya gibi batı ilçeleri ise türkiye'nin batısı gibidir. türkiye'nin batı kıyı şeridinden düşünce yapısı olarak farklılığı yoktur.

siz eğer öğrenci olarak bursaya dışardan gelmişseniz tutup da nilüferde oturmak varken arabayatağındaki bir yurtta kalırsanız elbette hayatınız zindan olur.
mega köydür.
Bugün bir kez daha aşık olduğum şehrim. burada büyüdüm ben. doğma büyüme nilüferliyim. her geçen gün de daha fazla sevdim bu şehri. bugün de heykeldeydim. 6/f ye doğru koşarken aniden bir kalabalık gördüm. bir amcaya araba çarpmış. başı kanlar içinde. ve herkes ama herkes yardım etmeye çalışıyor. bir kişi bile yalnızca izlemek için durmamış. o anda oturup ağlamak istedim. istanbul'da kuzenime araba çarptığında kalakalmıştık yolun ortasında. ankara'da düştüğümde kimse kaldırmamıştı beni. burada ise daha düşmeden kolumdan tutup aman yavrum dikkat diyen insanlar var. bursa her şeye rağmen hoşgörüyü ve insanlığını kaybetmemiş bir halkın şehri. yalnız bunun için bile sevebilirim bu kenti.
istanbul ve izmir'i görmemiş yerlilerinin öve öve bitiremediği, yakın zamanda ciddi bir "tutucular vs ötekiler" çatışmasına ev sahipliği yapacağına inandığım şehir.
istanbul'un aksine gezilince değil de yaşanınca sevilen şehir.
altı evliya üstü eşkiya denilen şehir, futbol kenti Bursaspor`lu holiganların ve pkk denen alçakların barınamadığı gösteri yapamadığı naçizane ilimiz.
Zannımca en yaşanılası şehirdir.
Bursada su musluktan içilir. O değil de güzel şehir.