bugün

sıradan bir beldenin nüfüsu kadar az nüfüsa sahip olan il. güzel, şirin bir yer olmasının yanı sıra esnafına çok dikkat edilmelidir. hele ki askersen dikkat et seni ayakta pantolonunla s.iker, haberin olmaz.

burdur elli sekizinci piyade er eğitim alayı burda bulunmaktadır. buraya düşenlerin gitmemesi şiddetle tavsiye edilir. 1 aylık misafirliğim üzerine akılda söyleyecek tek seöz bırakır ;
''burdur bir liman ben bir gemi. bir daha yanaşırsam bu limana s.iksinler beni.''
antalyaya giderken günbatımı vaktiyse arabayla durup burdur gölü manzarası seyredilesi ve fotoğrafı çekilesidir .
toplam nüfusu : 256.803
'merkez ilçe'sine bağlı beldeler:

-BÜĞDÜZ
-KOZLUCA

köyler:

-aksu
-akyaka
-akyayla
-aşağımüslimler
-askeriye
-aziziye
-başmakçı
-bayındır
-bereket
-beşkavak
-boğaziçi
-bozlar
-çallıca
-çatağıl
-çendik
-cimbilli
-düger
-erikli
-gökçebağ
-gökpınar
-günalan
-güneyyayla
-hacılar
-halıcılar
-iğdeli
-ilyasköy
-kapaklı
-karaçal
-karacaören
-karakent
-kartalpınar
-kavacık
-kayaaltı
-kayış
-kocapınar
-kökez
-kumluca
-kuruçay
-sarıova
-soğanlı
-suludere
-taşkapı
-ulupınar
-yakaköy
-yarıköy
-yassıgüme
-yaylabeli
-yazıköy
-yeşildağ
benim memleketimdir.
burdur u anlatırken her zaman antalaya nın yanında eklemesi yapmak zorunda kalınır çünkü hiç kimsenin bilmediği küçük bir ildir.
küçük bir akdeniz ili. * * * *
recep tayyip erdoğan'ın oğlu bilal erdoğan'ın 21 günlük bedelli askerlik görevini yaptığı akdeniz ili.
bedelli askerliğin merkezi.

hiç gitmesem de görmesem de tanıdığım sayılı burdurlunun mükemmel insanlar olmasına dayanarak seviyorum ben bu şehri abi.
kaliteli eğitim ve öğretime sahip ildir. zira, öss şampiyonları çoğu kez burdur ilinden çıkıyor.
seçime % 89 katılım salamış ilimiz.
türkiye'nin güneyinde bulunan ve antalya ve ısparta ile komsu olan şirin bir akdeniz ilidir.en büyük ilçesi bucaktır ve burdur'un merkezi topu topu 2 büyük cadde ve bir kaç bulvardan meydana gelir.mehmet akif arsoy üniversitesi adlı küçük bir de devlet üniversitesi vardır.gidip görülesi ve mümkünse bir daha gidilmeyesidir.
Ogrenci Icin Nefret kaynagi uyandiranbir sehirdir.
başından sonuna kadar tek bir caddeden gidebileceğiniz nadir şehirlerdendir.(mecburiyet caddesi)
taşkapı diye köyü olan büyük köydür..
bucak ilçesi kendisinden çok daha gelişmiş olan 15 plakalı ilimizdir.

(bkz: bucak)
askerliğimizi yaptığımız bedelli askerliğin kalesi eski 58. topçu tugayının konuşlu olduğu göl kenarı çok güzel olan ama askerde çarşıya çıkılınca gezilecek pek bir yeri olmayan hamamları pis kendisi şirin bir şehir. veterinerlik fakültesi ve bir de süleyman demirel ünv. nin bir fakültesi daha vardır bilemedim şimdi. biz askere giderken burdur ha yaşadın antalyaya bir saat demişlerdi sıcak olur demişlerdi inanmayın.eksi onyedi gördük kışın. sabah içtimasında gölden gelen soğuk götümüzün deliğine girerdi.bir de burdur için amı götü boldur derler hah ona da inanmayın zaten çarşıda normal zamanda yüz kişi görmediğiniz şehre tugay yapıp bir de beşbin abaza asker toplar buraya çarşıya salarsanız ammı kalır göt mü kaçırtır bu ayılar haliyle. askerlerin ekseri bahsi geçen iki fakültenin tayfalarının takıldığı mekanlara takılmaları olasıdır..
en bilindik takılınası mekan hanay cafe idi bizim zamanımızda ama çok sene geçti be haydar..
üniversite hayatıma başladığım en özel kent. küçük oluşuyla beraber kendi içinde gelişmiştir. kendi kendine yeten bir il. her markanın başında 'bur-' yazar. 'bursüt, burgüvendik...' gibi. merkezinde şu yazar: '' Burası Burdur buradadur. Çünkü her şeyin en güzeli burada bulunur'' .
''burdur burdur, amı götü boldur. ''
bu ağustos kızıllığında yağan yağmuruyla mutlu ediveren şehir.
türkiye'nin en mutlu 3 ilinden birisi olduğu belirlenmiştir.

`http://www.nethaber.com/v...tlu-ve-mutsuz-illeri.html`

`http://www.haber7.com/hab...utlu-ve-mutsuz-illeri.php`

(bkz: mutluluktan ölmek)
son çıkan bedelli askerlikte temel eğitim olmaması nedeniyle, esnafının morali bozuk olan il. özellikle fotoğrafçılar kan ağlıyorlarmış.
eylül ayında türkiyenin en mutlu 3 ilinden bir tanesiydi, şimdi görelim bakalım bedelli askerler yok, para olmadan nasıl mutlu olacaksınız, bize bir daha paranın mutluluk getirdiğini hatırlatan ilimizdir...
burdur şiş ve ceviz ezmesi coğrafi işareti olan, inadına küçük kalan, inadına gelişmeyen, mermer literatürüne burdur beji rengini kazandıran, sadece burdur gölünde yaşadığı iddia edilen bilim adamlarınca görüldüğü söylenen benim henüz rastlamadığım burduricus balığına sahip, ev kirası ve toplu taşımada en pahalı ve konforsuz illerden biri olmakla birlikte hiç bir kimsenin şehirler arası yolculukta uyuyakalıp inmeyi unutamadığı bir durak (sebebi senelerdir yollarının düzelememiş olması sayesinde sarsıntıdan bütün yolcular uyanmakta)ilimiz.
Isparta' nın etkisinde kalmış, ilçemsi şehir. 10-15 tane köyü birleştirmişsin gibi bir hali var. üniversitesini bırakıpda sınava tekrar girenler çoktur arkadaşlarımdan. 70.000 civarındada nüfusu var. gidilmemesi görülmemesi gereken biryer.
--spoiler--
Otomobili çok, trafiği iyi. Kişi başına düşen araç sayısında Türkiye beşincisi. Kaza oranı en az şehirler arasında da beşinci. ilk ve orta öğretimde, ne okul ne de öğretmen sıkıntısı yaşıyor. Ama Burdurlu'nun sanata ilgisi az. Seyirci açısından tiyatroda sondan altıncı, sinemada sondan sekizinci sırada.
--spoiler--

http://fotogaleri.ntvmsnb...kalitesi.html?position=14
güncel Önemli Başlıklar