1. 1.
  Bir John Steinbeck eseri. 1900'lü yılların başında Amerika'da çiftliklerde çalışan işçilerin dramatik yaşamını konu alan kitap.
  4 ... kahve telvesi
 2. 2.
  Okuduğum ilk sosyopat karakterin olduğu roman. Hafiften öğretmeye başlar hayattaki gerçekleri. Bu yüzden ilkokulda okunması gereken bir roman.
  1 ... reaperrr
 3. 3.
  Bir john steinbeck romanı. Adam gerçekçilikte aşmış ya, bir ilkokul çocuğu okumamalı bu kitabı. Ben bu halimle depresyona girdim kitap yüzünden. Anlaşılmaz duygular içerisindeyim.
  5 ... bir gun olursem ki olurum
 4. 3.
  Ortaokulda okuduğum kitap. Hakkında hatırladığım tek şey birkaç saate bitirdiğimdir.
  -1 ... samuray jade
 5. 4.
  Felsefik yorumlu bir kitaptır. Bir kaç hikayeden oluşur. Birincisi okundu mu diğer hikayelerini okumaya gerek kalmaz.
  2 -2 ... catlakmargrit
 6. 5.
  Ilk okulda okuduğum,bu yüzden nerdeyse unuttuğum kitap.
  Ama o saf adamı hala unutmadim.
  ... kim ben mi
 7. 6.
  şahsımca lise yıllarında okunması gereken bir kitap. inceliğine bakıp ilkokulda okutulmamalı bence. insan o yaşta bunu okursa travma geçirir.
  kısa bir roman olduğu için telefonuma yüklemiştim; bir yerde beklerken falan açıp okuyordum. ama her defasında nerede kaldığımı unuttuğum için ilk 20 sayfasını elli defa falan okumuşumdur. en sonunda beyoğlu sahaflar festivalinden kendime 5 liralık bir tane edindim. bir iki saatte de bitti. üniversite 3. sınıfta bitirmek nasip oldu.
  tabi kitabın gidişatını da ezberlediğim için hem de yaşım gereği beni çok etkilemedi. fakat kısa ve öz oluşu kesinlikle akılda yer ediniyor. çok fazla zaman kaybetmeden bazı şeyleri kavrayabiliyorsunuz.
  sözün özü, güzel kitap; kısa ve öz.
  4 ... vita brevis
 8. 7.
  sürekli okumayı erteleyip, arka kapağını 15 dakika önce kapattığım john steinbeck'in muazzam eseri. o kadar derin ve sorgulatıcı konular işleniyor ki kitapta, kesinlikle ilkokul çağındaki bir çocuk okumamalı. lise yılları uygundur kanımca. okuyun, okutun.

  --spoiler--

  bireyin yalnızlığı, ırkçılığın somut hali, ne olursa olsun hayal kurmanın insanı nasıl hayatta tuttuğu ve o hayal kırıklığın insana etkisidir esasında. ama en can alıcı yeri şudur ki; iyi niyetli olmak bir insana iyilik yaptığın anlamına gelmez. kitapta candy karakterinin artık çok yaşlı köpeğini acı çekmesin diye vurdurmasıyla, georghe'nin lennie'yi işkenceden korumak için kendi elleriyle öldürmesi çok güzel bağdaştırılmış. yarım akıllı olan arkadaşı lennie'ye duyduğu derin sevgi yüzünden her gittiği yere onu da götüren, her şeyini onunla paylaşan ve hayatının merkezine alan georghe'nin yapması gereken şey bir evcil hayvanmış gibi lennie'yi yanında gezdirmesi değildi tabii ki. tüm iyi niyetiyle beraber o yaşlı köpek gibi, lennie'yi acı çekmesin diye öldürmek zorunda kalması içler acısıdır azizim, gözleri doldurur.

  --spoiler--
  4 ... yodanin bastonu
 9. 8.
  Daha geçen ay okuduğum ve bu kitabın ilkokul çocuklarına okutulmasına karşı çıktığım bir kitaptır. Kitap çok duygusal ve bir çocuğun anlayamayacağı bir konu. Onun dışında mutlaka okunması gereken bir kitaptır.
  7 ... gunesinuyesi
 10. 9.
  Okuduğum en güzel kitaplardan. Sezonluk çalışan iki çiftçinin trajikomik yaşamını anlatır.
  2 -1 ... oturarak sican japon baligi