bugün

26 kasım'da gideceğim askerliktir.
bazı bölüklerde kasti şekilde pestile döndürmeler olduğu gerçektir.. nadiren de olsa 21 gününüzü zehir zıkkım edecek komutanlarla muhatap olmak durumunda kalabilirsiniz...

21 güne 6 ayı sığdırmaya çalışan manyakları gördü bu gözler...
sabredin... dişinizi sıkın.

izlediğiniz mapushane filmleri aklınıza gelsin ve kendinizi bir kahraman gibi hissedin..
bu da bitti be diyeceğiniz günler de yakındır..

uyarı: askerlikte 1 saat 10 saat gibidir... bilginiz olsun.

edit: bittiğinde bir daha çağırsalar yine giderim dersiniz..

şöyle üç beş ay geçince. özleyeceksiniz inanın.
2200 yıllık türk silahlı kuvvetlerini bas parayı geç noktasına getirdiler.
2200 yıllık asker-millet kavramını paraya endekslediler.
bugün sen 35 bin liraya bedelli yaptırırsın, yarın adam 40 lira verir o manluyu sana çevirtir.

milleti millet yaptıran değer din ırk ideoloji değil, şuurdur.
biz bu şuuru yok ediyoruz.

yılmaz özdil.
videonun 5. dakikası.

https://www.youtube.com/w...?v=vRZy0nzJTak&t=392s
paranız yoksa gerekirse kredi çekin bedelli askerlik yapın. popülist söylemlere kanmayın fakirler üzerinden vatan edebiyatı yapmak eskidi artık.
Sınıf farkını bu kadar güzel ortaya koyan başka bir uygulama olamaz. Ciddi anlamda parası olanın 27-28 yaşına kadar özel okullarda veya açıköğretim fakültesinde keyif yaptığı, sonra da kendisi için üç beş kuruştan farksız olan parayı banka şubesine internet üzerinden aktarması ile çözdüğü durumdur. Bir de varını yoğunu bedelli için verip sırf askerlik yapmadığı için hayata baştan başlayan insanlar var onlarınki ayrı bir durum. Parası olmayan veya bedelliye verecek kadar çok olmayan vatandaşın, onlar burada fitnes salonu ve cafelerde nargile içerken suriye'liler için gidip suriyede ve bilimum ortadoğu bataklığında şehit olması, sonra da utanmadan evlerine gelen siyasilerin çoğu zaman zorla "vatan sağolsun" dedirttikleri, "oğlum sağolsaydı" diyenlerin vatan haini ilan edilip mitinglerde yuhalatıldığı bir sistemin en acımasız uygulamalarından biridir.
bizim zamanımızda 18 bindi. hey gidi. biz yine 18 gün yaptık. bizden önce davutoğlu 1 gün bile yaptırmamıştı. onu kaçırdık diye biraz üzülmedik değil. neyse, hepsi geşti gitti.
nasıl geçeçeği tamamen başınızdaki bölük komutanı teğmene bağlı askerliktir. Dibimizdeki bölüklerin ebesini sikerlerken bize günde en fazla 1 saat eğitim yaptırdılar.Öğlen siestamı yaparken yan bölükten harbiye marşı provasını sesiyle uyanırken sağlam küfür ediyordum. o derecee rahattık. Evet askerden dün geldim.
Devlete maddi bedel ödeyerek vatan borcunun ifa edilmesi.

Yüklü miktarda para ödediği için, devlete faydalı bir vatandaştır.
Tam asker olucam bir gülme geliyo.
Zamaninda, yani 2018'de 15.000 tl'yi cok gorup, mal mal konusanlar suan sike sike 43.150 tl oduyor. Oyle bir ulkede yasiyoruz aq.

2018 yilinda kutahya hava er egitim tugay gomtanliginda 19 gun askerlik yapmis enisteniz bildirdi.
Bedelli nedir ya, kaldırılsın. Zaten süreyi kuşa çevirdiler bizim gibi onsekiz yapıyor olsanız neyse zaten kısaldı.
geçenlerde bir arkadaş mesaj atmış askere gidiyom diye birde bana diyor ki sen rahat rahat uyu ben nöbetteyim sonuçta falan diyor nasıl üzüldüm anasını lan diyorum nasıl olcak bilmem ne sonra bana dedi ki ruh hastası manyak 1 aya geliyom bedelli yatırdım...
kim yaparsa adam değil madamın önde gidenidir. yazık..
bırakın vatan millet fakir zengin askerlik peygamber ocağı şehitlik vatan görevi milliyetçilik ülke sevme vs tartışmalarını, bedelli askerlik anayasaya aykırı bir uygulamadır.
hele ki tanıdığım 3-5 kişi var ki; askere gitmemek için "abi ben ibneyim" demeyi göze alacak biri olup sahte rapor alıp vatan millet şehadet edebiyatı yapmıyor mu?
kusacağım geliyor.
gecikme ile ilgili bir sıkıntı olmazsa +1 ile aralarına katılacağım olay.

yok yetişemezsem, 6 ay hayırlı olsun.
zorunlu askerlik yerine profesyonel ordu olmamasının bedeli.
zorunlu askerliğin dilimize soktuğu cümle.
fırsat eşitliğine aykırı durum.
zaten vatan borcunun sadece erkeklere olması bile cinsiyet ayrımcılığı.
paran varsa 55 bin lira + 1 ay.
paran yoksa 6 ay - 1 yıl.
artı paran yoksa, "başkomutan"ın oğulları çürük raporu alırken, her an darbe girişimi gibi orduya sızan grupların gerçekleştirdiği darbede herşeyden habersiz komutan sana "tatbikat var" diyecek, sonra da boğazın kesilecek, linç edileceksin, hapis cezası yiyeceksin vb...
mühendis olmuşken, o kadar okumuşken, ailenin tek çocuğuyken teee hakkari sınır karakollarına gidip hayallerinle umutlarınla öleceksin, karakoluna bombalı saldırı düzenlenecek... vb...
80 bin TL olmuş. Vay be. Evet.
twetterde geyikleri çok. Bir tanesi:
Mareşal olarak mı yapıyoruz?
80 nedir? Osmaniyenin plakası., Devlet Bahçelinin memleketi. Burada subliminal mesaj var: Penbe, gönlüm sende. Bana her şey seni hatırlatıyor. vs.vs.
sonuçta bir bedenli askerlik değildir. bu arada son ders bedenmiş.
paran varsa 80 bin lira + 1 ay.
paran yoksa 6 ay.
bu vatan borcu sadece erkeklere var, kadınlara yok nedense.
al sana bir cinsiyet ayrımcılığı daha.
tıpkı erkeksen annen-baban ölünce üniversite okurken, meslek sahibi olamamışken maaş alamama ihtimalin gibi.
illa ki hem okuyup hem 5 kuruşa amelelik yapacak, aç kalacaksın.
kadınlara-kızlara böyle bir ayrımcılık yok, alıyorlar.
ki artık 25 yaşına kadar ya da üni bitirene kadar ölen anne-babanın maaşını alıyormuşsun galiba.

askerlik anılarını anlatanlardan duyduklarıma göre, illa ki seçmediğin birilerinin emrinde seçmediğin bir yerde saç baş kesip, 6 ay boyunca hapishaneden bozma 300 erkekle, karşı cinsten uzak durarak, kim bilir bir koğuşa girip, ölüme gönderilecek, belki kıl bir komutandan keyfi ya da ufak sebeplerden dayak, zorbalık görüp tuvalet temizletilecek, vatan savunması olmayan, tamamen politik sebeplerle ölüme gönderileceksin. o kadar mühendis olmuş, okumuş adamken hakkari'de karakolun pkk terör örgütü tarafından bombalanacak öleceksin kim bilir, ya da darbe girişiminde herşeyden habersiz orduda fetö gibi belli belirsiz yapılar varken darbeci komutan sana tatbikat emri var diyecek, sonra darbeci olup boğazın kesilecek, köprüde linç edilecek, darbeci diye hapis cezası yiyeceksin, o darbeci komutanlar yüzünden. bunlar bir yana, başkomutanın oğulları senden ucuz bedelli ve çürük raporu alsın.

herkesin orduya dolduğu zorunlu askerlik yerine askerliğin bir meslek olarak anıldığı profesyonel ordu olsa, basiretsiz yönetimler ve orduya sızdırılan terör örgütleri, çeteler, dini, siyasi vb. gruplar olmasa bunların hiçbirini konuşmayacağız bile. bunların emrinde olabiliyorsun talihsizsen.

ki herkesin aynı meslekten iyi olmasını bekleyemeyiz.

çok fazla, bir balığı ağaca tırmanamıyor diye aptal deniliyor bu coğrafyada.

sen zenginlerde, kadınlarda zorunlu görev yaparken şehit olsun, böyle eşitlik olsun istersin,
ben fakirler de, erkekler de dahil kimse zorla görev yapıp kolay şehit olmasın, böyle eşitlik olsun isterim.
biz aynı değiliz.
çünkü evlat acısı çekmek kolay değil.

bu profesyonel orduya karşı çıkanlar ya itaat edecek eleman arayan otokrat, ya amatör ruh abi diyen tutucu, ya da daha fazla öldürecek zorunlu görev yapan genç arayan teröristtir.
80 bin tl iyi para. verilmez gibi bilemedim.
ücreti Temmuz-Aralık 2022 dönemi için 80 bin 64 liradır.
2 yıl önce 15 bin tl iken faydalandım.
80 bin lira olmuş. o parayı verince tabur komutanı olarak falan yapocan ki ancak kurtarsın.