bugün

(bkz: angels and demons)
dan brown'un muhteşem kitabı.
dan brown'ın bilmem kaç sene önce dört günde bitirdiğim,kanımca da vinci'nin şifresinden daha güzel daha akıcı olan romanı.
illuminati ve papalığı birbirine düşman gösteren dan brown un kitabıdır. daha sonra filmi çekilmiştir fakat film ile kitabın hiç alakası yoktur.
illuminati hakkında oldukça doyuran bilgiler veren, çok akıcı olan bir kitap. dan brown kurduğu kısa cümlelerle okurları kendine bağlamayı bilerek bu kitabı da çok satılmasına sebep olmuştur.
dan brown ın güzel eserlerinden biridir. bütün kitaplarının baş kahramanı Robert langdon bu kitapta da yer almıştır. okunası romanlardan biridir. kitapta illuminati baskın bir şekilde anlatılmıştır.
güzel bir romandır. hristiyanlığın kökenleri hakkında çok güzel bilgiler yer alır. bir de illuminati meselesi var ki, biraz şüpheyle yaklaşılmalıdır çünkü böyle şeyleri açığa çıkarmasına rağmen başına hiçbir şey gelmez.. ilginçtir.
tatil geleneklerimden biri olarak ordu'da koştur koştur kitapçı aramamın sonucu olan kitap.

edebi yönüne dikkat çekecek olursak ne yazık ki sıfır. bu, kitabı kötü bir kitap yapmaz ama altını çizdiğim tek bir cümle ya da dikkat çeken özel bir ayrıntı yok bu kitapta. biraz polisiyeyi andırdığı için olsa gerek uzun uzadıya cümleler içermediği için rahat okunur. okumaya yeni başlayanlara tavsiye ederim.
illuminati ve hıristiyanlık ile ilgili ayrıntılı bilgiler içermesine rağmen insanı "acaba... yok canım! olabilir mi ki? saçmalama." ikilemlerinde bırakıyor.

elinizin altında internet olarak okuyunuz.
dan brown'ın harika bir romanıdır. benim için fevkalade sürükleyici bir kitaptır.
Roma ve Los Angeles'ta Çekimleri yapılmış 2006 yapımı macera filmidir.
Sanat tarihi, tarih, mimarlık, arkeoloji, ilahiyat okuyanların okuması tavsiye edilebilecek kitaplardan biridir. ( başkaları da okuyabilir.)

Kitapta masonluk, illuminati, roma, Hristiyanlık, dinler, Rönesans, bilim vb birçok konunun giydirilmiş olduğu polisiye kıvamındaki kitaptır.
dan brown'ın fevkalade mükemmel romanıdır. kitapla dan brown'ın gerçekten yaratıcı ve iyi bir yazar olduğunu anladım. filmi kitabı hiç okumamış biri için güzel olabilir ancak okumuş kişiler kitapta ne kadar çok yerin atlandığını anlamışlardır.
yapacağınız filmi sikeyim amk.

daha sadece profesor vetra'nin ölüm sahnesine kadar izledim ki bu da 10 dakikalık bir periyot ediyor, resmen rezalet.

1- kitapta karsitmadde uretimi sadece kiz ve babasinin bildigi bir seydi, kohler bile duyduğunda inanmamisti. filmde ise sanki cern'in ortak projesiymis gibi gosteriliyor.

2- kitapta cesedi bulan kohlerdi, vittoria o esnada uzaklarda bir gorevdeydi. filnde ise henuz kohleri görmedim, cesedi vittoria buluyor.

3- ceset kitapta ciplak, gogsu daglanmis ve boynu kirilarak basi 180 derece çevrilmiş şekilde tarif ediliyor, filmde ise adam giyinik ve kafası normal şekilde birakilmis.

4- vittoria deneyin takip edildiği odadan çıktığında profesor hayattaydi, vittoria asagidaki labaratuvara gelene kadar adam olduruldu gozu cikarildi ve katil karsitmaddeyi alip gitti, vay anasini adamdaki hiza bak. kaldı ki katilin çaldığı karsitmadde yerin çok daha asagisinda küçük bir odada saklaniyordu labaratuvarda değil.

ozetle filmi kim yaptiysa anasini robert langdon reis siksin, amina koyim hadi ayrintilar atlanabilir ona bişey demem de adam resmen kitaptaki her şeyi değiştirerek film çekmiş, ulan yarrak o zaman adını da değiştir bari biz de kitaptaki şeylerin aynısını beklemeyelim.
ahahah ulan 3 dakika daha izledim rezillik dizboyu, vatikan polisi geliyor langdon'a falan hayalgucunu sikeyim senarist, bu amina kodumun kitabini direkt filme uygulamak bu kadar mi zordu.
Okuduğum en iyi kitaplardandır. Filmini izlemeyin. Cehennem'i de izlemeyin. Etik olmak pahasına sonunu değiştirmişler.
Başı ayrı sonu ayrı rezalet olan bir filmvari..

Kitapta langdon baba gecenim bir körü telefon alıp cern'e gidiyor, kohler neredeyse bizzat kendisi yalvarıyor fakat filmde langdon baba yuzerken elemanın biri gelip ikna edip alıp gidiyor.

Filmin sonunda langdon babanın kararlılığı inatçılığı helikoptere binişi filan hep fos amk. Papanın oğlu biniyor uçuyor langdon ve mahşer kalabalık aşağıdan bakıyor filan...

Kusmuk tadında bir film.
ayrica kitapta anlatilan italyan afet-i devran vittoria vetra rolünü israilin yosmasi ayelet zurer'e veren zihniyeti de sikeyim.

bak da vinci şifresinde ne guzel audrey tautou oynamış, 3 kere pespese izlesen sirf o hatun icin doymaz 4.yu izlersin.

şu güzelim romani tom hanks harici cast seçimleri ve yarak kurek senarist degistirmeleri ile piç etmişler resmen. ben dan brown olsam bu filmi ceken yonetmenin götüne kamerayi, senaristin de gotune senaryoyu monte ederdim.
DAN BROWNUN YENi BAŞLADIĞIM KiTABIDIR GAYET iLGi ÇEKiCi VE SIKMAYAN BiR ROMAN UMARIM SONU iYi BiTER. AYRiYETTEN DAN BROWNUN OKUDUĞUM iLK KiTABI.
(bkz: #45619595)