bugün

Antik Pisidia bölgesinin en büyük ve zengin kenti.
Pisidia bölgesinin Roma imparatorluk döneminde kuşkusuz en önemli şehri olan Sagalassos, Burdur ili Ağlasun ilçesinin 7 km. kuzeyinde bulunmaktadır. Sagalassos doğu - batı yönünde 5.5 km, kuzey - güney yönünde 1.5 km'lik bir alanı kaplar. Sagalassos'un hemen güneyinde bulunan verimli ovalardan biri olan Çanaklı Ovası, Sagalassos'a seramiği için toprak sağlamıştır. M.Ö. 1. yy'dan M.S. 6. yy'a kadar olan zaman içinde bu seramik yapımının Sagalassos ekonomisinde önemli bir yeri olduğu anlaşılmıştır.
mevki olarak oldukça etkileyici ve hoş bir yerde bulunan, kazı çalışmaları belçikanın "katholieke universiteit leuven" tarafından yürütülen antik pisidia şehri. kazı ekibi başta prof. dr. Marc Waelkens olmak üzere birçok ulustan arkeolog, mimar, konservatör, topoğraf, vb üyelerden oluşur. kazı çalışmaları başlayalı 20 yıldan daha kısa bir süre olduğu için şehrin çok güzel yerleri ortaya çıkarılmış olsa bile her yıl yepyeni ve heyecan verici bulgularla karşılaşılmaktadır. mesela daha üç gün önce roma imparatoru Marcus Aurelius'un yaklaşık 90 cm uzunluğundaki heykel başı bulunmuştur. dünyanın en yüksek rakımlı antik tiyatrosu da sagalassosdadır. türkiyenin belki de aynen eskisi gibi işleyen tek antik yapısı burdadır (geç helenistik çeşme).
burdur ve ıspartadan 30'ar km, antalyadan 110 km uzaktaki ağlasun ilçesinin 7 km kuzeyinde yer almaktadır.
http://www.sagalassos.be/
dünyanın en yüksek yerine kurulan kütüphaneye sahip muhteşem antik kent..giderseniz emekli öğretmen Azime teyzeye de bi uğrayın..bir de ondan dinleyin oraları..
mükemmel bir antik kent.
eğlenceye önem verdiklerini tiyatro ve hamamların yıkılmamasından anlayabiliyoruz.
varoluş sistemi 'herşey dahil' ile bölgesine kara bulutları set çeken antalya nın, ısparta ile birlikte perdelediği burdur ilinin en önemli merkezlerinden birisi olan antik kenttir.
antik pisidia bölgesinin en önemli kenti...

burdur'un ağlasun ilçesinin hemen kuzeyinde yer alan batı torosların (ağlasun dağı) yamacında harika bir manzaraya sahiptir.
görsel

sagalassos en parlak çağını roma döneminde yaşamış olsa da(roma döneminde sagalassos, "pisidia'nın birinci kenti" ünvanını almıştır) burada insanoğluna dair bulunan ilk izler mö 10.000 yılına dayanmakta.
yerleşik hayat düzenine dair ilk buluntular ise mö 6500 yıllarına ait.
yani sagalassos aslında 8500 yıllık bir kent.
görsel

zaten o dağa çıkıp, oradan ovaya doğru baktığınızda "neden burada şehir kurmuşlar" sorusunu cevaplıyorsunuz.

gerek agorası ile;
görsel

gerek amfitiyatrosu ile;
görsel

sagalassos döneminin en önemli şehirlerinden biri olduğunu size hemen kanıksatıyor.

bu şehri, böyle bir dağın tepesinde bu şehri kurmalarının ilk sebebi güvenlik.
ayrıca sagalassos bölgeye hakim bir yükseklikte olduğundan, verimli ovaları kolaylıkla kontrol edebilmişler.
ha bir de bol su bulunması.
evet o yükseklikte çok bol su var, neden? çünkü kentin kurulduğu dağ, geçirgen kireçtaşı özellikli.
bu kireçtaşı kayaçlardan sızan su, alttaki kil tabakalarına rastlayınca, yamaçlardaki çatlaklardan çağlayan pınarlara dönüşüyor ve sagalassos gibi bir medeniyetin yükselmesine katkı sağlıyor.

sagalassos deyince ve konu su olunca tabi akla gelen ilk eser de işte bu suların 2000 yıldır gürül gürül aktığı antoninler çeşmesi olarak bilinen roma dönemi eseri.
görsel

muhteşem...
bakın bu çeşme en az 2000 yıllık.
2000 yıldır orada ve hala gürül gürül akıyor.
görsel

antoninler çeşmesi'nin adı, roma imparatorluğunda "beş iyi imparator" olarak bilinen "antoninler dönemi"ne ithafen böyledir.

tabi bu antoninler çeşmesi'nin restore edilmiş hali.
koç holding'in sponsorluğunda böyle bir tarihi eser yeniden canlandı.
işte ehil ellere işi teslim edersen böyle güzel şeyler oluyor.
görsel

sagalassos'a giderseniz, -ki mutlaka gidin- bu antoninler çeşmesinin altına girip su içmeyi unutmayın.
pişman olmayacaksınız.
eşimle geçen ay keşfettiğimiz, burdur'un ağlasun ilçesinde yer alan, Antik Roma döneminden kalma eserlerin bulunduğu "sanat merkezi". konutlar, hamam, kireç ve metal fırınları, agora (çarşı), çeşme, tiyatro, kilise ve tapınakların bulunduğu şehirde hala kazılar devam etmekte.

https://kulturveyasam.com...sanat-merkezi-sagalassos/
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.