bugün

1 yıl arapça öğreneyim dedim. Sadece şu üç kalıp ezberimde kaldı diyebilirim:

"Ma ismuke?" "ismi Mehmet" (Adın ne-Adım Mehmet)
"Keyfe halika, ya akhi?" "Şükran, ene bi hayr" (Nasılsın kardeşim-Teşekkürler iyiyim)
"hal hede cidarun?" "Naam, hede cidarun" (Bu duvar mı-Evet bu duvardır.)

Suriye, Mısır, Irak ve Kuzey Afrika'da kullanılan arapça farklı farklı olduğu için tamamen öğrenmek ve uzmanlaşmak oldukça zordur ve zaman ister.
hangi arapça? diye irdelenmesi gereken dillerden biridir.
Yaklaşık 6 yıl arapça eğitimi aldım. En sonunda pes ettim ve artık arapça duymaya bile tahammülüm yok. Hatırlıyor musun derseniz üç beş kelimeden ibaret hatırladıklarım. Sevmediğim, sevemediğim dildir.
afedersin arapça öğrenmek kolay değildir...
Yalnızca ezberin yetmeyeceği dil. Dünya üzerindeki en geniş, zengin dillerden biridir. Türkçe bir paragrafta anlattığımız şeylerin bir kelimelik karşılıkları var. Zaten orada yaşamayacaksanız hiçbir zaman tam öğrenmeyeceksiniz.
mısırlı ev arkadaşım var, ben bile tam bilmiyorum arapçayı dedi geçen. konuşma dili kolay öğreniliyormuş, onda bir şey yok dedi. ama edebi arapçayı öğrenmek ana dili arapça olanlar için bile çok zormuş.
Tiksindigim, iğrendiğim saçma sapan kimsenin anlamadığı ama kutsal sayılan bedevi dili.
az da olsa anlıyorum farsça ile beraber.
Dünyanın fonetik olarak en kaba dili. bedevi çöl dili. Telaffuz edilirken sanki üstüne kusacakmış gibi konuşurlar. Alfabesi ibranice'den bozmadır. Ör: Shalom-salaam(Şalom-Selam) vb.
Arap alfabesinde olmayan P, J, Ü, Ö, Ç, G ve i harfleri iranlılar eklemiş ve bu alfabeye son şeklini vermiştir. Osmanlı alfabesi orijinal Arap alfabesi değil arap-Pers alfabesidir. (bkz: Arap alfabesi)
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
Gargara yapar gibi iğrenç birşey.
Dili iğrenç, memleketi iğrenç, insanları iğrenç...
Allah içinde arap kelimesi geçen herşeyi sırf insanlara eziyet olsun diye yaratmış.
Bizde bok böceği gibi koskoca dünyada götlerinin dibine girmişiz.
görsel
görsel
eski Türk devletinin kullandığı dil.
Harf inkılapından önce.
Mevcut diller içerisinde çok güçlü bir yazılı ve sözlü geleneği olan dildir. Bu dili küçümsemek aptallıktır.
Türkçe'nin üstünlük bakımından tokatlayacağı kusma benzeri uyduruk arap dili.
yerde bu dilde yazılı bir kağıt görülünce öpüp başa konur sonra bi kenara bırakılır. ezilmesin diye.
henry corbin'in bir sözüydü galiba. üç dili bilmeyen islam'ı tam anlayamaz. bunlar: türkçe, farsça ve arapça.

bir zamanla bilim dili olmuş dildir.
istanbul'da bolca duyulan lisan. özellikle taksim' de.
bilimsel arastirmalar sonucu fonetik olarak insan diline en yakin dil oldugu ispatlanmistir. agza en yakisan sozcukler arapcadan cikar. en guzel sarkilar da gene arapcadir ve dualar da tabii ki arapcadir.
https://www.youtube.com/watch?v=glEkz0CrSNA

şarkı adrese teslimdir..
iğrenç bir dil...
bilmiyorum nedense kaba geliyor bana, belki duydugum aksandandır ama oldum olası ısınamadım arapçaya.
Sevmediğim ve duyduğum anda kulağımı kanatan bir dil. Sevmiyorum abicim..
en sevdiğim dillerdendir.
Aslı arabistanda'dır.

Kuran'ı Kerim o bölgeden çoğalmıştır.

Osmanlı Devleti harf inkılapına kadar geçici dili olmuştur.