bugün

gram üstünlükleri olmadıkları halde, genel kitlenin "allam nağğadder yetenekliyim, nağğadder kültürlü ve seksiyim *" triplerinden sıyrılamayan tecavüze uğramış fok sürüsü içinde hissetirir insanı. zordur alışması yani.
güzeldir. özellikle son 8-9 yıldır. nedeni ise açık. büyükşehir ve merkez ilçelerin çalışmaları gözle görülür derecede. birçok kişi beğenmese de, yapılan ekstra çalışmalar metro çalışmaları tramvay hattı restorasyon çalışmaları cazibe merkezleri avm ler vs bursayı yaşanır bir yer haline getirmeye başladı.

açıkcası her yıl 'x çalışmaları bitse de artık güzel bir şehirde yaşasak' diye düşünürsün yine birşeyler çıkar. şimdi de kentsel dönüşümler başladı. bitmiyor lan habire bi çalışma içinde belediye. iyi birşey gibi ama bazen trafik falan çekilmez oluyor. hele ki 2007 deki metro çalışması erikli-cumhuriyet caddesi arasını (o aralar trafiğe açıktı) 1 saate çıkarmıştı 1 de başlayan dershane için 11:30 da çıkardık yola.

yaşanılan bölge de önemli ama varoi yıldırım da yaşarken bile zevk alınabiliyorsa maksem ekirge bademli nalbantoğlu setbaşı nda yaşamak bi başka mutlu eder insanı. bursa da yaşamak güzeldir, özlettirir kendini. biraz uzak kalıp başka şehirler görünce değeri daha çok anlaşılıyor yeşil bursanın.
özlenendir. Hasret çekilendir.*
nilüfer ile diğer ilçeler arasındaki farkı hissetmektir.
kışın her istediğinde kayak yapmak yazın ise denizde yüzmektir. Bursasporlu olmaktır, istanbul takımlarının hayranı olmamaktır.
Genel anlamda ülkesini seven bir toplumda yaşamaktır. pkklılara rahat vermemektir. Bursa anlatılmaz adı üstünde yaşanır.
Nazim hikmet'in tanya'sindan sonra merak edilendir;

"... Bursa'm yesil ve yumusak bir memlekettir.
Bursa cezaevi'nde karsimda resmin.
Sene 1941 degil artik,
Sene 1945.
Moskova kapilarinda degil artik,
Berlin kapilarinda dovusuyor seninkiler... Bizimkiler...
Butun namuslu dunyaninkiler..."
Tofaş ve renault'ta staj yaptığımda 3aylık bir münasebetim ve daha öncede lise yıllarımda 1 günlük gezim olmuştu. Hayatımda ilk defa bir tabelada 5 cami yönü gösteren bir yer gördüm.Oldukça tarihi insanları yardım sever bir şehrimizdir.Köfteci yusufun ekmek kadayıfını, iskenderini,Hurma tatlısını,pideli köftesini ve aklıma gelmeyen bir çok yemek kültürünü tatmak lazım,cumalı kızık,bulvar,kent meydanı,heykel,tophane vb yerlerin gezilmesi lazım.Bursayla ilgili aklıma gelmeyen çok şey var ama bursada yaşamak güzel.
Kartal'dan gelen biri için oldukça sıkıcı ve iç karartıcıdır.
değeri, kaybedilince özlenendir.
Güzeldir. Heykeli olsun, altıparmağı olsun, kültürparkı olsun, zafer plazası olsun bir de bir kaç senedir fsm oldukça tutuluyor orada da en iyi lemandır. Bursa da yeni yaşayacak olanlara sesleniyorum çok seveceksiniz fakat önce öğrenmeniz gerekir. Sonuçta büyük bir şehir. 20 yıllık tecrübe konuşuyor.
Boşnak, Arnavut, Gürcü, Kürt vesaire içerisinde yaşamaktır. çekilmezdir...
Nilüfer'de yaşamak ayrıcalıktır. Denizi dersen var, dağı dersen var. Güzeldir, yaşanabilecek en iyi şehirlerden biridir türkiyedeki.
bursaya kavuşmaya bir kaç hafta kalasıya dört gözle beklenendir. (bkz: 16 eylül 2013)
istanbul'un, kartal'ı, pendik'i, maltepe'si bile olamayacak bir şehirde yaşamaktır. Bir anayol ile her yere ulaşırsınız. onuda 2 şeritli yapmışlardır amk. sabah ve akşam trafik olur. Bir sürü boşnak, arnavut, kürt, gürcü, makedon ile yaşarsınız burada. Her yerde farklı bir dil duyma ihtimaliniz vardır. Esrar isterseniz görükle ve zafer'e gitmeniz gerekir, travesti görmek isterseniz altıparmak civarına stadın oralara gitmeniz yeterlidir. *
rutin geçmesine rağmen güzeldir. bir kız arkadaşınız varsa bursa tam romantizm yeridir ayrıca.
gece, bursa terminalinden merkeze 38/g, yıldırım a 38/d, nilüfer e 38/b, emek e 97/g numaralı otobüsler ile ulaşabilirsiniz.
bursa da yasayan ve izmir de ogrenim gormus olan biri olarak diyebilirim ki bursa ölü bir şehirdir. dinamik degildir. izmir ve ankara'dan her yonden ustundur diyen buyuk bir yanilgi icerisindedir. bursa, ölü bir sehir olmakla beraber insanlari da tahammulsuzdur.
kartal denilen yer çok daha karışık ve kürt kaynıyorken bursada şunlar bunlar varmış denmesi enteresan bir kıyastır. ayrıca ağzı açlıktan kokanların kıyasıyla hiç olmuş o şehir ihracatıyla ezer altından kalkamazlar. günü birlik haftasonu denize girmen hiç zor değildir. piknik için ormanlık bulman hiç zor değildir. eğlenmek için mekanlar vardır. tabi bursada yaşam kötü diyen insan asosyal evinden çıkmayan insandır. bunlar başka ilde olsada sonuç aynıdır.
arkadaşınızla buluşacağınız zaman hem ulaşımı kolay hem de sessiz sakin nereye gidilir diye düşündürür. harbi nereye gidilir bugün düşündük düşündük bulamadık misal bi yardım edin.
Sıcaklarla yaşamayı öğrenmektir.
yayla havası yaşatır insana. serin serin geçirirsiniz yaz aylarını.
hafiften bursalı olmaktır.
alışmaya çalıştığım durumdur.
bir insanın bir şehre işinden başka bağlayan bir şey olmayınca alışması da zor oluyor. yabancı geliyor tüm o güzellikler. yeşili nilüferi ulucamisi teleferiği mudanyası...
zaman alıyor işte alışması hele ki bir de bu şehirde bir yabancı isen...
(bkz: bursa çocuğu)
yaşadığımdan söylüyorum, belki de evim burda diye böyledir bilmiyorum ama dünyanın en güzel duygusu olduğunu düşünüyorum.
güncel Önemli Başlıklar