bugün

http://haber.mynet.com/sa...isan2008/O1207054880119/0

isviçre'de yapılacak olan deneyde işler ters giderse oluşacak kara deliğin dünyayı ortadan kaldırabileceği iddia ediliyor.

iki tane uzman deneyin durdurulması için mahkemeye başvurmuş, demek iş ciddiye benziyor.
isviçreli bilim adamlarından herşey beklenir, fakat tam '1 nisan' haberi bu, ulan onlarda birgün geçmi acaba neyse, adamlar dünyanın sonunu getircek millette çekirdek çitletip bakıcak öylemi, belkide doğrudur, zaten hep iki salağın yüzünden olur ölümler, gaz kaçağını çakmakla kontrol eden adamlarda isviçreli olabilir, bunlardan herşey beklerim ben, bizim köye gelseler el arabasını bile kullandırtmazlar bu hıyarlara fakat durduramıyoruz, gidin lan sizde bütün bilim adamları gibi tavuk yumarta değerinde olan konuları araştırın ben size dünyanın oluşumunu anlatırım.
(bkz: cern)
madde olarak baska boyutlara gecmemizi saglayabilecek bir durum olabilir, ama herkesin gotu basi bir yere dagilmis bir sekilde.

guzel bir animasyonu icin:

http://www.youtube.com/watch?v=BXzugu39pKM
cern'de mayıs ayında yapılması planlanan milyar dolarlık deney.
deneyin ana teması, malum üzere dünyanın olusumunun büyük patlamayla oldugu teorilendirilir ki oyledir. bilim adamları da bunu anlayabilmek icin cern'de 14 yıldır bu deney için ugrasmaktalar.
deneyle 27 kilometrelik alanda yerin 100 metre altındaki tünellerde dev mıknatıslar kullanılarak bugüne kadar denenmemiş bir hızda ve -271 derecede atom parçacıkları çarpıştırılacak, Tanrı'nın maddesi olarak da bilinen kara maddenin oluşumu incelenecek. Parçacığa kütle kazandıran nedir, anlamaya çalışılacak.
sonuçlarının incelenmesi tüm geniş çaplı bilimsel deneyler gibi yıllar alacak deneydir. heveslenmemek lazım -bakalım neymiş? diye. daha çook var öğrenmeye.
(bkz: large hadron collider/#3267897)
(bkz: seytan doldurur)
(bkz: gang bang deneyi)
- evladım napıyorsunuz siz orada?
+ big bang deneyi yapıyoruz apla
- gidin kendi mahallenizde yapın deneyinizi gürültü yapmayın çocuk uyuyor
+ ...
- lan bakkaldan da iki ekmek alın evladım
+ tamam apla.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.