bugün

entry'ler (2980)

27 yaşındayım kendimi yaşlı hissediyorum

Otuz yaşa az kalmış ondan öyle hissediliyor. Ama size güzel bir haberim var. Kırklı yaşlarda bu his geçiyor, kendinizi genç hissediyorsunuz. Malum, otuzlu yaşlar gençliğin yaşlılığı, kırklı yaşlar yaşlılığın gençliğidir. Miss;)

anne olan anlar

Anne olunca anlarsın gibi bir söz değil bu. Başka bir şey. Anne olunca anlarsında şimdi değil ama sonra anlama ihtimalin var. Ama anne olan anlar sözü baştan seni konu dışına atıyor. Anne olmayan hiç kimse, zinhar çocuklarla ilgili olan durumu anlayamaz anlamına geliyor bu söz. Kendini üstünleştirip seni vasıfsızlaştırıyor. Sanki hayattaki her duyguyu sadece tecrübe edip anlayabilirmişiz gibi. Hayat her duyguyu, her durumu sadece kendin yaşayıp tecrübe edecek kadar uzun değil bir kere. Birazını tecrübe edip birazını okuyup dinleyerek öğrenebiliriz.

Ben bu sözü kullanan hiçbir kadını sevmiyorum. itici ve şovenist buluyorum. Pisler. Yaram var gocunuyorum belki de.

gidilen ilk konser

Düş sokağı sakinleri. 2000 veya 2001 tam hatırlamıyorum. Tatlı bir azınlıktık. Çok güzeldi.
hüzün kovan kuşu gelmiş...

elmas bogazici

Hatırımda kalmamış yazar, unutmuşum.

dilim uyuştu ne yapmalıyım

Hiç başıma gelmedi, bilemiyorum.

kadın yazarların entrylerinin hunharca artılanması

Güzel yazdıkları için de olabilir bu kadar çok artı. Bunu hiç düşündünüz mü sevgili manyak arkadaşım?

asgari ücret neyinize yetmiyor

Ev kiramıza yetmiyor mesela.

zengin baba yoksul baba

Yıllardır muhasebeciyim, gelir gider listem hep vardır ama kişisel bilançomu hazırlamak hiç aklıma gelmemişti. Bu kitap fikir verdi. Şimdi aktif pasif bilanço üzerinden yaptığım yatırımların finansal analizini de çok kolay bir şekilde yapıyorum. Kitabı henüz bitirmedim, devam ediyorum. Çarpıcı bir bakış açısı kazandırmasını şiddetle istediğim bir kitap.

rezonans kanunu

Pierre franckh diye bir abimizin kitabı. Şiddetle tavsiye ediyorum okumanızı. Hele hele sürekli kendi kendinize çelme takıp düşüren biriyseniz. Düşündüğün, hissettiğin, istediğin her şeyi çevrene yaydığın güçlü enerjiyle hayatına çekersin. Olumlu düşünmek durumunu alışkanlık haline getirmek şart. Olumlu konuşmak şart. Kelimeler çok önemli. Sigara içme yerine sigara içmeyi bırakıyorum. ikisinin sonucu da aynı ama rezonans alanına yaydığı enerji aynı değil. istediklerini detaylandırman şart. Bunu yaparken de olumlu anlama gelecek kelimeler kullanarak isteyeceksin. isteyeceksin ve gerisini evrene, Allah'a bırakacaksın. Herkesin söylediği şu, haddini bil ona göre dua et, ona göre iste. işte bu bakış açısı çok yanlış. Düşünsene Allah'a ev için dua ederken bir yalı için dua etmiyorsun. Niye? Çünkü gerçek olabilecek dualar etmeliymişsin. inanan insan için bile şu bakış açısı ne kadar sakat. Diyorsun ki Allah istesem bile onu vermez çünkü abartıyorum, çünkü o istediğim şeyin gerçekleşmesi hayal bile değil. Allah'ın yapabilecekleri ve yapamayacağı insanın tasarrufundaymış gibi bir bakış açısı. Çok sakat. Sınır yok, sadece istediklerimizi detaylandıralım. Karışıklığımızın önüne geçmek için yazalım isteklerimizi. Doğru şekilde isteyelim yeter.
Aynı yazarın doğru istemeyi bil diye de bir kitabı var. Onu da okumanızı tavsiye ederim.
Hayatta en büyük engel kendimiziz. Bunu farketmek ve kendimize çeki düzen vermek için okumak şart.
Not: ben yine kişisel gelişim ve motivasyon kitaplarına sardım.

sözlüğün en iyi iki kadın yazarı

Üstüme tanımıyorum.

sigara içmek

Yirmi yıldır sosyal içiciydim sadece. Kendime bu konuda çok güveniyordum. Ama son zamanlarda sanırım ben de bağımlı oldum. Dertli olduğum bir dönem başladım bırakamıyorum. Derde deva olduğu da yok. Kırktan sonra kendime yaptığım kötülüklerden biri.

arkadaşlar sizden bir şey rica edebilir miyim

Allah'ım bu şey demek değil mi? Gelin benimle uğraşın. Kız bunlar ne anlar ricadan! Sessiz şekilde kaybolmak en mantıklısı şu sözlükten.

hep aynı rüyayı görmek

Hep aynı rüyayı görmenin, geçmişte yaşadığımız travmatik bir olayla ilgili olduğu söylenir. Ben de mesele rüyalarımda bir yola çıkarım, gideceğim yeri de bilirim ama bir şekilde ulaşmam gereken yere ulaşamam. Yapılacak bir iş olur, işi çok iyi bilirim ama önüme bin bir türlü engel çıkar. Birini çözerim başka bir engelle karşılaşırım. O işi bitiremeden uyanırım. En son rüyamda bir düğüne gidiyorum. Ama biliyorum rüyamda giyecek bir sürü kıyafetim var. Ama olur diye emin olduğum hiçbir kıyafet üzerime olmuyor. Varlığından emin olduğum kıyafetlerimin çoğu yok. Biri sökük, birinin fermuarı bozuk, birinin rengi solmuş. Tek bir tane giyecek kıyafet bulamıyorum. Benim mesela tekrar eden rüyalarım hep bu şekilde. Kolay diye düşündüğüm hiçbir şeyi neticelendiremeden, o şeyin huzursuzluğuyla uyanıyorum.

bir kadının yemek ısmarlaması

Evlenme teklif edecekmiş. Ay safım benim ya. Senden faydalanıp bir kenara atacak.

balık burcu kadınlar aldatır

Arkadaşlarıma bile sadık bir insanım ben. Değil ki hayat arkadaşıma sadakatsizlik edeyim. Genellemeler genellemeler. Geçiniz.

günaydın sözlük

Pbhy bari bu başlığı kirletmeyin be kardeşim.
Günaydın sözlükdaşlarım. Para bok huzur yok hariç.

yeşil erik

Dalından koparıp üstündeki kıyafete silip yemenin tadı başkadır.

23 nisan ulusal egemenlik ve çocuk bayramı

içinizdeki o muzip çocuğu hep yaşatmanız dileğiyle. Çocuk bayramınız kutlu olsun sevgili sözlükdaşlarım.

görümceniz sizi engellese ne yaparsınız

Siz ne hainsiniz ya. Başkalarının canını sıkan şeylerle nasıl böyle hunharca alay edebiliyorsunuz, hayret. Ben farkında değilmişim gibi yapardım. Bu durum eşimle aramı bozar mı diye sıkıntı yapardım. Onun dışında no problem.

sözlük yazarlarının söylemek istedikleri

Görümcem beni engellemiş. Geçen gün eşimi aramış. Ngark benim bayramımı kutlamadı, diğer görümcesini kutladı diye. Ben de mesaj attım kendisine. Bayramda görüntülü konuştuğumuzda hepinizin bayramını kutladım, diğer görümce o ortamda olmadığı için nezaketen ona da mesaj attım dedim. Eşimle zor bir dönemden geçiyoruz bu aralar. Ben şu sıralar herkese mesafeliyim abime ablama bile dedim. Eşimin kardeşine de mesafeli olmamamı kimse ayıplamasın dedim. Bunun kimseyle alakası olmadığını, bir şekilde kendimi iyileştirme yöntemimin bu olduğunu söyledim. Eşimin kafasına böyle şeyler sokmamalarını, onun derdinin başından aşkın olduğunu, böyle şeylere takılıp üzüldüğünü söyledim. Kimseyle bir derdim yok diye de belirttim tekrardan. Okudu, iki gündür cevap yazmadı, bugün baktım fotosu gitmiş, beni engellemiş. Açıkçası benim için önemli değil. Ama bir şekilde bu durumun eşimi rahatsiz edeceğini ve doğal olarak bizi de etkileyeceğini bildiğim için huzursuzum. Ama bu tarz şeyler yüzünden huzursuz olacağım diye de kimseyi alttan almak istemiyorum. istemiyorum.