bugün

trailer'larını izlemem sonucu şoka girdiğim oyun. yapımcılar insanoğlunu hayal dünyasının dibine kadar çekmek istiyorlar galiba. assassin's creed ilk çıktığında ve oynadığımda kendi kategorisinde bir çığır açtığını düşünmüştüm. 2.si ilkinden çok daha zorlu ve orjinal bir hikayeyle geri dönüyor. ilk oyundaki gibi 3 farklı şehirde kafamıza göre gezerek değil daha çok çizgisel bir senaryo var galiba oyunda. izlenen 3 trailer'i yorumluyorum:

( http://www.youtube.com/watch?v=_J9trmTwDxc +
)
bu trailer'da altair bir ortadoğu ülkesinde bir çatışmanın ortasında ve elinde bir makinalı tüfek var(!). daha çok .birden half life 2'deki robotlara benzeyen robotlar saldırıyor ve altair bunlarla mücadele ediyor. üstünde geleneksel assassin elbisesi var.

( http://www.youtube.com/watch?v=nguvzh-Cq3Q +
)
burada altair günümüzde ve süper güçleri var(!). duvarlarda yürüyor, dönüşümler geçiriyor. helikopterlere atlıyor pilotlarını aşağı atıyor.

( http://www.youtube.com/watch?v=ZRBf2QxWhiU +
)
gizli bir toplantıda katılımcıların şüphelenmesi sonucu kılıçlar çekiliyor, bir kişinin sırtından hançerlenerek öldürüldüğü görülüyor. bu video'da altair yok ama kurbanının kanına buladığı bir kuş tüyü düşüyor...

zannımca bu 3 video da aynı oyunun bünyesinde barınamaz ama eğer böyle bir oyun yapılmışsa ubisoft rakiplerine ciddi bir fark atmış demektir...

edit: efendim fake diyorlar ama inşallah güzel bir şey olur...

edit2: evet kesin fake. olay floransa'da ve venedik'te geçiyormuş, rönesans zamanında.
fransız ihtilali yıllarında geçecek bir hikayeye sahip oyun. pc, ps3 ve xbox 360 a geliştirilmekte.
grafik kartının yetersizligi nedeniyle kimi yazarların oynayamadıgı ve ciddi ciddi merak ettigi oyundur.
kendisi asassin skini indirilmiş metal gear solidden başkası değildir
trailer'ından görülüdüğü kadarıyla spiderman'i andırıyor biraz.
ekran kartının yetersizliğinden değil çift çekirdekli bir işlemciye sahip olunamadığından önceki versiyonu oynayamadığım ve muhtemelen bu versiyonu da oynayamayacağım oyun. oyun işlemci üzerine kurulu kısaca.

işlemci: p4 3.0
her ne kadar grafik de grafik grafik de grafik diye kassalar da;

oyunda bir konu-kurgu olmayınca pek oynanılacak bir oyun değildi assassin'in birincisi, aynı görevler yapılıp duruluyordu, kuleye çık etrafa bak, bilgi topla-hırsızlık, sonra öldür... hep hep hep aynı şeyler tekrarlanıyordu bir müddet sonre "eee yeter lan" dedirtti bana...

umarım yine öyle olmaz, bir senaryo yazarlar adam gibi...
sızan bilgilere göre assassin's creed in ilk oyunundaki sıkıcılık, aynı şeyleri tekrar tekrar yapmak bu oyunda kalkıyormuş ki bu oyunun kült olması önündeki engelleri kaldırıyor demektir. Zira 1. oyun bu yüzden cok eleştirilmişti.* Ayrıca bu oyundaki karakterimizin adı altair degil Ezio Auditore olacakmış. ilk oyundakinin aksine geniş silah yelpazesiyle düşmanlarımızdan aldığımız silahları da kullanabilecekmişiz. Ayrıca zaman olarak da ilk oyundan 300 yıl sonrasında gececegi söylenen bu oyunun gece-gündüz olayı eklenmesiyle daha da gerçekçi olacagı söyleniyor. Hadi bakalım, merakla bekliyoruz.*
ezio auditore'nin italya'daki maceralarını konu alan oyundan ilk görüntüler 2 gün önce yayınlanmış.

meraklıları için:
http://ps3.ign.com/dor/ob...reed2_gmp_game_60209.html
*
trailer'ı yayınlandı sonunda.
yapışın la.
http://www.gametrailers.c...-of-assassins-creed/55401
artık çıksa da çılgınlar gibi sarsak dediğimiz oyun.
ilk oyunda çok büyük hatalar vardı. zaten oyun çıkmadan warez'i internete düştü, binlerce kişi yanlış versiyonu indirdi, asus bilmem ne sorunları çıktı. kısacası, ubisoft, ilk bir saati güzel gözüken, ama bir saat birinci dakikadan sonra ölümüne bayan, tek düze, monoton ve sorunlu bir oyun yaptı. millet oyun çıkmadan bitiyordu, yok şu hareketi yapacağız, yok adamın taşaklarını böyle keseceğiz vs. derken, oyun çıktı, bütün hareketlerin mouse temelli olduğunu anladık en sonunda.

yaklaşık bir ay önce izledim ikinci oyunun trailer'ını. gerçekten şahane gözüküyor. oturuyoruz, adam geliyor, öldürüp onu yerimize koyup devam ediyoruz falan, şahane. ne bileyim, ilk oyunda suikast için kullandığımız bıçak bu sefer iki elimizde de var, iki tane adamın yanına gidip çeneden sokuyoruz, atlamalar, zıplamalar, offf şahane diyoruz belki de. ama emin olun, öyle olmayacak. zira hangi oyun trailer'ındaki gibi oluyor ki? onu geçtim, assassin's creed 1 ölümüne bayıcıydı, demolar, cutsceneler, geçişler vb. aşırı uzundu ve geçemiyorduk. yani tamam, saygı duyarım, konu kasmışsın ama, bizim de kafamızı sikmeye hakkın yok ubisoft.

ikinci oyun da böyle olacak muhtemelen, sadece insanlara ortadoğu değil de avrupa daha çekici gelebilir, o yüzden biraz daha fazla oynarlar. ama assassin's creed'in birincisi olsun, çıkmamış olan ikincisi olsun, her zaman bir yerden sonra monotonlaşmaya mahkum, sıkıcı oyunlardır.
Tokyo game show 2009'da yeni videosu yayınlanmış oyun. Senaryoya dair ipuçları var:
http://www.youtube.com/wa...p;feature=player_embedded
Çıktığında oyun piyasasını dağıtacak olan oyundur.
1.sindeki eksiklikleri giderebileceklerse kral olacak oyundur. Ama 1.sindeki eksiklikleri adam gibi gideremezlerse sadece ilk oyundaki güzel fikirden yararlanan tekrar yapımı olmaktan öteye gidemeyecektir ki 1. oyunun sıkıcılığı malum, şahsen ben bitirmeden bırakmıştım.

1.sindeki en güzel yan ise çok güzel optimizasyon yapabilmiş olmalarıdır. 1gb ramli 8600 gtli, amd 3000 li bilgisayarımda tam ayarlarda rahat rahat oynayabilmiştim 1280 e 1024te. 2.sini de güzel optimizasyonlu yapabilirlerse daha fazla oyuncu kitlesine hitap edeceklerdir.
sevişme olayının da joystick ile halledildiği oyun. yani bu oyun nerden baksan pes.*
leonardo da vinci oyunda ezio ya çeşitli silah ve aletler temin eden birisi olarak canlandırılacakmış. ayrıca yine bu şahısa ait olan uçan makinayı kullanabilcekmişiz.

not : bu ezio denen herif altair in torunuymuş.*
bir suikastçi olunan bazı sitelerce yılın aksiyon oyunu seçilmiş oyun. oyunda oyuncuyu şaşırtabilecek öğeler olarak venedik semalarında kayıkla gezinmek, dört nala ata binip şehirler arası yolculuk yapmak, sinematik suikast sahneleri ve yönetimi size ait bir şehrin olması. ayrıca bu şehire yatırım yapıyor terzi, banka, hastane gibi yerleri geliştirip şehrin değerini artırarak daha fazla ziyaretçi daha fazla para kazanıyorsunuz. ancak görevler çok basit gelebilir belli bir yerden sonra. at arabasıyla girdiğiniz aksiyon sahnesi gibi durumlar olsada aynı tip şehirlerde git öldür gel görevleri sıkabiliyor. genede oynanması gereken bir oyun denebilir.

vesselam...
Trailerı izlerken; Allah'ım sana geliyorum dedirten oyun. Altair 'in yerini ezio, Orta doğu'nun yerini venedik ve haçlı döneminin yerini Rönesans italya'sı alıyor. Yeni karakterimiz , çok sayıda savaş tekniğine sahip. En ilginci, Davinci'nin tasarımını yaptığı kanatları kullanması. Su da yüzebilmesi de çok iyi olmuş. Pc oyunu için biraz beklemek gerekiyor . Şimdilik hayaliyle yaşıyoruz.
pc versiyonu sonunda çıkan oyun. fakat oyunu oynamak için internet bağlantı şart ve save dosyalarını ubisoft'un sitesine mi ne kaydediyor. ubisoft korsanın önüne geçmek için böyle bir yöntem geliştirmiş anlaşılan. şu andaki sürümlerin çoğu rusça olmakla beraber crack problemi mevcuttur. birkaç güne bir release grubu oyunu kırar ve ingilizcesi çıkınca tadından yenmez. Oyunun yayınlanan videolarında ilk oyunun tırmanmadaki yavaşlık ve yakın dövüşteki tekdüzelik giderilmiş gibi. Bir de görevler kendini tekrar etmezse güzel bir oyun zevki yaşatabilir.
pc versiyonunun çıktığını duyduğumda havalara uçmama sebep oyun. ama ubisoft un korsan mücadelesi hevesimi kursağımda bıraktı. animus sorunu beni benden aldı,*, düzeltilmesini beklicez, Razor1911 konu üzerinde çalıştığına dair bir açıklama yapmış. benzer bir koruma sistemini bir başka cracker aşabilmiş zamanında. bunu da aşarlar diolar, aşsalar da beni 75 liralık masraftan kurtarsalar.
crack'i çıkmayan oyun. mağduruz hakim bey.
yaklaşık bir ay sonra alacağım bilgisayara mutlaka yükleyeceğim oyun. o adamın beyaz pelerini yüzünde oynayacağım. *
(bkz: assassin s creed)
beklenen crackı çıkmış ve ilkine göre oynanabilirliği çok daha fazla oyundur. grafikleri çok daha net olmuş, o karıncalı gibi görünüm kalkmıştır. oyunda hoş, eğlenceli görevler ve akıcılık mevcuttur. bir gamepad ile oynanılması şiddetle tavsiye edilir.
hain ubisoft
son günlerde komik olaylar yaşanıyor internet aleminde. bir deli, çalışıyor diyip ekran görüntülerini yapıştırıyor foruma, sonra da bütün forumlar copy paste yapıyor. sonrası mı? tabiki beyaz ekran! şu an internet aleminde çalışan crack bulunamadı. sanırım bu defa bir ilk yaşanacak. kırılmayan bir oyun!

ama içimden bir ses şunu söylüyor: kırılamacak oyun yoktur. tamam kırılacak bu da tabi ki, fakat kırılması için geçen bu sürede ubisoft hedeflediği satış rakamlarına ulaşacak, hatta belki serveri serbest bırakacak. ama işte o zamana kadar malı götürecek. bizde ya böyle forumlardaki crackleri deneyecek, deneyecek en sonunda pes edeceğiz, gidip paraya kıyacağız ya da bekleyeceğiz.
*