bugün

(bkz: uçurtma avcısı)
capote.
tartışmasız en iyi aşk filmlerinden birisidir. Romanı daha güzeldir.
(bkz: birgün)
iki genç kızın hikayesi, çok başarılıydı..
(bkz: requiem for a dream)
(bkz: fight club)
(bkz: a clockwork orange)
(bkz: 127 hours)
(bkz: Slumdog Millionaire)
(bkz: trainspotting)
(bkz: Paths of Glory)
(bkz: there will be blood)
(bkz: Children of Men)
first blood.
(bkz: açlık oyunları)
(bkz: yüzüklerin efendisi)
(bkz: the hobbit)
(bkz: ejderha dövmeli kız)
(bkz: harry potter)
ayrıca,
Henri Charriere'in yazdığı ve gerçek hayat hikâyesini anlattığı kitaptan sinemaya uyarlanan adında da eserin orijinal fransızca ismine sadık kalınan filme (bkz: papilon) (Fr.Papillon=Kelebek)
(bkz: Dead poets society)
Yüzüklerin efendisi serisi.
benim anımsadığım bir fahrenheit 451 vardır, kitaba büyük beklentiyle başlamış ( bu beklenti öyle ki, hayatımı 'romandan önce' ve 'romandan sonra' olarak ayıracağımı düşünüyordum ) ve son sayfayı hüsranla kapamıştım. film ise tatmin etmişti beni. truffaut, başarılı bir distopya yakalamakla kalmamış, romanı sadece bir 'aracı' olarak kullanarak şahane bir truffaut filmi çekmişti.
(bkz: yeşil yol)
(bkz: fatih harbiye)
into the wild.
(bkz: ölümcül oyuncaklar kemikler şehri)

küller şehri, camlar şehri, düşmüş melekler şehri, kayıp ruhlar şehri kitaplarının da filmleri çekilerek devamı gelecek üstelik.
(bkz: yılanların öcü)
of mice and men yani fareler ve insanlar romandan uyarlama oldukça başarılı bir filmdir.Adamın içini burkar.
uğultulu tepeler.
(bkz: the god father)
stephen king-medyum > the shining*
(bkz: the mist)
bir romandan başarıyla uyarlanan flimler öncelikle yönetmenin algısına ve oyuncuların roman karekterlerini iyi bir şekilde canlandırmasıdır.
bir romandan başarıyla uyarlanan flimler öncelikle yönetmenin algısına ve oyuncuların roman karekterleri iyi bir şekilde canlandırmasıdır.
conversations with god
Pride and Prejudice - Gurur ve Önyargı
One Flew Over the Cuckoo's Nest - Gukuk Kuşu
The Wizard of Oz - Oz Büyücüsü
Dracula - (Pek çok versiyonu var. Ama özellikle filmde Gary Oldman, Winona Ryder, Keanu Reeves ve Anthony Hopkins'in oynadığı 1992 yapımı çok güzel. )
(bkz: yaşlı adam ve deniz)

güzel film. izlenilmeden, ölünmemeli.