bugün

entry'ler (7020)

tek maçtan yatan iddaa kuponu

görsel

anın görüntüsü

görsel

abd de 4 milyar dolarlık kripto para vurgunu

Kripto para dolandırıcılığı ile 4 milyar doları alıp kayıplara karışan "kripto kraliçesi" lakaplı Ruja Ignatova, FBI'ın en çok aranan 10 kaçak listesine girdi. Ignatova'yı bulana ödül verileceği de duyuruldu.
https://bit.ly/3NINC37

letonya

Sovyetler Birliği döneminden kalan 300'e yakın heykelin ve anıtın yıkılacağı ülke.
https://bit.ly/3y8F6VD

valery gerasimov

Ukrayna’daki birlikleri denetlemiş Rus genelkurmay başkanı.
https://bit.ly/3ujn5mu

amerika da kürtajın yasaklanması

--spoiler--
ABD Yüksek Mahkemesi’nin kürtajı anayasal hak olmaktan çıkarması ülkede büyük kaos yarattı. Başkan Joe Biden, kürtaj olmak için seyahat edecek kadınların tutuklanabileceği uyarısında bulundu. Google da, kürtaj kliniklerine giden kadınların yargılanmasının önüne geçmek için konum geçmişiyle ilgili verileri kaldıracak.

SOZCU.COM.TR
Yayınlanma: 10:11 - 02 Temmuz 2022
Güncellenme: 11:33 - 02 Temmuz 2022

ABD’de kürtaj kaosu: Biden söz verdi, Google adım attı

ABD Yüksek Mahkemesi'nin ülkede 50 yıldır yürürlükte olan ve kürtajı anayasal bir hak olarak tanıyan “Roe v. Wade” kararını bozmasına tepkiler giderek büyüyor.

ABD Başkanı Joe Biden, bazı eyaletlerde kürtajın yasaklanması nedeniyle kürtaj olmak için seyahat edecek kadınların federal yönetim tarafından korunacağını açıkladı.

Demokrat eyalet valileriyle düzenlediği sanal toplantıda konuşan Biden, kürtaj yasağı getirecek bazı eyaletlerin operasyon için başka eyaletlere geçmek isteyen kadınları gözaltına alabileceği uyarısında bulundu. Biden, yönetiminin bu kadınları koruyacağı ve kürtajın yasaklanacağı eyaletlerde ertesi gün haplarına erişimin de güvence altına alınacağı sözü verdi.

Kürtaj kararına karşı ABD’nin birçok yerinde kitlesel eylemler düzenleniyor.

ABD Başkanı, Demokratların ara seçimlerde kazanacağı başarıların bazı eyaletlerde kürtaj hakkının yeniden sağlanmasına yol açacağını da ifade etti.

10 YAŞINDAKi ÇOCUK KENDi KENTiNDE KÜRTAJ OLAMADI

Son olarak Ohio'daki kürtaj yasağı nedeniyle 10 yaşındaki hamile bir çocuğun operasyon için Indiana'ya gitmek zorunda kaldığı ortaya çıktı.
Ohio'da yürürlüğe giren yasak nedeniyle çok sayıda kadın kürtaj için komşu Indiana'ya akın etti. Kürtajın hâlâ uygulandığı eyaletlerdeki kliniklerde büyük yoğunluk yaşanıyor.

Kürtajın daha fazla eyalette yasaklanmasıyla ülkede kargaşanın daha da artması bekleniyor.

GOOGLE, KÜRTAJ MERKEZiNE GiDEN KADINLARIN VERiLERiNi SiLECEK

Ülkede 13 eyalet mahkeme kararı sonrasında kürtaj hakkını engellemiş ya da büyük ölçüde kesmiş durumda. Ülkede kararın iptali talebiyle birçok eyalette yasal süreç başlatıldı.

Öte yandan teknoloji devi Google, kürtaj olmak için ABD içinde seyahat edecek kadınların yargılanmasının önüne geçmek üzere adım attı. Google, önlem olarak kullanıcıların konum geçmişiyle ilgili verilerin kaldırılacağını duyurdu.

Böylece kürtaj kliniğine, aile için şiddet ya da danışmanlık merkezine giden kadınları takip etmenin önlenmesi amaçlanıyor.
https://bit.ly/3ahuH1I
--spoiler--

inekleriyle meclisi basan hollandalı çiftçiler

Hollanda hükümetinin iklim değişikliği planına öfkelenen yüzlerce çiftçi, inekleri ve traktörleriyle Lahey’deki meclis binası önünde hükümeti protesto etti.
https://bit.ly/3a7OHns

issizlik maasi

asgari ücrete yapılan %30 zam sonrası en düşük işşizlik maaşı 2561 lira, en yüksek işsizlik maaşı 5123 lira olacakmış.
https://bit.ly/3Ny0glL

2500 lira maaşla geçinen 1 2 milyon emekli

Ayda 2.500 TL emekli aylığıyla geçinmeye çalışan emekli sayısının 1 milyon 200 bin olduğu ortaya çıktı. Meclis’te, “Bu insanlar yemek yemiyor mu?” sorusu soruldu.
https://bit.ly/3yDJUDC

petrol

--spoiler--
JPMorgan analistleri, G7 ülkelerinin Rus petrolüne dönük yeni yaptırımları durumunda varil fiyatının 380 dolara kadar yükselebileceği uyarısında bulundu.
https://bit.ly/3yCFa1c
--spoiler--

1 yılda 2 kez selden yıkılan cami

Kastamonu’da geçen yıl yaşanan felakette sel sularının yıktığı cami, aynı yere yapıldı. Cami, önceki gün meydana gelen selde yine sulara teslim oldu.
https://bit.ly/3yLVyg9

şehit mezarında bayrak direğinin çalınması

Düzce'de Şehit Jandarma Komando Onbaşı Ramazan Gel'in mezarının başındaki bayrak direği çalındı.
https://bit.ly/3R4RDC5

muhsin yazıcıoğlu

Yazıcıoğlu’nun koruması ifade verdi: Başkan son zamanlarında silah taşırdı
--spoiler--
Büyük Birlik Partisi kurucu Genel Başkanı merhum Muhsin Yazıcıoğlu'nun helikopterinin düştüğü gün görevli olan yakın koruması polis memuru Murat Tekin, Ankara 25'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde tanık olarak ifade verdi. Tekin, "Başkan, son zamanlarında zaman zaman silah taşırdı. Helikoptere binerken silahı yanında mıydı bilmiyorum" dedi.
https://bit.ly/3nvhq93
--spoiler--

mustafa demir

--spoiler--
31 Mart seçimlerinden sonra Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı olan AKP'li Mustafa Demir, vatandaşların, sivil toplum örgütlerinin ve muhalefet meclis üyelerinin karşı çıkmasına rağmen "Ben yaptım oldu" projeleri nedeniyle mahkemelik oldu.
https://bit.ly/3aaTfJK
--spoiler--

türk kızılayı

--spoiler--
Gürsel Tekin, Kızılay’ın bünyesinde 11 şirket kurulduğunu her birine bir genel müdür ile yönetim kurulu, hepsinin tepesine bir üst yönetici (CEO) atandığını belirtti. “Hayır kurumuydu, holdinge döndü” dedi.
https://bit.ly/3ukuGkp
--spoiler--

metin lokumcu

ailesinin bulunduğu otobüs, Karadeniz Sahil Yolu’nda meydana gelen heyelandan kurtulmuştur.
https://bit.ly/3NFxFuy

tüik

AKP lilerin bile güvenmediği kurum.
https://bit.ly/3uku5zb

tuvalete gizli kamera koymak

--spoiler--
istanbul Esenyurt'ta, patron, tuvalete yerleştirdiği gizli kamerayla kadınlar çalışını tehdit ettiği iddiasıyla gözaltına alındı. Genç kadına mesaj atılan telefon otomobilinde bulunan U.A., "Bana kumpas kurdular" diyerek iddiaları kabul etmedi. Tutuklama talebiyle sevk edildiği mahkemece adli kontrolle serbest bırakıldı.
https://bit.ly/3yABhtx
--spoiler--

hong kong

Chaba Fırtınası sebebiyle, içinde 30 yolcu ve 20'den fazla mürettebatın bulunduğu bir geminin ikiye bölündüğü ülke.
https://bit.ly/3yfNTF0

köpekbalığı saldırısı

--spoiler--
Mısır'da turist bir kadın köpekbalığının saldırısına uğrayarak hayatını kaybetti. Kameralar tarafından saniye saniye kaydedilen saldırı anında köpekbalığı ile mücadele etmeye çalışan kadına kimsenin yardım edemediği görülüyor.
https://bit.ly/3OZSK3Y
--spoiler--
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.