bugün

dan brown'un üçüncü kitabı.
başladığım anan itibaren yaklaşı 350 sayfa boyunca elimden bırakamadığım daha sonra ihtiyaç nedeniyle bi süre bırakıp sonra bitirene kadar okuduğum harika eser.
kitap, katolik klisesi ve illuminati tarikatı hakkında verdiği bilgiler ve bu iki kuruluş çervesinde çizdiği olay örgüsü ile gerçekten dört dörtlük bi işe imza atmış.
peki kitabın sonu mu? tamamiyle bir şok....
kitabın başından sonuna kadar "mükemmel" denilebilinir.hiç kitap okuma alışkanlığı olmayan insanların bile * kısa bir sürede * sonuna kadar geldiğine bakılırsa herkezin okuması gereken bir kitaptır.
sonuna herkez tamamiyle bir şok dediği bu romanın "bundan daha fazla ne kadar şok olacak ki?" sorusunu akıllara getiriyor.
(bkz: melekler ve şeytanlar)
dan brown un vatikan oyunlarına yer verdiği kitabı. dünyada büyük yankı uyandırmıştır. ilerleyen günlerde sinema filmi de çekilecektir.
acilen filmleştirilmesini istediğim, bu eylem gerçekleştirilirken de vatikanın kapılarının sonuna kadar açılmasını arzu ettiğim dan brown kitabi.. tasvirleriyle şiddetli bir görme arzusu uyandırdığı sistine chapeli başta olmak üzee bütün kiliselerin ayrınıtılı gösteriminin olduğu bir film olması tercihimdir.
iyide şeytan da bir melektir unutmamak lazım.
kanımca serinin en güzel kitabıdır.
Kitaptaki Angels and Demons yazısını ters çevirip okunduğunda yine Angels and Demons okunmaktadır.

görsel
kitapta kullanılan ambigramlar john langdon adlı bir sanatçıya aittir.

http://www.johnlangdon.com
başladıktan sonra yemeden içmeden kesilmeyi sağlayan bir nevi bitkisel hayatta gibi elde kitap donmuş vaziyette durmayı sağlayan kitap. deception point ile karakterlerin sonu açısından benzerlik taşır.
--kısmi spoiler--
(bkz: cern)
(bkz: karşı madde)
--kısmi spoiler--
Popüler kitapların hepsinin boktan olmadığının kanıtı kitap.
da vinci şifresini okuduktan sonra aklımda kalan bir kaç sorunun yanıtı bulabilirim diye umut ederek aldığım fakat kendimi ilkinden çok farklı bir macera romanın içinde bulduğum şaheser.

okuyalı zaman oldu ama sanki kitaptan şöyle bir bölüm hatırlıyorum:

langdon'un bir bulmaca içinde söylediği bilgiler sürüsü üzerine adını unuttuğum sanırım victoria idi:
- ne kadar da çok şey biliyorsunuz bay langdon.
sözü üzerine
- kutsal kase'nin yerini bildiğimi öğrenseydi ne derdi acaba ?
sözünü içinden geçirerek beni nedense bi hayli hecanlandımış olan roman.
muthis bir arastirma sonucu olusmus harika bir kurgu ile karsi karsiya kaliyorsunuz bu kitabi okurken. yeri geliyor guluyorsunuz, yeri geliyor tuyleriniz urperiyor, korkuyorsunuz. ve tamamen gercek bilgilerle donaniyorsunuz. yani hem buyuk bir merakla 'simdi ne olacak?' diyorsunuz, hem de kulturleniyorsunuz. dan brown'u bu kadar meshur eden de bunu basarabilmesi degil mi zaten?..
ELDE, GERi SAYIMA BAŞLAMIŞ BiR BOMBA TUTUYORMUŞ HiSSi UYANDIRAN KiTAP.
okuduktan sonra -artık nasıl gaza gelmişsem- ismimi ambigram tekniğiyle öyle güzel yazdım ki, görüpte benim adımı da yaz diyen kimsenin kini öyle güzel yazamadım.ezcümle mükemmel bir dan brown klasiğidir.
film çekimi grevler yüzünden ertelenen kitap.
--spoiler--

Dikkatle gözünü lense yerleştirdi. Geri çekildi. Ters giden birşey vardı. Normalde lekesiz olan lens kirlenmişti... şeye benzeyen bir şeyle lekelenmişti... kan? Aklı karışmış bir halde diğer iki adama döndü ama bakışları benzi soluk iki suratla karşılaştı. kohler ve langdon bakışlarını vittoria'nın ayağının dibine dikmiş bembeyaz suratlarıyla duruyorlardı. Vittoria onların bakışlarını aşağı doğru takip etti... Ona doğru uzanan Langdon, ''hayır'' diye bağırdı. ama artık çok geçti. vittoria'nın bakışları yerdeki nesne üzerine kilitlendi.bu nesne hem son derece yabancı hem de fazlasıyla tanıdıktı...

--spoiler--
almora'nın bir şarkısında da geçer. tersten ama...

--spoiler--
demons and angels heaven and hell
tell a tale for your life
until sunrise one more night
tell a tale shehrazad
--spoiler--

(bkz: shehrazad)
cern'in deneyi gerçekleştirmesine aylar kala, hala tekrar gündeme gelmemiş kitap. kanımca diğer kitaplardan daha iyidir. filmi de umut verir.
(bkz: demons and wizards)*
15 mayıs 2009'da gösterime girecek ve robert langdon rolünde yine tom hanks 'i izleyeceğimiz yapımdır. bilgili, kültürlü ve ateşli baş kadın karakter vittoria vetra'yı ayelet zurer, carlo ventresca rolunü ise ewan mcgregor oynayacaktır ki bu da angels and demons hayranlarına olmasa bile ewan hayranı genç bünyelere heyecan vermektedir.

(bkz: that s the way aha aha i like it)

ayrıca sankim başroldeki hatun, geçen filmden daha iyi olmuş gibi.cast'in tamamı ve ayrıntılı bilgi için:

http://www.imdb.com/title/tt0808151/
beklendigi gibi vatikan tarafindan izlenilmemesi onerilen film.
kitap boyunca hic şaşırmamaya dikkat edin.sonunda yeteri kadar şaşıracaksınız. Bir dan brown saheseri.
dan brown' un ikinci kitabı. ilk kitabı olan da vinci code' n filim yapılacağını işittiğimde , hatta tom hanks ve amelide ki rolü ile milleti kendine aşık eden audrey tautou nun oynayacak olması, benim filmi yapılan kitaplarda ki "beceriksizlik handikapı" önyargımı kıracağını düşünmüştüm. ammavelakin çok eksik, kopuk ve kitapta ki heyecanı vermeyen bir filim yapmış .. dediğim gibi castları iyiydi ama kendisi kötüydü filmin.robert longdon karakterine tom hanks cuk oturmuş *..ben olsaydım, ben de robert longdonu, tom hanksa oynatırdım * burda da bu rolü fazlası ile kotaracağından eminim. yine handikapım vatikanın ve romanın içinde geçen, bir sürü şapeli, heykeli, tamir halinde ki kilise sahnelerinin ( kitapta var); özellikle vatikan bu filme ( kitaba) karşıyken bu sahnelerin nerde çekileceği merak konusu. önceki filimde Louvre müzesi doya doya kullanılmıştı, şimdi ne yapılacak acaba ..?yine de izlenesi bir filim olacağından eminim .. sonra ki filim için, sanırım (bkz: dijital kale)