1. 1.
  Yalnız kendini düşünen, kendi çıkarlarını herkesinkinden üstün tutan,hodbin,hodkâm,egoist.
  ... italiano
 2. 2.
  güzel bir nil karaibrahimgil şarkısıdır.

  o bir bencil ama yok onun hilesi
  o bir bencil ama yok onun iğnesi
  o bir bencil ama yok onun hilesi yok
  2 ... yasakani
 3. 3.
  sözlerini de yazayım tam olsun.

  uçar o kuşlar gibi
  çıkar yokuşlar gibi
  sanki biz saklanmışız
  onu bulmuşlar gibi
  sert basan tuşlar gibi
  dik dik bakışlar gibi
  sanki biz hep yazmışız
  o bitmeyen kışlar gibi

  o bir bencil bencil
  o bencil bencil
  nedeni belli değil
  vuramazsın zincir

  o bir bencil ama yok onun hilesi
  o bir bencil ama yok onun iğnesi
  o bir bencil ama yok onun hilesi yok
  yok onun bişeysi yok

  gider o rüzgar gibi
  döner dalgalar gibi
  sanki biz hep dururken
  geçen zamanlar gibi
  sert basan tuşlar gibi
  dikdik bakışlar gibi
  biz ayakta uyurken
  geçen zamanlar gibi

  o bir bencil bencil
  ama evcil evcil
  nedeni belli değil
  vuramazsın zincir.
  1 ... jai guru de va om
 4. 4.
  tüm olay ve olguları kendi istediği ve düşündüğü çerçevede yaşamaya ve düşünmeye sabitlenmiş kişi.sadece kendi istekleri,sıkıntıları,mutluluk ve ya mutsuzlukları varmışçasına yaşayan ve çevresindekileri de yaşamaya dayatan insan.zira ömre ziyan şeklinde de açıklanılabilir.
  ... ladymacbeth
 5. 5.
  (bkz: hodgam)
  1 ... yasak merve
 6. 6.
  dünyada yalnızca kendisinin ve çıkarlarının bulunduğunu zanneden kişidir.
  ... legend of the stranger
 7. 7.
  sadece kendini düşünen kişilerdir. her konuda ama. bırakın maddi konuları sevgi de bile. Birine ait olduğunu bilse bile karşı kişi, yine de herkese sahip olma duygusu ağır bastığından cimrilik yaparak kendi egosunun durumunu daha önde tutar. Ne kadar yazıktır ki olacakların farkında değildir. şimdi ağlıyorsa sonra daha da çok ağlayacaktır. insanlar birbirlerini bulduklarında, kendi bir takım zevkleri için o kişiyi hiçe saymalılar mı? o zevklerin geçici olacağının farkına varıp, kendilerini düşünmekten daha önemli şeylerin de olduğunu bilmeliler mi yoksa? geç olmadan..
  ... hendrix
 8. 8.
  "ben" söyleyenlerin yalancısıyım.
  1 ... endless
 9. 9.
  fazlası zarar bir özelliktir. ama kanımca her insanda da belli miktarda olmalıdır.
  1 ... iris95
 10. 10.
  nil karaibrahimgil'in en güzel şarkısıdır. bencil insanlara nasıl olduklarını anlatamayan her insanın karşısındakine dinletmesi gereken bir şarkıdır ayrıca. ben denedim oldu lise arkadaşıma tik geldi o dakikalarda. ayrıca bencil insanları bolca çeken biriyseniz aslında onlarında türleri olduğunu bilmelisiniz efendim. kategorize etmenin dayanılmaz hafifliğiyle bu tür üzerindeki engin deneyimlerimi harmanyalıp bu insanlar 2 ye ayırılır kanısına vardım.

  bencillikten başka yolu olmayanlar: bunlar aslında bencil biri olmak istemezler ancak bencilce davranmazlarsa ellerine hiçbir şey geçmeyeceği kanısındadırlar o yüzdendirki gönüllerini çocukluklarındaki kadar geniş tutamamışlardır. çocukken iyilik ve saflıkları sonucu ağır bedeller ödedikleri için kimseyle pek bir şey paylaşmak istemezler. yaralı olduklarından acıtmak hevesleri ve en iyisi bana gelsin en iyisi benim olsun istekleri yetişkinliklerindede devam eder. genellikle hırslı ve etrafındakilerle yarışmayı severler bunlar.

  doğuştan benciller: bunlar fena halde anne baba şımartmasıyla kendinden geçen insanlardır. anneden ve babadan ne istediyse almış olanlar daha sonralarında etrafındaki herkesi bu insanlar gibi söğüşleyebileceği kanısına varır. tüm hayatı boyunca "armut piş ağzıma düş hatta mümkünse püre kıvamında düş" derler. ya feci hırslı ya da vurdumduymaz olurlar.
  ... jai guru de va om