1. 1.
  insan hakları mahkemesi zorunlu askerliği aykırı bulduğu için pek de önemi kalmayacak durum.
  7 -3 ... kısmetsiz
 2. 2.
  'zengin fakir belli olsun' intibası veren bi durumdur.
  19 -3 ... gecemavisi
 3. 3.
  uzunun kısayı kıskandığı tek yer
  13 -4 ... saint pierre
 4. 4.
  vatana , millete hizmet etmekten korkan zengin insan türüdür bunları yapnalar , lanet olsundur , yuh olsundur
  17 -27 ... death lord
 5. 5.
  elinde fırsat olan herkesin hiç düşünmeden kabul edeceği ve ne pahasına olursa olsun adını yazdıracağı askerlik türüdür. Çoğu gencin rüyalarını süsleyen olaylardan biridir. Bedelli askerlik yapmış biriyle hep "gidip aslanlar gibi yapsaydın oğlum" diye konuşanlar olmuştur, olacaktır. Ama bu verilmiş bir hak ise kullanmamak aptallıktır. Askerliğini bedelli olarak yapmış bile olsa o insan da bu vatanın bir evladıdır ve gerektiği takdirde atalarının yaptığını yapmaya hazırdır.

  Askerlik ülkemizde başlı başına ele alınması gereken bir konudur.
  17 -4 ... blindguardian
 6. 6.
  yaş ilerledikçe daha sıcak bakılmaya başlanan askerlik türüdür.
  7 -1 ... zaknafien
 7. 7.
  türkiye cumhuriyeti sosyal bir hukuk devletidir ibaresini; hukuk devleti bazında alırsak kısmen,sosyal devlet bazında ise külliyen çürüten uygulamalardan bir başkasıdır vesselam. Tasvip etmemekle beraber, bunu yapanlardan ziyade yaptıranların üzerinde durmak daha pratize neticeler doğurur kanımca.
  Böyle bir salahiyet verilmişse bunu kullananlar sadece vicdani bir bakış açısıyla irdelenebilirler; kaldı ki, bu da görecelidir:
  Düşünin ki, doğma büyüme terörden uzak yerlerde; maddi durumu iyi sayılabilecek şekilde büyümüş, hakeza hiçbir tanıdığını şehit vermemiş bir kimsenin empati kurmasını beklemek olsa olsa iyiniyetli bir dilek olabilir neticede.
  Kaldı ki ülkenin boşbakanının hakkında 'yan gelip yatma yeri değildir' deyü fetva verdiği bir kurum hakkında, bunun akabinde bu tür gelişimlerin yaşanması, gene keza, yapana değil yaptırana bakmamızı işaret eder.
  Bir de olaya pragmatist yaklaşarak, 1 ay için devlete vereceği bedelle; 6, 12 veya 15 ay zarfında kazanacağı parayı karşılaştırarak çıkarımda bulunanlar vardır ki, bu da gene sosyal olarak tasvip edilmese de, bireysel bazda, yukarıdakiler eşliğinde, doğal karşılanabilecek bir durumdur.
  Velhasıl-ı kelam, 'devlet baba' böyle uygun görmüştür deyip, yüzyıllardır olduğu gibi, gene boynumuzu büküp oturmamızla sonuçlanacak kararlardan birisi dahadır...
  Bünyeler yaratacağı şaşkınlık kesinlikle geçicidir!
  12 -2 ... fena halde leman
 8. 8.
  genelkurmay başkanı'nın her zaman son noktayı koymasına rağmen, sürekli ısıtılarak gündeme getirilen konu.
  6 -1 ... free zone
 9. 9.
  bas parayı al teskereyi modeli.
  9 ... ethem
 10. 10.
  neresinden bakarsanız bakın adaletin ırzına geçen uygulamadır. Hani parayla saadet olmuyordu lan?
  9 -2 ... opel zebra