bugün

entry'ler (426)

aptal

disco kralında canlı performanslarıyla dikkat çekmiş kedi grubunun çıkış şarkısının ismidir.

bak yine bir yolun sonunda başladı ayrılık
tek yöne gitmeye aslında nasıl kararlıydık
geçmişe sormaya değer mi sildiğin anları
dönmeye kar yoksa demek ki kalbe zararlıydık

hem o söz ve gözlere güvenmiyormuş aşk
silinen o izlere direnmiyormuş aşk

kayıyorken ellerinden arama arama
kanıyorken ellerinden yarama yarama
bundan sonra zafer kalsın, bizim olmasın
kaybetmeyi senden öğrendim ve sen aptalsın

sözlük yazarlarının dinlediği müzikler

cem adrian & aylın aslım-herkes gider mi?

yok böyle dans

danstan anlayan insanların azra akın'ın muhteşem dansını beğenip 10 verdikleri bir ortamda, sırf muhabbet olsun diye oturan saba tümer'in daha düşük puanlar vermesi ile düşündürtmüş programdır. nesini beğenmiyor onu söylesin bari.

metin arolat

yeni albümündeki izmir isimli şarkısıyla şaşırtmış ve etkilemiştir.

bu da sözleridir.

yarına kalmaz yolun sonundayım,
yarına kalmaz izmir yolundayım,
uyuyupta kalma sakın sabret şafak söker,
yarına kalmaz canım yanındayım,
birkaç şarkı dinlersin zaman geçer,
acıkmadım hiç uğraşma bi çay yeter,
fazla hazırlanma sakın sende her şey güzel,
yarına kalmaz kollarındayım,
gözlerin gözlerimde dursak öyle,
beni seviyormusun bi daha söyle,
dudağın dudağımda uyusak öyle senle,
ne güzel yakışmışız seninle,
mutluluğu tutmuşum ellerimde,
onu çok seviyorum izmir sende söyle,
söyle herkese,
bir kaç şarkı dinlersin zaman geçer,
acıkmadım hiç uğraşma bi çay yeter,
fazla hazırlanma sakın sende her şey güzel,
ne güzel yakışmışız seninle,
mutluluğu tutmuşum ellerinde,
söyle herkese,
ne güzel yakışmışız bak seninle,
mutluluğu tutmuşum ellerinde,
söyle herkese,
izmir söyle izmir söyle herkese.

hişt

--spoiler--
uyan gönlüm hadi perdeni aç,
çilen doldu kafesinden kaç,
uyan gel uykundan dünya aşk görsün.
--spoiler--
umut vadeder. hem de en ihtiyacınız olduğu anda.. karanlıklar içinde bir ışık var!

yumurta filmi

bu filmi izleyince sanat filmi sevmediğimi anlamış olup, bir daha böyle filmler izlemeye yeltenmeme kararı aldırmış filmdir. ama bu demek değildir ki film kötüdür. bu film için sanat filmi severlerin, bu işten anlayanların yorumu önemlidir. ama diyorsanız ki ben birinin on dakika yürümesini, bir on dakika da uzaklara bakmasını izlemeyi kaldıramam, hiç izlemeyin.

aşkın ikinci yarısı

mehmet aslantuğ'un yazıp yönettiği ilk filmdir, iyidir, hoştur, güzeldir diye bir heves gidilmiş bir filmdir. film arası olduğunda daha 10 dakika geçmişte bir sürü şey olacak hissi verdi film. sonra daha ikinci yarısı var, toparlar dedik. olmadı. ya da olmamış. artık bu kadar klişe hikayelere film çekildiğine inandıramayacak kadar klişe bir konusu var. aşkın ikinci yarısını ben göremedim. gören, bilen varsa dinlemek isterim çünkü kaçırdım o kısmı sanırım. duygusal dediler. çok daha duygusal filmler yapıldı bu ülkede, bu duygusalsa onlar neydi?
--spoiler--
tamam arif'in öldüğünü duyduğumuzda bir göz yaşarması, bir tüylerin diken diken olması durumu yaşandı ama geldi geçti bir anda. iz bırakamadı.
--spoiler--
zaten bir avuç insanın olduğu sinema salonundan kimse memnun ayrılmadı. oysa ki herkes çok sevdiği o adamın mükemmel işini izlemeye gelmişti. hayal kırıklığı oldu.

kral çıplak

cem adrian sevenleri tatmin etmiş bir program olmuştur. daha önceki programlarına bu adamı çıkarıp neden 4 cümle kurdurup, iki de şarkı söyletiyorsun diye oldukça veryansın edilmişti. * bu programda aslında tüm taşlar yerli yerine oturdu. birbiriyle alakasız konuklar bi arada olduğunda, bazı konuklardan ya da en azından cem adrian'dan çokta kendisini anlatıp, ben bunu da böyle yaptım demesini beklemek biraz tuhafmış. kendisini iğreti gibi hissettiği bir programda en fazla şarkı söyleyerek kendisini ifade edebilmiş bu adam. aslında ondan bile çoğu zaman utanmış ola ki programın eğlencesini kaçırır diye. ama kral çıplak'ta noldu geçtiğimiz hafta? çıktı ben şunu yaptım, burdan geldim, böyle düşünüyorum, şurda yaşıyorum diye uzun cümlelerle kendini anlattı. müthiş şarkılarını seslendirdi. sevmeyenler elbette sıkılmış olabilir. ama cem adrian'ı severek dinleyenler bu programı zevkle izlediler.
ayrıca kralın çıplak kalması için bu programda illa çok uzun yıllar sanatla, medyayla alakalı bir şeyler yapmış biri mi olmalıdır bu tartışılır. sonuçta kimsenin çocukluğuna inilip yaseminin penceresi havası yaratılmaya çalışılmıyor.

harem suare

--spoiler--
Osmanlı imparatorluğunun son dönemlerinde geçen hikaye bir cariye ve bir harem ağasının iktidarı ele geçirme anlaşmasını anlatır genel anlamda. ama bunun yanı sıra haremdeki cariyeler arasındaki gözde olma mücadelesi, osmanlının zor dönemleri,sona erişi ve harem ağası ile cariyenin * birbirlerine duydukları aşk.
--spoiler--
konular tam anlamıyla iç içe geçirilip, çok güzel ve sakin bir duyguyla anlatılmıştır. oyuncuların performansları tartışılamayacak derecede güzeldir. ve müthiş bir kaç cümleyle de nokta konulmuş, izleyende güzel bir tat bırakmıştır film.
--spoiler--
'mühim olan hayatınızı nasıl yaşayacağınız değildir, kendinize ve başkalarına onu nasıl anlatacağınızdır. ancak bu şekilde hatalara, ızdıraba ve ölüme bir mana katabiliriz.'
--spoiler--

benim hala umudum var

"güzel günler bizi bekler
eyvallah dersin olur biter"

cem adrian

disco kralında 4 saat oturup 2 şarkı söylemiş, 5 tane de cümle kurmuştur. okan bayülgen'e sorarım ki bunun için bu adamı çağırdın programına? ayrıca bana yazık değil midir saatlerce televizyon başında oturdum bu adamı canlı dinleyeyim diye.

sözlük yazarlarının favori filmleri

1.C.R.A.Z.Y
2.juno
3.gegen die wand
4.le fate ignoranti
5.Jeux D'enfants

faithless

kalabalık bir kitle toplamayı başarmakla birlikte onları güzel, eğlenceli konserle ödüllendirmiştir. ayrıca sahnedeki görüntü efektleriyle de hayran bırakmıştır.

kötü geçen bir günün sonunda yapılabilecek şeyler

kocaman bi kutu dondurma alıp bitene kadar yemek.

sözlük yazarlarının en çok izlediği filmler

(bkz: Le Fate Ignoranti)

can dündar

"Babalar, çocuklarının doğumuyla büyür; çocuklarsa babalarının ölümüyle... Bu genellemeyi bozacak her şey kural dışıdır. En çok da evladını toprağa veren babalar... "

diye başlamıştır yazar bugün kü babalar günüyle ilgili yazısına.

vuvuzela

yayıncı ve taraftarlardan gelen yoğun şikayet üzerine yasaklanmasının an meselesi olduğu dünya kupası ceo'su tarafından açıklanan gereksiz gürültü aletidir.

nazım hikmet ran

Yani, öylesine ciddiye alacaksin ki yasamayi,
yetmisinde bile, mesela, zeytin dikeceksin,
hem de öyle çocuklara falan kalir diye degil,
ölmekten korktugun halde ölüme inanmadigin için,
yasamak yani agir bastigindan. * *

body of lies

leonardo di caprio'nun yadsınamayacak kadar iyi bir oyunculuk sergilediğini aynı zamanda da böylesine kötü bir filmde* bunu heba ettiğini söylemek gerekir. klasik amerikan filmleri listesinde yerini almakla birlikte, hafızalarda iz bırakamamıştır. izlenerek vakit kaybedilmemelidir.

2010 malezya gp

redbull iki pilotuyla double yapıyor ve 2. olan pilotun suratından düşen bin parça. 1. olan adam senin takım arkadaşın webber. neden o tripler çözmüş değilim.