bugün

entry'ler (2376)

panteist

mevlana ve tüm mistiklerin inancı. her şey tanrı ise aslında tanrı yoktur. genel anlamda inançsızlığı savunurlar. kendine inanacaksın. *

nefret ettiğiniz özelliğiniz

politik olamamak. dürüstlük keskin bir bıçaktır.

hasan can kaya

toplumun bilinçaltını insanları güldürerek ortaya döken komedyen. hasan can'ı eleştirip, adama ahlaksız diyorlar, asıl orada içlerini döküp gerçek yüzlerini gösteren kişiler ahlaksız.

adnan oktar

vatikan'ın memurudur. ayrıntılı bilgi için bknz: (sayfalar arasında gezinin, adnan oktar'ın, fethullah gülen'in eserlerine, fotoğraflarına rastlayacaksınız)

mailofislam.com

küçükken çizilen resimlerdeki hatalar

prenses çizerdim ama saçları peruk gibi dururdu, doğal durmasını isterdim bir türlü olmazdı.
iki gözü birbirine eşit ve orantılı yapamazdım.
göz, burun ağız iyi olsa bile çeneyi ayarlayamadığım için prensesin çenesi avarel'in çenesine benzerdi.
kulaklar ya çok uzakta ya çok yakında olurdu.
prensesin kocaman elbisesinin altında minik ayakları görünürdü, öyle kabarık eteğin altında ayak görünmesi imkansızdır.
prensesin omuzları düşük ve dar omuz olurdu, bir türlü yüz ile omuz genişliğini orantılı yapamazdım.
prensesin parmakları orantısız ve şekilsiz olurdu, bileğin devamı gibi olurdu.

minyatürlerden bir tık daha iyi yapardım ama ahahaha.

çocukken üzüldüğünüz şeyler

sarı bir kedi vardı arka bahçemize dadanmıştı. ona, annemden gizli et, peynir, süt, tavuk...artık elime ne geçerse verip beslerdim. artık onunla kanka olmuştuk, her gün geliyordu bende besliyordum. yaz geldi, bizimkiler evi badana yapmaya kalktı, her yer her yerde. salonun ortasına eşyalar toplanmış, işçi evi boyuyor. karşı komşu anneme seslendi: "bir kedi yavrularını sizin eve taşıdı", arıyoruz arıyoruz bulamıyoruz. annemin yeni aldığı beyaz saten koltuğa bu benim sarı kedi uzanmış, altı yavrusunu koynuna almış emziriyor. annem kediyi görünce çıldırdı, kediyi ve yavrularını alıp evden çok uzak bir yere bıraktı. ona yalvardım, anne nolur apartmanın bodrumunda dursunlar, orada ben beslerim diye.. dinlemedi. sonradan haber aldım, bir yavrusunu alıp oraları terk etmiş. diğer yavrular ölmüş. çok üzülmüştüm.

güzel şeylerin hep ayda yılda bir olması

2022 yılında karda düşüp ayağımı kırdım. 6 ay yürüyemedim. yürümenin güzel bir şey olduğunu öğrendim. yürüyebiliyorsanız, dışarda dolaşıp gezebiliyorsanız güzellikler her an sizinledir. ama farkında değilsinizdir.

şu an kendinizi nasıl hissediyorsunuz

bütün gün yataş döşek yattım, bir adet parol bir adet kas gevşeticisi ile kendime geldim. şimdi iyiyim çok şükür.

ramazan ayının yaklaşması

çok şükür yaaa, sonunda oruç tutup sağlıklı besleneceğim. (sahur olmasa iyi olurdu, sahur mideyi mahvediyor)

öldükten sonra unutulmak istemiyorsan buraya

kitap yaz. basılı bir kitabın olsun. aristo'yu hala unutmadık.

ölümden dönmek

kasım ayında trafik kazası geçirdim. acemi arkadaşım yanlış sollama yaptı, arkadan bir araba çarptı ve üç araba birbirine girdi. emniyet kemeri olmasa büyük ihtimalle ölmüştük.

bir ay önce yani ekim ayında rüyamda trafik kazası geçirdiğimi görmüştüm. ama rüyamda arabayı ben kullanıyordum, bir araba kırmızı ışıkta geçip arkadan benim arabaya çok şiddetli bir şekilde çarpmıştı. rüyamda kendi kendime "trafik kazası ne kadar kötü oluyormuş, o nasıl şiddetli bir çarpmaydı" demiştim. bir ay sonra aynı şiddette bir araba çarptı gerçekten.

psikoloji düzeltme yolları

yazı yazmak. yani günlük tutmak. herşey ile ilgili yazı yazmak. sadece ama sadece yazı yazarak günlük olaylar, çevrenizdeki zehirli kişiler, toplumsal sorunlarla ilgili "objektif" yargılara varabilirsiniz. düşünerek yapamazsınız çünkü beyin acı gerçeklerle yüzleşmek istemeyeceği için düşüncenizi manipüle edecektir. fakat yazı yazarken bunu yapamaz. yazın ve yazdığınız her şeyi bir hafta aralıklarla okuyun. sizi dibe sürükleyenlerin kim olduğunu fark edeceksiniz.

rüyalarınızı da yazabilirsiniz, rüya demek bilinçaltı demek zaten. bilinçaltınız yalan söylemez, çevrenizde biri ile ilgili kötü rüyalar görüyorsanız muhtemelen o kişi kötüdür. (genellikle öyle) freud, rüyaların geçmişe yönelik olduğunu söylese de jung, rüyaların geleceği düzenlemeye ve gelecekle ilgili kararlar almaya yönelik olduğunu söylemiştir. rüyalar gelecekten haber verir.

dengesiz insan özellikleri

bir küsüp bir barışmaları.
iyi görünüp aslında kötü olmaları.
duygusal olmaları.
ben merkezci olmaları ve her meseleyi ben merkezci değerlendirmeleri.
çocuksu karaktere sahip olmaları. vb.

çocukken hayal edilen meslek

ressam olmak istiyordum. ben renklere, boyalara, resme aşıktım. matematiğin en çok sevdiğim şeyi öğretmen toplama işlemi yaparken tahtaya pembe ve yeşil tebeşirle elma çizmesiydi. o elmayı nasıl çizdiğini, onu izlerken nasıl zevk aldığımı bugün bile hatırlıyorum. derinlik, gölgeler, üç boyut... resim benim hayatım olmalıydı, resim yaparak bir ömür geçirmeli, resim yaparak yaşamalı, resim ile düşünmeli ve resim ile son nefesimi vermeliydim... olmadı maalesef. benim din ile ne işim var yahu... kader işte...

çocukken üzüldüğünüz şeyler

trt 2 yeni yayına başlamıştı ve bizim anten çekmiyordu. komşunun kızı çizgi film gösterildiğini haber vermişti. üzüntüden ağlamıştım.

devlet tiyatrolari online bilet satimi

tiyatro binasındaki gişede bilet satan kızın telefon numarasını aldım, bana istediğim kadar bilet ayırıyor. ıban'da ödüyorum. sizde öyle yapın. kolay oluyor.

erkeklerden kadınlara sorular

aristo, spinoza, david hume, Schopenhauer, bukovski, atilla ilhan, Hemingway... yani biz erkekler okumuş okumamış, kültürlü kültürsüz, hangi milletten olursak olalım her fırsatta, her cümlemizde, her karşılaşmamızda, kitabımızda sizi aşağılamaktan, aklınızın eksik olduğunu vurgulamaktan, duygusal olduğunuzu, hurafeci olduğunuzu söylemekten çok hoşlanıyoruz, siz de bu durumdan memnun musunuz? *

gürcistan bizden ileri hale gelmiş

tam bir saçmalık yemin ederim. batum'dan çıktık poti'ye oradan tiflis'e gittik. yeminlen ortada ne bir fabrika, ne bir tesis, ne bacası tüten bir yer gördük. kesinlikle böyle bir ülkenin para biriminin değeri türk lirasının 10 katı olamaz. avrupa birliği ve özellikle almanya ülkeye bol miktarda yardım yapmış, her yerde avrupa birliği bayrakları vardı. başbakanları avrupa birliğine girmek için mücadele ediyormuş. yani gürcüler kısaca hazır yiyiciler. batı dünyası, sovyet rusyadan ayrılan bir ülkeye daha göz dikmiş anlayacağınız, tıpkı ukrayna'ya diktiği gibi. yakında gürcistan'da da bir savaş başlatmazlar inşallah. sınırdayız, allah korusun.

istanbul a yeni taşınacak birine tavsiye

kuzey bölgelerde ev tutmaya çalış. koç üniversitesi kampüsüne yakın yerlerden. deprem olursa az zararla atlatabilirsin.

pride and prejudice

1800'lü yılların kadın yazarları.. hep aynı konular. fakir bir kız, zengin bir adamın peşindedir onu etkiler, adam kızın cazibesine kapılır bir türlü kopamaz...evlenirler...kız sosyal sınıf atlar, şatoda yaşamaya başlar... tam bir komedi... türk filmi tadında...ahahaha