bugün

uzun zamandır kişilerin* ve onların destekçisi olan bir avuç insanın elinde oyuncak olmuş, turkiye'nin geçmişi, geleceği olan siyasi parti.

buna rağmen, bir kahramanın adı bile bu kaleyi yıllardır sallayan ama yıkamayan bedhahların başarısız olmasına yetmiştir.
tanridan onun için kurucusu gibi basiret sahibi, vatansever, zeki bir lider diliyoruz.
inşallah bir gün layık olduğu lidere kavuşur, türkiye de biraz gün yüzü görür.
deniz baykal ın sömürgeleştirdiği parti.
(bkz: chp)
(bkz: cumhuriyet halk partisi)
başında bulunan deniz baykal nedeniyle antipati duyulan siyasi bir partidir.
MUSTAFA KEMAL ATATÜRK ün kurdugu fakat kurdugu partiden eser kalmayan, günümüzde tekeline geçirilmiş partilerden biri.
başörtüsüyle uğraşmaktan başka bir şey yapmayan kısır parti.
deniz baykal gibi bir insanın yok ettigi partidir. yahu ata'mız vasiyet etmis turk dil kurumu ve turk tarih kurumuna benim hisselerimin parası odensin diye deniz baykal cikmis o turk dil ve tarih kurumu eskiden olan turk dil ve tarih kurumu degil diyor. ataturk sanki bir vakifimi destekliyor. ata'nın amacı turk dil ve tarihinin gelismesini saglamak. ama gel sen bunu deniz baykala anlat. boyle bir zihniyetteki insanın ve tayfasının yonettigi partidir chp
kisaca chp = korunmamis miras* **
amblemindeki okların atatürk'ün 6 ilkesini temsil ettiği söylenir. Uyan var mıdır orası tam bir muammadır.
kanalturkün hizmetinde olduğu parti.
Bursa il başkanı Abdullah Özer dir. Son derece faşist bir yönetim mevcuttur partide , başkan adayı olabilmek için 90 imza toplamak gereklidir (verirlerse).
çok partli sisteme geçldkten sonra hçbir meşru seçim kazanamamış partidir. 56 yıldır muhalefet yaptıkları için sadece eleştirmeyi bilirler. ne bir vizyonları vardır ne de memleketin geleceğine bir yatırımları.
halk için halka rağmeni tek partili dönemde zorunlu olarak uygulamış partidir. yeni bir alfabe, hilafet peşinde koşuşturanlar, ekonomik durum, savaş sonrası filan nedeniyle gayet net biçimde anlaşılabilir halk için halka rağmen.
ama herşeyi halk için halka rağmen uygulayamazsınız, o zaman 5-10 yılda bir sırtını dayadığın ordu gelir üç adım ileri giden demokrasini gene bok çukuruna gönderir.
aslolan halka inebilmekte de değildir, halkı yukarı çekebilmekte.
mustafa kemal atatürk 'ün kurduğu partidir.
(bkz: cumhuriyet halk fırkası)
izindeyiz Atam! diyerek silkelenmesi gereken ve onu tekrar Atanın izine sokması beklenen genç düşünce! sahibi insanların yaşatması umut edilen parti..
Atatürkümüzden sonra gelen siyasetçiler tarafından bozulmuş ve günümüzde adam gibi adam bir lidere ihtiyacı olan ve bu ülkeyi yeniden şaha kaldırması beklenen parti
Kimin kurduğunun veya tarihinin değil mevcut halinin konuşulması türkiye için daha yararlı olacağı partidir. PArtiyi atatürk\'ün kurması, türkiyenin ilk partisi olması vs bizi hiç mi hiç ilgilendirmemesi lazımdır, bunlar partiyi ve üyeleri daha iyi yapmayacağı gibi ülkeyi de daha iyi bir hale getirmesi için bir seep değildir. Fakat malesef partinin geçmişi birçok yerde siyasi propoganda malzemesi olarak kullanılıyordur.

Bana göre türkiyenin ikinci en çok tercih edilen partisinin olmasının nedenlerinden biri de \"kötünün iyisi\" olmasıdır. Burada kötünün kim olduğunu değerli yorumlarınıza bırakıyorum.

Partinin günümüz uğraşları arasında ota boka muhalefet etmek ve popülizm en ön sırada yer alır. O kadar popülisttirler ki ligden düşen takımların şehirlerindeki oyu kapmak için bu takımların ligde kalmasını isteyecek kadar seviyelerini düşürmeyi göze alabilirler, fakat sonunda sıçtıklarını anlayıp konuyu kapatırlar.

Partinin bir diğer sorunu da çözüm üretmemesidir. çarşı kendine bile karşı zihniyetiyle asla bir alternatif oluşturamıyacaklarını ben bile anlıyorken bu adamların anlamaması gerçekten parti için vahimdir. Chp nin ekonomi politikası nedir? sosyal politikası nedir? dış politikası nedir? çevre politikası nedir? Ben duymadım, görmedim.

Peki bu partinin ideolojisi nedir? Ben farkına varmış değilim, belki de siyasetle ilgilenmeyen biri olduğumdandır. Son yıllardaki tutumlarından herhangi bir ideolojik sinyal alamadım. Belki de herhangi bir ideolojisinin olmadığından -ya da kalmadığından- kaynaklanabilir. 80 yıl önceki düşünce ve yönetim sistemini \"cuk\" diye şimdiki zamana uygulayabileceğini sanmak, hatta sadece bu şeyleri* tekrar tekrar dile getirmekten başka birşey yapmamak en hafif tabirle saflıktır.

Sonuca varmak gerekirse an itibariyle durumu içler acısı olan, deniz baykal beyefendi başlarındayken de 1 adım ileriye gidemeyecek, geri gidecek bir partidir. Türkiyenin alternatif olarak bu partiye bu kadar oy vermesi, ülkenin durumunun partiden bile vahim olduğunu bana düşündürtüyor. denize düşen yılana sarılır demişler, bu durumda denize düşen türkiyedir ve yılan da chpdir.
halk kısmı zamanla kaybolmuş,cumhuriyet kısmı kalmış siyasal parti.
(bkz: ana muhalefet partisi)
ilk olarak halk fırkası adıyla kurulan, daha sonra cumhuriyet halk fırkası ve cumhuriyet halk partisi adlarını alan, cumhuriyeti kuran parti. bugünkü chp'nin ilk chp ruhunu yitirmesinden dolayı kapatılıp sembolikleştirilmesini düşündüğüm, yeni bir ad alması gereken partidir.
Atatürk'ün; "Benim iki büyük eserim vardır, biri Türkiye Cumhuriyeti, diğeriyse Cumhuriyet Halk Partisi'dir." sözünde adı geçen siyasal parti.
tarih tarih chp

mayıs 2006 :" Cennet anaların ayakları altındadır denilerek kadınlar eve hapsedilmiştir " şeklindeki sözleri Meclis'i karıştıran, hadis-i şeriflerden habersiz ve okumak istediği zaman da başörtülü kızların okula alınmasını reddeden CHP izmir Milletvekili Türkan Miçooğulları

mart 2006 :"KANALIM CHP'NiN EMRiNDE " DiYEN OBJEKTiF HABERCiLiĞiN ÖNCÜSÜ (!) KANALTURK SAHiBi TUNCAY ÖZKAN

eylül 2005 :"OKULLARA SiYASET BULASŞTIRMAYACAĞIZ " DiYE TÜRBANI YASAKLARKEN , KENDiLERi CÜBBELERi iLE CHP GRUBUNDA NUTUK ATAN REKTÖRLER

mayıs 2005: KUDÜS'TE KAMERA-FLAŞLAR ÖNÜNDE NAMAZ KILAN DENiZ BAYKAL Ki O SiYASETÇi BOSNA'DA " NAMUS " DiYE BAŞÖRTÜSÜ DAĞITIRKEN ,SEÇiM VAKTi " BAŞÖRTÜLÜLERDEN DE OY iSTiYORUM " DERKEN ŞiMDi EN AZILI BAŞÖRTÜSÜ DÜŞMANI KESiLDi

şubat 2005 :REFAHYOL iKTiDARI ZAMANINDA KIZ-ERKEK BiR ARADA BULUNMALARI SAKINCALI OLUR GEREKÇESi iLE AÇILMASINA iZiN VERiLMEYEN AMA 28 ŞUBATIN D-ANASOL iKTiDARI DÖNEMiNDE : " TEŞHiR EDiLMESi GEREKEN BiR ZiHNiYET, BU GERiCi ZiHNiYETi YIKACAĞIZ..." DiYE AÇIKLAMALARDA BULUNUP iZMiR-URLA'DA " BARBAROS ÇOCUK KÖYÜNÜ" AÇAN BAKAN HASAN GEMiCi .Ki BU KÖYDE 14-17 YAŞ ARASINDA KIZ-ERKEK 12 ÇOCUĞUN IRZINA GEÇiLiR...

eylül 2003 : KIZI ASLI BAYKAL'IN ABD VATANDAŞI ÇIKTIĞI CHP LiDERi DENiZ BAYKAL .

mart 2003 :SAVAŞA KARŞI OLDUĞUNU GÖSTERMEK iÇiN YAKASINDA BEYAZ KURDELE iLE MECLiSE GiDEN AMA MARDiN'DEKi FABRiKASINI ABD'YA KiRAYA VEREN CHP MARDiN MiLLETVEKiLi MAHMUT DUYAN

1939 YILINDA "KAMALiZM " - KEMALiZM DEĞiL KAMALiZM ; ÖZ TÜRKÇE (!) - ADLI ESERiNDE : " KAMALiZM ORTAÇAĞ KARANLIĞI DiNi YERiNE ,BÜTÜN PRENSiPLERiNi EKONOMiK TEMELLER ÜZERiNE KURAN BiR DiN'DiR " DiYE YAZAN 1936 YILININ CHP MiLLETVEKiLi ŞEREF AKBULUT
zamanın chp başkan yardımcısı recep peker atatürk'e parti ile ilgili bir vesika imzalatmak üzere odasına gelir. atatürk evrak üzerine partim kelimesini kullanarak paraf atar. recep peker sorar:
-paşam neden cumhuriyet halk partisi yazmadınız?
cevap bugünkü bazı çok bilmiş yalanndan atatürkçülere ve az bilmiş chplilere atılmış tokat gibidir.
-ne bileyim chp nin sonsuza kadar benim partim olarak kalacağını.

edit: alıntıdır. kaynak falih rıfkı atay * tarafından yazılan babamız atatürk kitabı 57. sayfadır.
bu sene 83. kuruluş yılını kutlayan siyasi parti.
Atatürk'ün önderliğinde Cumhuriyeti gerçekleştiren, çağdaş Türkiye'nin temellerini atan ilk türk fırkası.