bugün

entry'ler (3804)

spiel mit

2raumwohnung musikisi.

https://www.youtube.com/w...VMcSqZo&start_radio=1

secil degil sesil

oha kız galiba. saldırın beyler.

türk kahvesi

aylardır höpürtedilemeyendir.

sözlük yazarlarının itirafları

bugün başarılı bir gün oldu diyebilirim.

mighty aphrodite

birazdan izlemeye başlayacağım wudi filmi.

2raumwohnung

elekto pek sevmeme rağmen üretimlerini beğendiğim ekip. bugün şehirde koşuştururken müzikal manada yeni bir şeyler deneyeyim dedim. 2raumwohnung beni pişman etmedi.

explozyon

söylemesi müthiş yav.

yurtdışında yaşamanın dezavantajları

extra eu vatandaşı iseniz ilk birkaç ay çok zor geçecektir. misal, ev arkadaşlarım var, ikisi fransız biri belçikalı. kendi ülkelerinde kullandıkları sim kartı, sağlık sigortasını, banka kartlarını vs burada rahatlıkla kullanabiliyorlar. vizeye, oturum iznine başvurmak gibi bir dertleri zaten yok. ama bizim için öyle değil işte. bize hayat daha zor. şu yukarıda anlattığım şeyleri halletmem 1 ayımı aldı. 1 hafta sosyal güvenlik numarası bekledim. bir hesap açmak için 7-8 tane banka gezdim, oturum izni yoksa açamıyorsun. en sonunda bir yerel banka tamam hallederiz dedi. 1 hafta sonra geldi. banka hesabı için aidat ödenir mi? senede 20 eur ödeyeceğim. kredi kartı falan değil bak, bildiğin bir tane iban sahibi olmanın bedeli bu. yabancı olduğun için. bir evi 4 kişi paylaşıyoruz, herkesin ayrı bir odası var. bir oda kirası 525 eur, evin kendisi değil. ev de öyle ahım şahım bir konumda da değil. tabii, ben halimden memnunum. bunlar da bir çeşit hayat tecrübesi oluyor. kendimi geliştirmeme imkan veriyor. her gün bir sürü şey öğreniyorum. ha, gurbetçiler gibi "telefonunu göstert" moduna girmeyeceğim. maddi ve hatta daha başka birçok açıdan burası daha tatmin edici. tabii ki burada maaş aldığın zaman alım gücün türkiye'ye oranla çok daha üstün. bu açık. ama yurt dışına yerleşmek, orada bir düzen kurmak falan da herkesin harcı değil, göründüğü kadar kolay da değil. turistik olarak gidip 3-5 gün kalmaktan çok farklı. orada doğup büyüyenler için durum farklı ama 30 yaşında böyle bir geçişi yapmak gerçekten challenging. neyse, 4 ay oldu. bakalım. geçmişte ingiltere'ye gitmiştim, 1 ay sonra geri dönmüştüm. 6 aylık bir romanya tecrübem oldu. 2 ay graz'ı deneyimledim. 2 aydır da italya'dayım. bakalım artık.

tarih kitabı önerileri

verebileceğim bir 250-300 tane var.

girdiğiniz mağazadaki yanınızdan ayrılmayan eleman

ekşide sınav gözetmeni diyorlardı buna. komik bence.

zall ın sözlüğü zallamaması

adam girişimci, parasına bakıyor. gerisi orasında bile değil. bu açık.

pensi che sia troppo grande o no

sence de büyük mü anlamına gelen italyanca söz.

ekmeğe reçel sürerken ele sürmek

affedersiniz yalanır.

akdeniz mutfağı

onu fernand braudel'e sormak lazım gelir.

köfteci yusuf

ne koyuyorlarsa içine duba gibi şişiyor.

değerli mal yerine tarım ürünüyle kalkınma bekleme

tarım olunca sanayi, turizm, teknoloji olmuyor değil. bunların hepsi aynı anda olabilen şeyler. eskiden türkiye entelektüellerinin böyle bir tartışma konusu vardı, onu hatırladım. şevket süreyya, ahmet hamdi başar falan. muhlis ete, aydın yalçın gibiler hızlı saniyileşme yanlıyısdı. ahmet hamdi tarım ile kalkınalım diyordu. şevket süreyya da severdi o tarım romantizmini. sonra 1960'lara gelindiğinde "bunların ikisi de aynı anda olabilir ya la" diye düşünmeye başladılar. neyse.

avrupa da da enflasyon olması

1 ay önce 1,29'a aldığım 1 litrelik ayçiçek yağı 1,69 olmuş. bu nedir yav. tam ab'ye girecek zamanı buldum ben de amq.

aslolan fenerbahce dir

reyiz yine çılgın atıyor.

mb isimli cocugun anilari

akademiyi bıraktım panpa. sivil toplum işine girdim. avrupa'daki göçmenlerin haklarını savunuyoruz.

çiş

çok tutmanın tavsiye edilmediği likid.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.