bugün

Doğanın bize armağanı, Çınar.
nefret ediyorum kendisinden. ölse bile cenazesine gitmeyeceğim. keşke babam olmasaydın.
bugüne kadar yapma dediği her şeyi yaptım ve gerçek anlamda hiçbirisinden pişman olmadım. bir kez bile benle oturup baba oğul sohbeti yapıp neyin yanlış neyin doğru olduğunu konuşmamıştır. ben doğruyu da yanlışı da hep kendim öğrendim. şaşırıyorum bazen insanların babaları ile neler paylaştığını duyunca. ben de paylaşmak istemişimdir ama hiçbir zaman buna uygun bir insanmış gibi hareket etmedi. bilemiyorum yani iyi adam, sağ olsun, ama sadece o kadar.
isyangar ergenlerin hedef tahtası.

anneler kutsaldır ama babaların amına koyayım havasında herkes.

sg amk. babalar candır.
Yaptığı tek bir haraketle sizin için yaşarken de ölebiliyormuş.
Aklima geldi yine ogurerek agliyorum. Çabuk gidin babanizin ayaginin altini öpün.
Babam küçük bir ameliyat sonrası sürecinde. Doktoru boğazına yapışmaması için nane kekik gibi taneli baharatlar kullanmaması gerektiğini söyledi.
Bunun üzerine kedisini onun taramaması gerektiğini, tüylerinin de yapılabileceğini söyledim. "Gerekirse maske takarım sorun yok." dedi.
Ne yazık ki sevgili babam bunu söylerken aklıma 3 4 yaşlarımdan bir anım geldi. Sinir hastası olan babam, o yaşlarda bana çok sert davranırdı. Beni dövdüğünde ağladığım için daha da çok kızardı, ağzımı iki elimle kapatarak ağlama huyu edinmiştim.
Karşısında ondan korkusuna rahatça ağlayamayan kendi canından kanından 4 yaşlarında kızı vardı.

Bugün onun ağzından benden esirgediği merhamet ve şefkatin bir kedi için beslediği kelimeleri duyduğumda sadece bunu düşünebildim. içimde o kediyi kıskanan 3 yaşındaki halimi taşıyorum ve bu durum gücüme gidiyor.

Kendi evime dönüşte çocuk gibi ağladım.
oraya buraya yazdıklarım hep kayboluyor, unutmamak için yazıyorum. vefatından sonra yanlış hatırlamıyorsam ikinci kez rüyama girdi. bence kesin teselliye geldi de neyse. bu sefer uyumuyordu. upuzun, huzursuz, yorucu ve kopuk kopuk bir rüyanın sonunda kendimi birden evde buldum. masanın başında üzerinde gri hırkasıyla bir şeylere söyleniyordu bıdı bıdı, belki daha önce bin kere yaşandı bu ama hiçbir zaman böyle güvende hissettirmemişti babamın söylenişini dinlemek. insan o anın içindeyken anlayamıyor bazı şeyleri. keşke sarılsaydım.
Gölgesi yeterlidir sadece. Allah inancımdan sonra dünya üzerinde bulunma sebebimdir.
Olmadık zamanlarda, anlamsızca ve istemsizce özlenen kişi. Annenin kocası, eski kocası vs vs.
11 yaşındayken kaybettim.fazla hatıram yok.
yegenle Brookhaven oynuna girmistim konsepti bilmedigim icin ufak bir velet pesimde babam ol babam ol diye kosuyordu anlamiyorum da oyunu yegen nereye ben pesinde benim arkamda 5cm bir velet saga sola kosuyoruz.
anaa velet beni kucagina aldi goturdu illa babasi olacakmisim bu sefer ben onun kucaginda yegen benim pesimde kosuyoruz. serefsiz kurtarmiyor da cips yiyordu.
zorla baba olmak.
ben kaybettiğim zaman gerçek değerini ve gücünü anladım.
Zordur.
Hele abiniz yoksa evde tek erkek siz olursunuz size kalır.
görsel
Halkımızın Süleyman Demirel'e taktığı isim. Halk, öylesine bağrına bastı ki, Demirel cumhurbaşkanı olunca bu babalık da kuvveden fiile dönüş yaptı.
-Hep fedakarlık yapmak zorunda olan,
- şikayet hakkı olmayan,
- en tehlikeli işlere gözünü kırpmadan giren,
- derdini anlatamayan, hep gülümseyen.
Ne yapsa yaranamayan kişidir.
Federico bellucinin yazdığı roman.
''Allah'ın sevgisi babanın sevgisinde, Öfkeside babanın öfkesindedir.''

hadis.
Geçen hafta yeğenlerim kaybetti babasını. Ben söyledim vefat ettipini onlar ağladı ben ağladım 3 gün gözüme uyku girmedi. Tarif edilmez bir durum anlatılmaz küçük yaşta yaşamak da hiç iyi olmaz. Artık güçlü olma vakti bakacağım onlar için hep bir şey yapıyordum şimdi daha iyisini yapmaya çalışacağım. O masumiyet acıyı paylaşma isteği çok farklı. Kısaca varlığı bile farklı.
kaybı halinde;

ağustos sıcağında donarsın,
milyonlar arasında yapayalnız kalırsın,
çevreden duyulan tüm 'baba' kelimeleri kalbine saplanır, kişiyi zavallı hissettirir.

anne ağlar normaldir ama baba ağlarsa büyük felakettir derler.
kaybı halinde;

sırtını yaslayacağın dağ yıkılır, sert rüzgarlara maruz kalırsın.
olur olmaz aklına gelir, burnunun direği nasıl sızlar, kalbin nasıl sıkışır anlatamaz, kimsenin görmediği yaşlar akıtırsın gözünden. yaşın kaç olursa olsun babasızlık çok ağır gelir insana.

1 sene be babam ama sanki on sene. boğazımda düğüm, yarım bir nefesle bırakıp gittin...
cennetteki babamız.
hayatta olduğu müddetçe insanın kalbinde güven ve güç arttıran güzel insan.