bugün

entry'ler (113)

ekşi sözlük

Ortadoğu daki otoriter rejimler de sık sık karşılaşılan uygulama ekşi sözlük tarzı özgür düşüncenin olduğu platformlara engel getirilmesi. O yüzden bu sistem ve yönetim anlayışıyla Türkiye sermaye bulamıyor, beyin göcünü ve sermaye çıkışını engelleyemiyor. Kuduruyorlar çünkü özelikle genç nüfusu hamasi söylemlerne itaat ettiremediler, dogmatik yapıdaki ihvancılıkları Ortadoğu coğrafyasında tutmadı, ekonomik çöküşü de engelleyemediler.

yurtdışına giden arkadaşın akpli olup gelmesi

Son yıllarda Türkiyenin en önemli gündem maddeleri arasında beyin göçü yer almaktadır ki, sadece 25000 yazılım uzmanının ve 10000 den fazla uzman doktorun yurtdışına gittiği bilinmektedir. Zira buna mühendis, tekniker ve akademisyen gibi farklı alanlarda uzmanlaşmış kişileri de ekleyebiliriz.yurtdışı derken tabii ki, Arap veya Afrika devletleri değil, Avrupa ve ABDnin kast edildiğini herkes bilmektedir. Bugün krizde denilen ABnin enflasyonu %10 civarında iken, bu oran Türkiye de resmi rakamlara göre %50nn üzerinde, halk sokakta bu oranın %100ün üzerinde olduğunu gayet iyi biliyor. Bugün Avrupa vatandaşları, Türkiye de ortalama 1500 Euro ile her şey dahil otellerde tatil yapabilirken, Türk halkı temel gıda ve temizlik ihtiyaçlarını dahi karşılamak ta zorlanmaktadır. Ülke ekonomisinin 23.sıraya düşmesi, bilim ve teknoloji çağında üniversitelerinin zayıflaması, ülkenin nasıl bir kurumsal çöküş içinde olduğunu göstermektedir

arapça

Arapça kelime sayısı ve dilbilgisi yönünden Dünyanın en zengin dilleri arasındadır. Türkçe, Farsça ve Kürtçe de bulunan kelimelerin azımsanmayacak miktarı bu dilden geçmiştir. Günümüzde Arapça kökenli kelimeleri çıkarttığımızda Türkçe ve Farsçayı konuşmak neredeyse imkansız hale gelmektedir. O yüzden Türkiye ve iran da 1930lu yıllarda gerçekleştirilmeye çalışılan dilde sadeleşme hareketleri tam anlamıyla başarıya ulaşamamıştır. ibranice de Arapça ile Sami dil ailesinden olup, yazım ve kelime açısından ortak özelliklere sahiptir. Bu yüzden Arapçayı iyi derecede bilen bir kişi Farsça ve ibraniceyi de kolaylıkla öğrenebilir. Yukarıda Osmanlı Devletinin dili Arapçaydı denmiştir ki, bu doğru değildir. Osmanlıca; Arapça, Türkçe ve Farsça karışımı olan ve devlet işleri ile edebiyat ta kullanılmış yapay bir dildir. Halk Osmanlı döneminde de kendi anadilini kullanmıştır. Bugünkü Arap Dünyası ise farklı bir mecrada değerlendirilmeli, Ortadoğunun neden hep çatışmalar ve geri kalmışlıkla birlikte anıldığı üzerine sağlıklı analizler yapılmalıdır.

halk cahil akp ye oy veriyor paradoksu

Bugün yaşanan ekonomik çöküş, yoksulluğun derinleşmesi çalışma sisteminin sömürge düzeninde işlemesi, kurumsal yapı ve liyakatın tamamen çökmesi, ülke ekonomisinin 23.sıraya düşmesi ve itibarının zayıflaması da-hükümeti şu anda ciddiye alan doğru dürüst bir devlet yk-, toplumda eleştirel ve rasyonel düşüncenin zayıf olması güçlü bir faktördür. Fakat genç nüfusun büyük kısmı daha eğitimli ve bilinçli. Dolayısıyla ülkenin ağırlaşan sorunları karşında şark kurnazı mantığı ile hareket eden AKPnin oyu da %25lere düşüyor

islamı ülkeden çıkarmaya çalışmak

islamiyete en büyük zararı torpil mekanizmasını ve ötekileştirmeyi güçlendiren, getirdiği otoriter sistemle kurumsal yapıyı ve ekonomiyi çökerten, cehaleti ve kabalığı kutsallaştıran Siyasal islamcı zihniyet vermiştir. Gençler arasında ateizm ve deizmin %30lara çıkmasında da bu zihniyet etkili olmuştur. Öte yandan özellikle 18-t0 yaş arası nüfuzun talebi bellidir:Refah seviyesi yüksek, ekonomi ve eğitim gibi alanlarda problemlerini çözme yeteneğine sahip bir devlette yaşamak. O yüzden beyin göçü engellenemiyor ve nitelikli nüfus her yıl sayısı artarak Batıya göç etmeye devam ediyor. Hamasi milliyetçi ve dini söylemlerin 18 40 yaş arası nüfuz da eskisi gibi güçlü bir karşılığı yok.

seccade kutsalmıdır

Bence bu hükümet dinden çok bahsetmesin. Bu dönemde dinin bu kadar sert bir şekilde siyasi ve ekonomik amaçlarla kullanıldığını ve her ay derinleşen ekonomik çöküşü gören gençler arasında ateizm ve deizm %30a yaklaştı. Sahi Ramazan havası neden kalmadı şehirlerde?Eskiden dine bir saygı vardı, dogmatik yapıdaki siyasal islam bunu da azalttı toplumda

akp ye oy vermeme sebebi

Kurumsal yapıyı, hukukun bağımsızlığını ve ekonomiyi çökerten,yerli ve yabancı yatırımcının da güvenmediği bu otoriter sistemin değişimini savunmaktır. Ülke ekonomisinin 17.sıradan 23.sıraya düştüğünü görmektir. Gençler arasında tutmamış uyduruk imam hatip politikasıyla, eğitim de güncel olanın yakalanamayacağını bilmektir. Gençlerin dinin bu kadar sert bir şekilde siyasi ve ekonomik amaçlar için kullanıldığını görmesiyle, islamdan çıkıp ateist ve deist olduğunu bilmektir. Şu anda bu oran %30a yaklaşmış durumda. Beyin ve sermaye göcünün artarak devam edeceğini görmektir. Hamasi dini ve milliyetçi söylemlerle islandinav devletleri gibi refah seviyesinin yükselemeyeceğini görmektir.

erzurum da kar altında ucuz et kuyruğu

Körü körüne itaat etmenin, dar gelenekselci düşünceyi kıramamanın, şark kurnazlığı ile iktidarı desteklemenin ,ülkenin kurumsal yapısı ve ekonomisini çökerten bu otoriter sistemi desteklemenin, eleştirel düşünmeyip hamasi söylemlere inanmanın cezasını çekiyorlar. acıyor muyum? Tabii ki hayır.

dolar daha da artar mı

Doların düşmesi için dışarıdan sermaye bulunması ve yapısal reformların gerçekleştirilmesi lazım. ayrıca sermaye sınıfının da güveninin kazanılması gerekir. Sermaye ve beyin göçünün olabildiğince azaltılması gerekir. tarımsal üretim dahil üretime önem vermek ve teknolojiye yatırım yapmak gerekir. geleceği olmayan togg tarzı yatırımlarla bu meseleler çözülmez. kamu yönetiminde liyakatın güçlenmesi yolsuzluk ve israfın önlenmesi lazım. işte bunun için öncelikle kurumsal yapıyı, hukukun bağımsızlığını ve rasyonel düşünceyi ret eden bu otoriter sistemin değişmesi lazım. yoksa bu imajla dolar düşmez, anca hamasi söylemler ekseninde toplumun ekseriyeti daha fazla yoksullaşır. bu arada kıymanın kilosu 300tl, tavuğun kilosu 100 tl, yumurtanın dahi düzinesi 80tl. pazarda 100tlye anca iki kilo patates,2 kilo soğan, bir de marul alabilirsiniz. çocuklarını sağlıklı bir şekilde besleyemeyen hamasi söylemlere inanan fakirler mutlu mu ?

sizi mutlu eden şeyler

Sakin, huzurlu, yeterli bir gelir elde edebildiğiniz ve sağlıklı bir yaşamdan insanı daha fazla mutlu eden bir şey olamaz. onun dışındaki bütün problemler çözülür. gerçi günümüz türkiyesi'nin ekonomik ve siyasi sorunları içinde, mutlu ve huzurlu olabilmek te çok zor. gençlerin de tepki olarak ateist ve deist olmaları bu durumdan bağımsız düşünülemez.

31 mart 2023 iyi parti silahlı saldırı

AKILLARI SIRA, muhalefeti sindireceklerini sanıyorlar. ama o kadar zor durumdalar ki, sokağın ana meselesi olan ekonomik çöküş ve yoksullaşma ile sığınmacılar meselesinin dahi konuşulmasını engelleyemiyorlar. toplumun en az %50sini oluşturan muhalefeti de bölmeye güçleri yetmiyor. sahi siyasal islam ve ihvancılık ne oldu? Araplardan para geldi mi?

rte seçimi kaybederse akpliler ne yapıcak

Büyük kısmı iYi Parti, Gelecek, DEVA ve Saadet Partisi gibi partilere geçecek, hatta bir kısmı CHP'de yer almaya çalışacak, aman mamamız kesilmesin diye. Ama tahmin ettikleri gibi olmayacak, belki bir grup siyaseten ya da iktisadi açıdan çok güçlü olan kişiler istisna olabilir. EN AZNINDAN,ASLINDA BÜYÜK KISMI PiYASADA SALLANMAYACAK TROL KEPAZELiĞiNDEN KURTULACAK ÜLKE. Yukarıda milas 16'ının yazdıKlarına bakmayın, sak ve mef araştırmayı kimse tanımaz. pEK ÇOK KiŞi DE BUNLARIN iSiMLERiNi BURDA DUYMUŞTUR.Ama herkes bilir ki, en güvenilir sonuçları Konda, Metropol ve ORC veriri. buna Mak 'da eklenebilir.

ak parti heykelleri

Estetik anlayışı gelişmemiş, eleştirel ve sorgulayıcı düşünceye soğuk bakan, modern değerleri içselleştirememiş ve kasabanın dogmatik zihniyetinden kurtulamamış ve belediyeciliği rant aracı olarak gören AKP zihniyeti için normal bir hadise. Neyse ki büyükşehirler, bu zihniyetten kurtuldu

nisan da üniversitelerin açılması

Türkiye genelinde üniversiteleri kapatmak- deprem bölgesinde bulunan üniversiteler ve bu bölgede yaşayan üniversite öğrencilere özel kararların alınması insanlığın gereğidir- ne kadar saçma bir kararsa, birden dönemin ortasında üniversiteleri açmak ta o kadar saçmadır. nisan ayında üniversiteler açılsa, bütün öğrencilerin barınma sorunu çözülebilecek mi? ekonomik çöküşün her ay daha da derinleştiği bu dönemde, aniden üniversitelerin açılması aile bütçesini sarsmayacak mı? Deprem bölgesinde yaşayan öğrenciler için özel karar alınacak mı? Aslında bu aniden alınan kararlar, ülkenin ne kadar plansız ve savruk bir şekilde yönetildiğini gösteriyor.

temmuz ayında asgari ücrete zam yapılacak

Dolar düşürülemediği sürece, üretim ve dağıtım maliyetleri de artmaya devam edecek. doğal olarak, enflasyon da yükselecek ve gelirler erimeye devam edecek. bu koşullar da, asgari üret 10000 TL de olsa ciddi bir getirisi olmayacak. asgari ücret arttıkça, küçük ve orta boy işletmeler de personel sayısını mecburen azaltacak çünkü, bir de onların ödemesi gereken SGK primi oluyor. mesele asgari ücrete zam meselesi değil, ekonomik çöküşü durduracak iktisadi, kurumsal ve siyasi önlemler almaktır.

kayseride ailesini yakan adam

Dünya'nın göt deliği Ortadoğu coğrafyasında yaşanan sıradan bir gün. Aklını kullanmayan, yıllardır eleştirel ve rasyonel düşünceyi geliştirememiş bu coğrafyada, sorsan kendisine Müslüman diyecek bir hıyar küçücük kızı ve çocukluğundan beri uyduruk gelenek ve dar kalıplar göre yetişmiş, hayatını bile kurgulama hakkı verilmemiş bir kadının feci şekilde canına son vermiş. sonra neden bu coğrafyadan beyin göçü oluyor, gençler ateist ve deist oluyor falan filan.

islami otel

Sahi bu pahalı otellerde kalan herkes helal yoldan mı para kazanıyor? Mesela AKP döneminde ihalelerle zenginleşmiş ya da torpille başkasının hakkını yiyerek belli bir konuma gelmiş vasıfsız bürokrat ya da akademisyenler de gidiyor mu? Muhafazakar otel olabilir, herkesin tatil anlayışına saygı duymak gerekir. ama şunu da unutmamak lazım, bu oteli tercih edenlerin büyük kısmı aman karım bikini giymesin diye gelen erkeklerden oluşuyor. bir de alkol yok ama, muhafazakar erkeklerin de büyük kısmı hayatında bir iki defa da olsa alkol almıştır.

istanbul da denize girmek

Çok büyük risktir. son müsilaj hadisesi bile, Marmara'nın insan sağlığı için ne kadar ciddi tehdit olduğunu bütün kamuoyuna göstermiştir. Deniz bile kirliliğe dayanamayıp kustu yahu. Marmara Denizi'ni, sanayileşmeye adeta feda edilmiş bir deniz şeklinde niteleyebiliriz. çevre mühendisliği teknolojisi ile dahi kısa sürede temizlenebilmesi mümkün değildir. eski haline dönmesi için sanayi atıklarının akması engellenmeli ki bu durumda bile temizlenmesi 20 yılı geçer. yüzmenin faydalı bir spor olduğunu hesaba katarsak, bu sporu yapabilmek için, istanbul'da yüzme havuzu sayısı arttırılabilir ancak. şu anda en fazla deniz kenarında, yürüyüş yapılabilir, çay bahçeleri ve kafelerinde oturulup denize karşı bir şeyler yenilip, içilebilir ya da sahilde balık ekmek yenebilir.

eski akp milletvekilinin jandarmaya mukavemeti

hukukun bağımsızlığının olmadığı, kurumsal zihniyetin zayıf kaldığı ve kişi kültünün güçlü olduğu ortadoğu coğrafyasında sık görülen olaylardan biri. onda sonra ülke ekonomisi neden 23. sıraya düştü, sermaye gelmiyor, beyin göç artarak devam ediyor falan filan. hangi salak böyle bir anlayışın etkili olduğu ülkeye gelip yatırım yapar?

chp liler kimin torunları sorunları

siyasal islamın toplumda çöküşünün faydaları üzerine muhakkak makale yazılmalı. yukarıda bir arkadaş, toplumda- özellikle gençler arasında- siyasal islam'ın çökmesinin faydaları konusunda güzel örneklerden birini vermiş. bugün doç dr. volkan ertit gibi sosyologlar da, siyasal islamın çöktüğünü verilerle ve akademik metodoloji çerçevesinde açıklıyor zaten