terminal otobüsleri sayesinde ün yapmıs istasyon.
bu gece 1:30 civarı gideceğim fakat gitmek istemediğim havalimanı görünümlü terminal.ne akla hizmet oraya yaptınız ulan dedirten yapı.
firma servislerinin yasak olduğu ender otobüs terminallerinden
karanlık çökünce balicilerin ortaya çıktığı terminaldir. dikkat etmek, tenha yerlerinde gezinmemek lazımdır.(tecrübe ile sabittir)
MAL SAHiBi Bursa Büyükşehir Belediyesi
YÜKLENiCi BOYKOOP
KONTROL BiNTED
PROJE MÜELLiFi Yüksek Mimar Fatih Gorbon- Mimar Şule GORBON
MÜTEAHHiT GiNTAŞ inşaat ve Taahhüt ve Tic. A.Ş.
iNŞAATA BAŞLAMA TARiHi 13 Aralık 1995
FAALiYETE GEÇiŞ TARiHi :15 Haziran 1997
TOPLAM ALAN :191.340 m2
KAPALI ALAN :15.000 m2
YEŞiL ALAN :65.000 m2
YÜRÜŞ ALANI :30.000 m2
YOL VE OTOPARK :80.000 m2
TOPLAM BiLET SATIŞ GiŞESi 32
TOPLAM DÜKKAN SAYISI 70
TOPLAM PERON SAYISI YURTiÇi : 104
ULUSLAR ARASI 10
http://www.bursaterminali.com/fiziki_yapimiz.asp
bursa'da gece sokakta kalirsaniz***** gitmeniz gereken yer.*
sabah 05.30 sularında içinde travestileri barındırdığına şahit olduğum ve orda yer alan cafemsi yerlerdeki çalışan elemanların bu travestilere salya salgılayarak hizmet ettiklerin gördüğüm, her saat gidilebilinecek bir yer olmadığına kanaat getirdiğim yer.
yalova ya daha yakın olan terminal. terminalden eve bir saati aşan bir sürede, terminalden yalova ya bir saatte ulaşılabiliyor. ilginç bir düşüncenin ürünü olsa gerek.
(bkz: 93 e binmek ayrıcalıktır)
2007 yılı sonuna kadar şimdiki terminal otobüsleriyle anlaşmaları oldugunu düşünürsek en iyi ihtimal 2008 civarları metronun buraya gelebileceğini düşünebiliriz.fakat henuz metronun oraya gelişiyle alakalı bile bir proje olmaması bunun hala uzak bir hayal oldugunu gösteriyor.
ne kadar modernde olsa ben eskisini daha çok seviyorum tam karşısında iskenderin kralı vardı her uğradığım molada uğramadan geçmez ve bursada yaşamayan biri olarak istediğimde alamadığım tadı alma şansım olurdu
içeride çalışan genclerin müşteri kapma savaşında her seyi yapabilme yetkilerinin verildiği, yurdum terminali..
her terminal gibi sürekli sevinç ve hüznün taştığı terminaldir.
bursa'nın eski terminaline bir kez bile olsa yolu düşen bir kişi için terminalcilik de son nokta sayılabilecek terminal...
santral garajda bayram telaşesini yaşayan insan için, uzay üssü gibi gözüken terminal. içindeki temizlik arabalarına hasta olduğumuz, yer hostesinin sesini çok nadiren duyduğumuz fakat kafkasın önünden geçerken karyokasız çıkmadığımız, şehirden ayrılırken bir değişik şehre dönünce daha bir değişik atmosferle karşılaştığımız otogar.
bursa'ya yakışmayan otobüs durağı...

şöyle ki: pek değerli(!) büyüklerimiz tarafından; yol kenarlarına araç parkedip trafiği aksatmasın ve de otoparkçımız kazansın denerek 2 şeritli yol tek şeride indirilmiş, kalan 1 şerit demir çubuklarla ayrılarak atıl ve iğrenç bir hale getirilmiştir. ayrıca; yağmur yağdığında kanalizasyondan farksız olan otobüs giriş-çıkış noktaları da çabası!

(bkz: ben bugün bunu gördüm)
eski garajın olduğu yere dümdüz taş döşenip kabağa çevrilen alandan pek farkı olmayan mekan. köy meydanı peyzajına sahip, düzensiz.
en beter ayrılıkları ve geri dönülmezleri yaşadığım, bursa'ya aslında baya uzak olan, arada bir jandarmaların gelip kimlik sorduğu * terminal.
okuldan çıkışta boş otobüse binmek için yürünülen yer. sarı kabuslar, okul ev arası bir saat....
sabaha karşı büfelerden ve birkaç kafeden bangır bangır ismail yk dinlenebilecek terminal.
edit: tasvip etmiyoruz elbette. *
gidilen degil, gidilen icin katlanılması gereken ara terminal...
insanlarla dalga geçmek değil maksat lakin bilen bilir tek gözü görmeyen engelli bir çaycı var berivan cafeden, o çaycı yüzünden otobüs bekleme zamanları eziyete dönüşen terminaldir. herif laf maf anlamıyor yahu. ben böyle yılışık, kadınların ağzının içine düşen bir tip görmedim. zorla çay satacak bir de. tövbe tövbe.
nice ayrılıklar ve nice kavuşmalar görmüş terminaldir.

hasretle bekliyorsun biliyorum. * * *
son olarak urfa otobüs terminalini gördükten sonra gözümde daha çok büyüyen ve değer kazanan mekan.