bugün

En sevdiğim ev yapımı tatlı olabilir. Annem canımız istedikçe yapardı, aşure gününe özel değildi bizim için.
yazın aşure ayında havalar aşırı sıcaktı o nedenle yapamadım, öylece kaldı. üstelik malzemeleri aldım hala kilerde bekliyor.

not: kusmuk gibi aşure yapıldığı doğrudur, benim yaptığım aşure bir başkadır efenim. herkes aşure yapamaz. (alevi komşularım çok güzel yapıyordu, onlardan pek çok tüyo aldım).
Başıma bir şey gelmeyecekse kusmuk gibi.
Aşure candır. iyi ki puding gibi hazırları çıktı da canım çektikçe alıp yiyorum. Yoksa kim uğraşacak buğday vs alıp haşlayıp beklemekle.
her şeyin aşuresi zarar...
her daim yenir, şekerli tatlılardan bin kere daha sağlıklıdır.
Durduk yere kimsenin canının aşure çektiğini sanmıyorum.

ikram edilirse hatır belasına yenilen bir şekerli türlüdür.
Abi tam yiyecektim o zamanda boğaz ağrım tuttu yiyemedim. Nasıl nasip olmadı bana bu tatlı. Düşündükçe kısır döngüye giriyorum. Bir tatlı.
Çok güzel bi şey.
Komşu getirmiş sağolsun.

Öküz gibi yiyorum.
Kozan'da 7 kez geldi bu sene aşure.
Hatta başka apartmanlardan tanımadığımız bile gelen oldu sadece balkonda denk geldiğimiz insanlar getirdiler.

Size getirmediler ise sizi yabancı yahut genç olduğunuz için benimsememiş olabilirler.
Ben o teyzelerin de ağzına tükürmeyim. Burada niye yoksunuz lan?

1 kaşık aşure yiyemedik bu sene. Malatya nın gözünü seveyim, herkes aşure pişirip dağıtıyordu. Buradakiler ne bilsin aşure neyim.
kerbela'da mıyız ya nuh'un gemisinde miyiz bunu yapıp yapıp niye dağıtıyorsunuz hala. kapıya gelenlere de ben ağzıma bile sürmem almayayım demek ayıp geldiği için kase kase aşure döküyorum kaç gündür. günahım boyumu aştı aşureci komşu teyzeler yüzünden.
Bol üzümlü bol meyveli olmalı. Evet. Bakliyatı olabildiğince az.
Fasulye ve nohutunu az koyun, meyve miktarini arttırın.
Çok sevdiğim ama doktor yasakladığından bu sene yiyemediğimdir. Sağlık olsun.

Nohutu, fasulyesi az, meyvesi üzümü bol olanı tercihimdir evet.
çok severim ama kim yapacak da yicez.
Bu sene yiyemeyeceğim diye üzülüyordum. Yeni taşınan Karşı komşumuz getirdi sağolsun. Çok sevindim. ileride bende yapsam iyi olur aslında.
bitmiştir.

yedim az önce.
senede 1 defa yenen tatlı.
çeşit çeşit baklagil, kuruyemiş, meyveyle yapılan zengin bir tatlı.
muharrem ayında aşure pişirmek ve dağıtmak aslında -ne güzel- alevi sünni birlikte yaşattığımız bir gelenek olmasına rağmen insanlar yine yolları ayırmanın bir yolunu buluyor.
aşure arapça "on" demek. aleviler muharrem ayının tam onunda pişiriyor. sünnilerse özellikle onunda pişirmemeye dikkat ediyor ve muharrem ayının diğer günlerinde pişirmenin daha iyi olduğunu düşünüyor.
görsel
genellikle muharrem ayında yapılan bir tatlı.
Üzerine nar da serpiştirilmişse tadından yenmez.
herkesin yaptığı ama bir sevaba girmek için benimle paylaşmadığı güzelim tatlıdır. almayın mazlumun ahını göz hakkı var be ayıp.
Az evvel yine gaza gelip bir koca tencere yaptığım tatlımsı şey.