1. 1.
  Ünlü Moğol imparatoru.Tarihte hiç savaş kaybetmeyen birkaç hükümdardan biridir.Doğu'da Çin'den batıda Avrupa'nın ortalarına kadar birçok yeri fethetmiştir.Savaşlarda geliştirdiği üstün zekası halen konuşulmaktadır.Bilinen en büyük imparatorluğun sahibidir.Yaşasaydı bütün Avrupa'yı rahatlıkla fethederdi ve hatta dünyayı.
  National Geographic'in bin yılın adamı seçtiği kişidir.
  Dünya üzerinde yaşayan her 200 kişiden biri onun soyundandır.

  (bkz: Timuçin)
  (bkz: Camoka)
  28 -2 ... italiano
 2. 2.
  türk olup olmadığı tartışma konusu olan hükümdar.
  9 -2 ... altan
 3. 3.
  Tarihte dağınık Moğol topluluğunu biraraya getirip zamanın en güçlü devletini kuran lider
  8 ... verbascum
 4. 4.
  (bkz: cengizhan hız)
  [kat: dünya liderleri]
  [kat: tarihi liderler]
  [kat: türk tarihi karakterleri]
  [kat: moğollar]
  3 ... aura
 5. 5.
  Belgeselini izlediğim zaman tüylerimi diken diken eden imparator. Yaşlandığını zanneden ve artık eskisi gibi savaşamayacağını zanneden bir ülke, Cengiz Han'ın elçilerinin kellesini yollar.
  Cengiz han'ın öfkesinin sonucu: yakılıp yıkılmış, yağmalanmış ona yakın ülke ve şehir.

  Edit: O zamanlar şehirler surlar ile çevrili olduğu için, Cengiz Han ordusuyla önce şehrin girişinde konaklar ve şehre yiyecek giriş ve çıkışını engellermiş. ve daha sonrada zaten bitmiş olan şehri tereyağından kıl çeker gibi fethedermiş.

  mancınıkla hastalıklı insan fırlatması ise takdire şayandır.
  11 -3 ... maksat muhabbet
 6. 6.
  fethettiği yerlerdeki en güzel kadını kendisine alırmış. ikinci karısını ilk gördüğünde onu iki hafta çadıra kapattığı söylenir.
  5 -2 ... sayborglardasever
 7. 7.
  ilk adı temurjin idi. temur= demir, jin=ci. yani tamamen türk adı. cengiz adı ise yine etimolojik olarak tengiz kelimesinden gelen bir addır. dönem moğolları çingiz derlerdi. anlamı ise bugün kullandığımız denizdir. göktürkler'den gelen şoray türkleri'nden olduğu söylenir. zaten kendisi beyaz tenli, renkli gözlü, kumral olarak anlatılır ki bu moğol değil, göktürk tipini anlatır. bir mektubunda, sanırım hunlardan sonraki en büyük devleti ben kurdum, der.

  okuduğumuzda içimiz yanar, amma türk öldürmüş diye ancak eğer kendisi olmasaydı, zannımca türkistan'da bugün büyük nüfus yoğunluğu ve dolayısıyla kıtlık olurdu, insanlar birbirlerini yerlerdi. eğer türklere yaptığı kadarını çinlilere de yapsaydı eminim bugünkü çinliler kendisine minnettar kalırlardı.

  büyük askeri dehasının yanında, kurultayındaki zeki türk beyleri de ona çok yardımcı olmuşlardı. özellikle türklerden seçilen beyler, deneyimleriyle cengiz'e oldukça yardımcı oldular. askerlerinin çoğu da yine türk idi.

  yaşlandığı dönemdeki çin kuşatması sırasında bir çinli bilgin ona mektup yazar. cengiz de ondan uzun yaşamanın yollarını ister. iki anlaşırlar: cengiz çin kuşatmasını kaldırır, bilgin cengizin emrine girer.
  10 -13 ... tengrikut
 8. 8.
  bir erkek ismi
  2 -9 ... city walk
 9. 9.
  mezarı halen daha bulunamamıştır. cenaze törenine katılan askerler, cengiz han 'ın vasiyeti üzerine, imparatorun gömüldüğü yerin gizli kalması için intihar etmiş ya da öldürülmüşlerdir. gelenek olarak kişisel hazineleri ile gömüldükleri de bilindiğine göre.. sözlükten 5 uuser ortak olup define avına çıkabilir, köşeyi de dönebiliriz. var böyle bir ihtimal.
  14 ... roy mustang
 10. 10.
  12 yaşındayken kardeşini balığını çaldığı için vuran hede.
  7 -8 ... dejavu38
 11. cengiz han Başlığındaki Önemli Entry'ler