bugün

liverpool fc'nin mabedidir. liverpool'un efanevi taraftarının evidir. you will never walk alone'un hiç eksik olmadığı stadyumdur. rakip takımdan herhangi bir oyuncunun bu atmosferden etkilenmemesi mümkün değil gibidir. *

ha tabi bir de..27 eylül 2006 liverpool fc galatasaray maçının koskoca ikinci yarısı boyunca, içinde sadece türk taraftarların sesinin yankılandığı ve liverpool taraftarlarının saç baş yolduğu, maç bitsin diye dualar ettiği stadyumdur. unutmak olmaz * * * * *
her liverpool maçında you will never walk alone'un on binlerce kişilik bir koro tarafından tüyler ürpertircesine haykırıldığı stad.
holiganların dışında sadece güzel ve ani pozisyon olduğunda ve de gol olduğunda tezahürat edilen ingiliz stadlarından birisidir.
(bkz: the spion kop stand)
anfield stadyumundaki tribünlerden birinin adıdır anfield road.öyle bir stadyum yok yani.yanlış olmasın *
an itibariyle trabzonspor taraftarının inlettiği stadyum.
onbinlerce liverpoollunun tapınağıdır. liverpool bu stadyumda her daim kırmızı formayla sahaya çıkar ve you will never walk alone haykıra haykıra söylenir. eskidir, sonraki yıllarda çok daha büyük ve görkemli stadyumlar yapılmıştır dünyanın her köşesinde ama anfield'ın yeri ayrıdır, atmosferi ayrıdır.
en büyük hayallerdendir burda maç izlemek.
(bkz: yazar burda kendinden bahsetmiş)
23 eylül 2012 liverpool fc manchester united maçı öncesi tribünleri şöyle gözükecektir;

görsel
Türk takımlarının henüz galip gelemediği liverpool fc ye ait stadyum. Trabzonspor(2), galatasaray(2) ve beşiktaş(1) ın toplamda 5 maça çıkıp 4 mağlubiyet ve 1 beraberlik ile ayrıldığı stadyum. Bu stadyumda liverpool fc ye türk takımlarının attığı gol sayısı 2 , yediği ise 15. Puan alan ve gol atan tek takım ise galatasaray.
(bkz: cehennem)
liverpool'un ev sahipliğini yaptığı stadyum. manevi olarak değeri çok fazladır. yenilenmesi gündemdedir.

görsel

görsel
gittiğimde maç olmamasına karşın en etkilendiğim stattır. tabii ki bunda kop tribününe ayak basmanın verdiği heyecan yadsınamaz o yüzden çok objektif bakamadım. stat detaylarına gelirsek; soyunma odasının sadeliğine inanamadım. sebebi ise bob paisley ya da bill shankly'nin( ki bunu hatırlamamak benim aptallığım) vasiyetidir. oyuncuların hiçbir şey ile ilgilenmeyip sadece maça odaklanmalarını istermiş. ayrıca soyunma odasında diğer dikkatimi çeken şey de mevkiler ayırt edilerek formaların dizilmesi. bunun, o mevkinin oyuncularının kaynaşması için olduğunu söyledi rehber. basın toplantılarının yapıldığı oda bildiğiniz mutfağı da barındırıyor. orada birkaç kare çekildim bir sırp hasta liverpool'lu arkadaşla sanki takıma transfer olmuşuz gibi. güzeldi. bunun yanı sıra o oda eskiden yine vasiyet üzerine korumması istenen ve kramponların asıldığı odaymış ve atmosferi başkaymış. premier lig icin basın toplantıları şart olduğundan o odayı değiştirmek zorunda kalmışlar ve o gün bugündür şampiyon olamıyorlarmış. müzede en dikkatimi çeken şey uefa kupasının bir köşeye atılması fakat 5 şampiyonlar ligi kupasının yan yana dizilmesiydi. istanbulda alınan kupayla tabii ki fotoğraf çektirdim. öyle ki bu kupa takımların müzelerinde bulundurabileceği son cl imiş yeni gelen kurallara göre. istanbuldaki maçın topu, otelin yemek listesi vs.her şeyi müzede mevcut. geldik this is anfield mottosunun olduğu saha girişine.. işte sağ tarafta kop.. çimler inanılmaz, sürekli sir alex fergusonun oturduğu koltukta oturuyormuşum farkında olmadan.. barın olduğu kısmın duvarının inşaatına katılmış olacaklar ki meireles, skrtel gibi oyuncuların el ve krampon izleri var duvarda. atkı almadan ayrılmıyorum tabii mabetten. en üzüldüğüm şey ise ingiltere maceramın 17 ağustosta sona ermesiydi yani tam pl nin başladığı gün. merkeze inerken liverpool'lu sakat bir adamın tekerlekli sandalyesini iten everton'lı bir taraftarı görüp düşüncelere dalıyorum.
liverpool'umuzun maçlarını oynadığı ve dünya gözüyle mutlaka görmek istediğim staddır.
Şişirilmiş stadyum. Yok efsanevi taraftar filan.. 2015 liverpool beşiktaş macında 90 dakika boyunca kartal gol gol gol nidalarının yükseldiği stadyumdur. Hatta bi ara burası inönü burdan cıkış yok sloganları bile inletmiştir bu stadyumu beşiktaş macında.
Şişirilmemiş stadyum.
Beşiktaşın bu stadda liverpool'a 8 atması kıyamet alametlerinden birisidir
8Taşak taraftarı bu stadı iyi bilir.
(bkz: you will never walk alone)
Efsane takımın efsane stadidir. Liverpool you will never walk alone.
16.09.2016 itibarı ile efsane stadın yenilenmiş hali.

http://www.uludagsozluk.com/r/anfield-road-1194812/

http://www.uludagsozluk.com/r/anfield-road-1194817/
Rakip everton , United , arsenal , City , chelsea , tottenham , barca , Real , juve , Milan gibi bir takım olunca atmosfer cehenneme dönüşüyor ama gel gör ki sunderland , norwich , reading , fulham , wigan gibi takımlara karşı deplasmandaki seyirci kadar taraftarın etki etmediği stadyum.
geçtiğimiz haftasonu, merkez tribününe, efsane futbol adamı kenny dalglish'in adı verilmiştir.

http://www.dailymail.co.u...lglish-Stand-Anfield.html
liverpool Fc'nin efsane stadyumu.

stadyuma giriş kapısında you will never walk alone (asla yalnız yürümeyeceksin) yazar.

https://www.uludagsozluk.com/k/anfield-road/
benim mabedimdir.