1. 1.
  bir japon futbol çizgi filmi karakteridir. meşhur tsubasa bu çizgi filmden türemiştir. bu benjamin karakterinin olduğu dizinin adı şampiyonlar okulu olup fransız-japon ortak yapımıdır. 1992 yılında çekilip piyasaya sürülmüştür. normalde 49 bölüm çekilmiştir ancak bütün olayın genel özeti olarak extra 3 bölüm daha çekilmiştir. ülkemizde show tv ve cine5'te gösterilmiştir. internetin hiçbir yerinde bulunamayan bir çizgi filmdir ancak emule kullanıcıları l'école des champions başlığıyla aratırlarsa fransızca olarak bölümlere ulaşabilirler. şöyle bir konuyu baştan aşağı inceleyelim.

  benjamin kikawa italyaya gelmiş futbol aşığı bir japondur. italyada eskiden çok ünlü olan bir futbolcu tarafından keşfedilir ve colombus adlı takıma yerleştirilir. benjamin colombusla şehir turnuvasına katılır. takım pek kuvvetli olmasa bile içinde luka ve alberto gibi iki yetenekli oyuncuyu da bulundurur. benjamin tabi turnuva esnasında kendisini geliştirip çocukken hastası olduğumuz akula vuruşunu da yapmaya başlar. colombus yarı finale yükselmeyi başarır ve rakip azami hızda giden, önünde duranı fırlatıp atan magnum şutunun sahibi cesare vardır. cesare ismi tabi çevirenlerin azizliğine uğramış ve sezar olmuştur türkiyede! her neyse biz bilinen adıyla sezar olarak devam edelim. benjamin'in takımı uzun uğraşlardan sora sezarın takımını yenmeyi başarır. finalde colombus'un karşısına tamamen yıldız oyunculardan kurulu olan st. podesta jr. çıkar. kaptanları eric,yalakası mario müthiş ikizler vs,vs.. hep bu takımdadır. ilk yarı eric ve mario sahada yokken benjaminin takımı 4-1 öne geçer ama ikinci yarı bu ikili oyuna girince maç birden 6-5 olur. çünkü eric kurtarılamayan mirage vuruşunun sahibidir. bu vuruşta top azami bir hız kazanır ve kalecinin önünde birden 4-5 parçaya bölünür. tabi kaleci ambolasyona uğrar ve topu kurtaramaz. skor 6-5ken benjamin akula vuruşunu gerçekleştirir ama eric kale direğinden destek alarak ayağnı uzatır ve topu çizgiden çıkarır. bu esnada sakatlanan eric kendini bir dağ evine kapatıp futbola küser.

  benjamin kardeşimiz tabi turnuvayı kaybettiği için üzgündür ancak st. podesta jr. takımının teknik direktörü italya turnuvası için kuracağı takımda benjamin'e kaptanlık teklif eder. böylece macera tekrar kaldığı yerden devam eder. benjamin takımında mario,ikizler ve turnuva esanasında yendiği diğer takımlardan toplama oyuncularla önüne gelen engelleri rahatlıkla aşar. ama finalde karşısına yine sezar hayvanı dikilir. üstelik bu sezar bu sefer şeker duvar lakaplı bir kaleci bulmuştur. bu esnada sezar eric'in kaldığı dağ evine giderek eric'i futbola dönmeye zorlar* hırs yapan eric benjaminin takımına final maçında katılır. 4 bölüm süren final maçında, benjamin ve eric'in takımı sezar'ın 3 golüne ve şeker duvar'ın bilmem kaç kez özel şutlarını kurtarmayı başarmasına rağmen 4-3 galip gelmeyi başarır. italya kupasının kazanılmasından sora st. podesta jr. takımının başına dönen yüzsüz teknik direktör benjamin'e seni takımımda istemiyorum der ve mario liderliğinde bir takım oluşturmaya başlar.

  tabi benjamin kardeşimiz yine küçük emrah modundadır,yıkılmıştır. ancak bu sefer kendisini keşfeden eski futbolcu devreye girer. zengin bir kontumsu birinden finansal destek ve kalacak yer sağlayarak j-wings isimli meşhur takımı kurarlar. takımın kadrosunda benjamin,eric,sezar,şeker duvar,ian gibi züper oyuncular vardır. ayrıca bir adet brezilyalı defans,fransız bir orta saha ve tabii ki takımın maskotu luka da vardır.avrupa turnuvasına katılıp takım olma yolunda önemli gelişmeler gösterirler. finalde karşısındakine halisünasyonlar gösteren bir şuta sahip olan marcel'in oynadığı fransayı zor da olsa 3-2 yenerek kupayı kaldırırlar. bu maçın şöle de bir önemi vardır. sezar,eric ve benjamin üçlüsü ilk kez magnum-mirage-akula kombinasyonunu denerler. top ağları yırtar haliyle!

  tabi bu esnada meşhur rakip st. podesta jr. boş durmamaktadır. mario azmedip günlerce çalışıp hayvani bir futbolcuya dönüşür. bide çok sağlam olduğu izlenimini veren renato isminde bir vatandaş alınır bu takıma. ikizleri vs. saymıyorum. katıldıkları turnuvada önlerine geleni 8-0 9-1 gibi azami skorlarla ezer geçerler.

  en nihayetinde dünya gençler şampiyonası başlar. ilk brezilya temsilcisiyle karşılaşan j-wings 2-0 geriye düştüğü maçı azmedip 3-2 kazanır. brezilyalı elemanlar magnum şutunu durdurmayı başarırlar. sezar yılmaz tabi ve iki tane ardarda patlatır magnumlardan ve kaleciyi de topla içeri sokar. sora yamulmuyorsam japon temsilcisi j-wings'in anasını ağlatır. herifler karate teknikleriyle akla gelen bütün özel şutları kurtarmanın yanı sıra kaptanlarının yaptığı karate vuruşuyla iki kez öne geçmeyi başarırlar. tabi benjamin yine hayvani bir şekilde sıfırdan attığı akula vuruşuyla finali getiren galibiyet golünü atar.

  en nihayetinde meşhur final gelir. j-wings ve st. podesta jr. kapışması züper bir maçtır. tam 5 bölüm sürer bu karşılaşma. fizik gücün de ilk kez teknik kadar önemli olduğunu vurgulayan bir maç olduğunu söleyebilirim. st. podesta jr. tabi önüne geleni deviren bir takım olduğu için j-wings kadar dirençlisiyle ilk kez karşılaşınca bir ambolasyon yaşamıştır. ancak mario finalde j-wings'le karşılaşacağını bildiği için (bkz: müneccim boku yemek) her türlü planı kurmuştur. senelerce aynı takımda oynadığı eric'in nasıl mirage vuruşu yaptığını renato ismindeki yalakasına öğretmiştir ve onu çalıştırırken de kalecinin bu şutu nası tutması gerektiğini de aradan çıkarmış olur. sezar'ın şutu için zaten elinde bir çözüm vardır, onu da kopyalayacak kadar çirkef bi heriftir bu mario. benjamin'in akula vuruşunu ise kaleciyi öne çıkarıp iki defans oyuncusunun gelen topa zıplayıp röveşata vurarak kaleciye göndermesiyle durdururlar. tabi mario hayvanı renatoya akula vuruşunu da robertoya öğretmekten geri kalmamıştır. bir adet mirage ve bir adet akula vuruşuyla renato st. podesta jr.'ı 2-0 öne geçirir. normalde bu şutları kurtarmayı başaran şeker duvar isimli kaleci ise tamamen ambolasyona uğradığı ve herifin hangi şutu attığını seçemediği için bu iki golü yemiştir, kendisine lafımız yoktur. ikinci yarıda ise klasik bir şekilde farklı bir j-wings izleriz sahada. gaza gelen takımda çirkefliğe başvurma yoluna gider. luka ikinci yarının hemen başında karate vuruşunun bir taklidiyle skoru 2-1'e getirir. daha sora takımın güçlü oyuncuları olan ian ve sezar, herkesi omuzlarıyla yıkarlar ve sezar topa son anda yetişerek bir uçan kafa atar ve beraberliği getirir.bu esnada şeker duvar renato'nun her attığını dönüp kıçıyla kurtararak renato karakterini de moralman yok eder.

  tabi st.podesta jr. takımında çirkeflik tükenmez renato ve mario ikisi aynı anda topa gömerek sezar'ın magnum vuruşunu da çalıştıklarını gösterirler. şeker duvar'ı bile kaleye sokmaları buna örnektir. ancak bizimkiler yılmazlar ve magnum-mirage-akula kombinasyonu'na başvururlar. mario ve renato topu çizgiden çıkarırlar ama benjamin fırsatçılığını konuşturarak topu iyi takip edip golünü atar. mario ve renato ikilisi magnum kombinasyonunu iki kez daha denerler ancak şeker duvar ilkinde japonların kullandığı taktikle ikincisinde de kendine has bir şekilde vuruşu kurtarmayı başarır. daha sora benjamin 6 defans oyuncusuyla beraber yükseldiği topta önce hamle ederek 4-3'lük skoru ve kupayı j-wings'e getirir.

  tsubasa benjaminden türemiştir dedik,boş bırakmayalım. bunun nedeni benjamin\'in daha önce çekilmiş olması ve karakterlerin hemen hemen aynı olmasıdır. tsubasa benjaminin aynısıdır, kojiro hyuga sezar karakteridir ve jun misugi de eric'in aynısıdır. çektikleri özel şuta kadar aynılardır. senaryo biraz farklı yönde ilerler sadece. benjamin takımdan takıma atlarken tsubasa hep nankatsuda kalmıştır. benjamin,eric ve sezar j-wings takımında buluşurken tsubasa,misugi ve hyuga japon milli takımında buluşurlar. tabii ki kötü karakter hyuga nankatsuya geçmemezlik etmez. genzo wakabayashi önceden dost olur tsubasayla ama şeker duvar biraz daha ilerilerde ortaya çıkan bir karakterdir. ikisi de ilk gollerini ana karakterlerden yemişlerdir.

  daha sayılabilecek bir çok benzerlik ve fark var aslında ikisi arasında da. ikisini de çocukluğumda severek izlemiştim,hatta hastası olmuştum. ama sanki yine de benjamin bir adım öndedir bana göre.
  65 -4 ... shyer
 2. 2.
  kartal vurusu yapan,yakisikli oyuncu.tsubasa onun klonudur.
  2 ... hexagram
 3. 3.
  aynı zamanda hamburgun namibyalı futbolcu orta saha oyuncusunun ismi
  2 ... city walk
 4. 4.
  bir çizgi film karakteri fil.
  -1 ... the kene
 5. 5.
  (bkz: benjamin franklin)
  ... mozambik tavsani
 6. 6.
  Bunyamin isminin ecnebileştirilmiş halidir. (bkz: ibrahim-abraham) (bkz: yusuf-joseph)
  1 ... ortouch
 7. 7.
  sevinince toruu diye bağıran çizgi film karakteri.
  1 ... lumpiya
 8. 8.
  (bkz: john benjamin toshack)
  ... insomniac
 9. 9.
  Ata Demirerin su altındaki Müslüm gürses repliği:
  "Benjamin donun gözüküyor benjamin"
  2 ... thelastpatriot
 10. 10.
  100 doların üstünde resmi bulunan abd başkanı. ayrıca amerikalı polislerin rüşvet isterken kullandıkları terimdir. "bi benjamin'e hallederiz" gibi konuşulur.
  ... only.4.that