bugün

entry'ler (2444)

zeki önder özen

doğum günü kutlu olasıca insan. beşiktaş\'tan hiç ayrılmasın. şimdi 2b sınıfından aytaç \"mutlu yıllar önder özen\" adlı şiirini okuyacak.

kafamız karışıktı eskiden
ihtiyacımızdı tertip, düzen
bu yılı da kaybettik derken
işte geldi önder özen

futbol adamının hasısın
cıvık medyaya katılmazsın
reyiz büyük adamsın
mutlu yıllar önder özen

başımızın tacısın
tanrı parçacığısın
bilic de hep burada kalsın
mutlu yıllar önder özen

kurdun atletik departman
jose sambade ile idman
huzur bozamayacak toraman
mutlu yıllar önder özen

bizi çekemeyenler
başa çorap ördüler
inan,başaramayacak kahpeler
mutlu yıllar önder özen

plan uzun vadeli
harcamalar idareli
seni anlamak isteyen
moneyball\'u izlemeli

moneyball\'u izlerken
dortmund\'a imrenirken
\"bizde niye yok\" derken
işte geldi önder özen

bosna hersek milli futbol takımı

tarihinde ilk kez bir turnuvaya, hem de dünya kupası'na katılmayı başaran takım.

bir ülke düşünün soykırım kurbanı, ardından sefaletin dibine kadar batmış. ülkedeki işsizlik oranı yüzde 40, her iş rüşvetle hallediliyor, yolsuzlukta birinci sırada. gençlerin hiçbir umudu yok, eğitimlerini tamamlayamıyor, kaçmak istiyorlar ülkeden. işte böyle bir ülkenin tek umudu konumundalar.

başlarında safet hoca; kalede premier lig'in en sağlam kalecilerinden asmir begovic; savunmada büyük tecrübe emir spahic, orta sahada, buraya dikkat istiyorum, pjanic-lulic-salihovic-ibricic-medunjanin gibi teknik isimler var. safet hoca genelde 3-5-2 oynatıyor takıma ve orta sahada seçtiği 5 oyuncu da teknik kapasitesi yüksek oyuncular. aralarında bir "kazma ön libero" yok. buna rağmen 30 gol atarak elemelerin en golcü dördüncü takımı olurken sadece 6 gol yediler. bu da takım savunmasının gücünü gösteriyor.

ileri uçta da edin dzeko ve ibisevic ikilisi bulunuyor zaten.

belki de ilk kez katılamadığımız bir turnuvada içim bu kadar rahat, sizin de olsun. safet hoca sen de çok yaşa!

http://www.fourfourtwo.co...osna-hersek-milli-takimi/

ramon motta nın selçuk inan a tükürmesi

yalan olduğu ortaya çıkmıştır. merak ettiğim şey bu "tarafsız" fotoğrafçı arkadaştan hesap sorulup sorulmayacağı.

birkaç dakikanızı ayırıp teknik detaylar içeren şu yazıyı okursanız anlayacaksınız.
http://sairlerparki.blogs...09/kimin-sozcusu-amk.html

edit: okuduğunu anlamaktan acizler var sanırım. elinde böyle bir fotoğraf varken bunu maçtan 3 gün sonra yayınlayacak bir haberci olabilir mi? hadi bunu geçelim,sırf fotoğraftaki "tükürüğü" kırmızı daire içine almak için neden adobe photoshop programı kullanılır? hadi bir daha okuyun belki bu sefer anlarsınız.

ünal aysal

demirören'den handikaplı ayar yemeyi de başararak iyice dibe vuran, kendi deyimiyle "futboldan anlamayan" başgan.

futbol dışı sebeplerle taraftarın sevgilisi arabesk imparatorun bir punduna getirip biletini kesmiştir. takım yükselişe geçtiği için artık avrupalı hoca zamanıdır.

bu arada tüm bunları kurumsallaşma adına yapıp en kritik mevkiye bülent tulun'u getirdiğinin altını çizelim. daha beteri ne olabilir? oğuz altay'la, rasim ozan'la enseye tokat olup sürekli bilgi sızdırması. güzelmiş be başgan.

28 eylül 2013 galatasaray çaykur rizespor maçı

galatasaray'ın bu yaz "üç kuruşa" almadığı ali adnan kadhim'in frikikten gol kovalayacağı maç. galatasaray'da bu maçta sol bekte hakan balta veya riera'nın oynayacağı düşünülürse daha da parlayacaktır ali.

rıza çalımbay sonunda inadından vazgeçti ve bursa maçında florin cernat'ı takıma monte etti, o da golünü attı. cernat tam bu maçın adamı. 4 maçlık cezası sona eren leonard kweuke de ilk maçında iki asist yaptı. fizik gücü, ve o fizikten beklenmeyecek özellikleriyle türkiye ligi'nin bugı olabilir. benim rizespor adına hala olmasını beklediğim tek değişiklik ise nijeryalı stoper oboabona'nın artık görev alması. eyvallah sezer özmen fena idare etmiyor ama nijerya milli takımıyla konfederasyonlar kupası maçlarında as olarak görev almış bir stoperi de kulübede unutmak hoş değil.

diğer yandan sercan formda. dediğim gibi cernat ve kweuke'nin oynayacağını bilsem iddaa'da rize'ye oynarım.02 banko

fatih terimin gitmesine neden olan futbolcu

(bkz: cristiano ronaldo)

hakan peker

galatasaray taraftarı olmasına rağmen karnı beşiktaş tarafından doyurulan şarkıcı. geri kalan hayatında hiçbir şey yapmasına gerek yok, ateşini yolla bana beşiktaş maçlarında çaldığı sürece telif ücretiyle hayatını idame ettirebilecektir.

lakin helal olsun, iyi ki böyle bir şarkı yapmış. "dj uyuma hakan peker çalsana, ateşini yolla bana!"*

ramon motta nın selçuk inan a tükürmesi

tükürük değil, "senden korkmuyorum" hareketidir. brezilyalılar arasında yaygın olsa gerek;
http://haber.stargazete.c...avunma-yapti/haber-725718

gönül isterdi ki bu arkadaş gereksiz agresif, biraz da çirkefliğe çalan biri olmasaydı ama "savaşçı" lakabını abartıyor bazen. umarım törpüler bu hareketlerini.

not: tabi selçuk'un boğaz sıkmasını meşru göstermez motta'nın hareketi. türk futbolunun en efendi adamlarından birinin tuhaf dönüşümüne şahit olduk, hoş değil. sneijder ve hatta frikiklere sürekli babalanan drogba'nın adamın sinirlerini yıprattığı bariz.

ak parti nin seçimlerde izmir i kazanacak olması

milyonlarca türk internet kullanıcısının her gün greencard kazanmasının yanında pek de şaşılacak gibi durmayan olay.

kendini abd sanan çek cumhuriyeti

bazı endüstrilerde abd'yi emin adımlarla takip eden çek cumhuriyetidir.
(bkz: czech streets)
öte yandan güzel kadınlara, eli yüzü düzgün erkeklere, medeni beşeri ilişkilere sahip ufak ve sevimli bir ülkedir. futbol deseniz hele sabaha kadar konuşuruz. cech, ujfalusi, bolf, grygera, jankulovski, nedved,poborsky, rosicky, berger, smicer, plasil, koller, baros'lu efsanevi nesille başlarız, günümüzdeki viktoria plzen modelinden devam ederiz.

her şeyi geçtim, yaşadığımız ülkede kocasından ayrılmak isteyen kadınlar öldürülürken bu adamlar slovakya ile masaya oturup medeni bir şekilde ülke ayırmış. daha ne? abd'ye her türlü on basar bu şirin ülke.

not: bahsettiğim efsanevi kadro 2006 dünya kupası'nda abd'nin eline 3-0'la vermiştir bu arada. hey maşallah!

en kötü üniversite kampüsü

(bkz: kuzey kampüs)

felipe melo de carvalho

türk futbolunun, türk insanının aynası olan brezilyalı top tepici.

biz kazananı severiz. kazanmayı severiz. bakmayın bilgi yarışmalarında ilk sorudan patlayınca "önemli olan katılmaktı" diyen tiplere, ki onların bile sinirden gözü falan seğiriyor. her neyse...

felipe melo mevkisinde iyi bir oyuncudur, evet kalitelidir de ama kişiliği de en hafif tabirle bozuktur. burada yaptıklarını tekrar tekrar yazmanın anlamı yok, herkes malını biliyor.

ha, 22 eylül 2013 beşiktaş galatasaray maçındaki sahaya atlama olayını bu adamın hareketine bağlamak saçmadır o ayrı. gavrilo princip'i bilirsiniz. biliyorsunuz boş boş bakmayın, avusturya-macaristan veliaht arşidükünü öldürüp 1. dünya savaşı'nı başlatan sırp milliyetçisi. bakmayın başlattı dendiğine, gavrilo olayın tetikçisi olmuştur olsa olsa, işte melo bu olayda tetik bile olamaz. orayı geçelim.

bu adam başka takımda oynasa etmedik küfür bırakmayacak galatasaraylılar için artık çok geç. makyavelizmin karanlık dehlizlerinde kaybettik kendilerini. ama elbet olaya objeektif bakan galatasaraylılar da vardır, diğerleri de yarın bir gün önemli bir maçta saçma sapan bir şekilde takımı eksik bırakıp mağlubiyete neden olunca sallamaya başlar ancak. çünkü gerçekler gözümüze kazanamayınca görünüyor.

beşiktaş

umudunu kaybetmemesi gereken taraftarlara sahip takım, kulüp,yaşam sevincimiz.

şu an ülkenin en doğru yapılanmasını yerleştirmeye çalışmaktadır. önder özen-slaven bilic'li üst katmanın yanı sıra edin terzic'li,miljenko rak'lı, jose sambade'li alt katman, saha içine karışmayan yönetim. oyuncu transferlerinde gözetilen politika.

şu an borussia dortmund'un birkaç sürüm önceki halidir. borussia'nın ligi 4. bitirdiği dönem hatta. biraz sabır gerekiyor. her şey iyi ilerliyor, maç kaybedilebilir ama gelişim sürecektir. bilic'in elinde henüz kullan(a)madığı oyuncular var, onlar da rotasyonda aktif rol alır hale gelince işler değişecek.

rakiplerine bakarsak, galatasaray planını sürdürülebilir başarı üzerine kurmuş durumda. başarılı oldukları sürece gelir sıkıntısı çekmeyecekler, o gelirle sneijder-drogba gibi oyuncuları transfer edebilecekler. mantıklı, ancak nba'deki şampiyonluk adayı takım kurma gibi bir plan bu, ayrıca hiçbir takım sonsuza dek başarılı kalamaz. yaşlanmakta olan, yerli kalitesi düşük bir kadro ileriki zamanlarda başlarına bela olabilir.

fenerbahçe'deyse planın p'si yok. orta sahasında aynı tip 283462389 adam bulunduran, stoperden devşirilmiş sol bek olan kadlec'i aldıktan sonra "ya bu kadlec çok defansif" diyen adamlar var kulüpte.lan kadlec o kadlec... çek milli takımında sivok'la tandem oynayan adam. madem hücumcu sol bek istiyorsun,almazsın. her neyse, dediğim gibi orada aziz yıldırım durduğu sürece gerçek bir yapılanma olmayacak.

beşiktaş bu sezonu şampiyonlar ligi biletiyle kapatırsa büyük başarı olacaktır, hele yeni stada şampiyonlar ligi heyecanı taşırsa yeni sponsorluk anlaşmaları, gelişen genç kadro ve bilic'in takıma hakimiyeti derken dönüşümüz muhteşem olacak. goygoy yapmıyorum, şu an ileriki dönemleri domine edebilecek bir yapı var beşiktaş'ta. yeter ki taraftar sabırlı olsun, şampiyonluk baskısı gibi gündelik şeylerle ileriki yılları baltalamasın.

edit: eksilenmiş. "excellent smithers" hehehe. aşağılamak için bu başlıkta dolanıp dururken gerçekleri gözünüze sokmayı istemezdim sevgili galatasaraylılar ama durum bu. sorry.

armindo tue na bangna

yaşına göre çok yetenekli ve cesur oyuncu.

belirtmek lazım ki transferi bir scouting başarısı değildir. sen u20 dünya kupası'nda gol krallığına oynayan adamı izleyip sonra 10 milyon eurodan fazla para verip alırsan bu scouting başarısı olmaz. ancak kendisi bir transfer başarısıdır bu da net. nani'ye benzetiyorum kendisini. nani de çok yetenekliydi gençken, hala da yetenekli, üst düzey bir oyuncu ama asla beklenen seviyeye çıkamadı kendini geliştiremedi. bruma kendini geliştirebilir, önü açık.

22 eylül 2013 beşiktaş galatasaray maçında galatasaray'ın oyunu değiştirme adına tek kozuydu,hocasının ona sarılacağından emindim, öyle de oldu. girer girmez galatasaray'ın her şeyi oldu, öyle ki bazen galatasaraylılar işi abartıp "at fink'e" taktiğine döndüler ama bruma geri adım atmadı, sorumluluk aldı, yeri geldi çektiği şutta top edirne dolaylarına düştü ama maçı çevirdi.

bir beşiktaşlı olarak söylüyorum; yürüyedur.

slaven bilic

hasretle beklediğimizdi, geliyor. bu vesileyle geçen sene aldığım hırvatistan formasının arkasına "slaven" yazdırırım artık, dortmund formasına "klopp" yazdırdığım gibi...
--spoiler--
Beşiktaş macerasındaysa Bilic’i seveceği türden bir oyuncu grubu bekliyor; hücumu düşünen, savaşçı ve kendi gücünü keşfetmekte olan…Böyle bir kadroyla başarı yakalayabilecek hoca tipinin de Guus Hiddink (veya Trapattoni, Mustafa Denizli) gibi “öğreten hoca” değil, Jürgen Klopp, Slaven Bilic gibi “ateşleyen, dinamik figür” olduğu açık. Önder Özen’le uyumlu çalışıp kadroyu istediği şekle sokabilirse güzel futboluyla Beşiktaş ligin parlayan yıldızı olabilir.
--spoiler--
http://www.fourfourtwo.co...rock-donemi-slaven-bilic/

lise ortamı

üniversitede geçirilen iki yıl sonrası özlendiği itiraf edilen yer.

-nası gidiyor abi okul? arkadaş ortamı falan?
-ya abi okul falan iyi de, ben bunlarla anlaşamam. milletin dini imanı not olmuş.
-olm ben liseyi özledim lan. biz çok iyiydik.
-yani..lise son iyiydi,ben de özlemiyor değilim.

eğer çok değerli, kemik bir 3-4 kişilik arkadaş grubunuz varsa çok özlenendir. böyle adamları üniversitede bulamazsınız, 3-4 haftada bir buluşup kendinizi yenilersiniz. üniversite ortamı endişe verici şekilde makineleşmiştir. lisedeki en iyi arkadaşlarınız o kadar güç verir ki, sınıfta ve okuldaki bir dolu embesili, kendisini dünyanın merkezinde gören sanat tarihi öğretmeni, üniversite sınavı telaşı gibi şeyler vız gelir. büyük eğlenirsin.

edit: liseden nefret eden adama da bunları yazdırabiliyormuş. hayat ne garip...

mario balotelli

milanello'da içinde çelik kasa bulunan tek dolabın sahibi oyuncu.
http://www.fourfourtwo.co.../03/15/marioya-ozel-kasa/

iker casillas

ispanyolların maddi kriz ve işsizlikten kurtulmak için sarıldıkları 'aziz' lakaplı kaleci;

http://www.fourfourtwo.co...-kurtar-bizi-issizlikten/

four four two

güncel ve ilginç haberleri barındıran bir siteye sahip dünyanın en prestijli futbol dergisi;
http://www.fourfourtwo.com.tr/kategori/haberler/

galatasaray ın şampiyonlar ligi şampiyonu olması

ribery-robben-gomez'li bayern münchen, xavi-iniesta-messi'li barcelona, ronaldo-mesut-benzema'lı real madrid ve pirlo-vidal-vucinic'li juve'nin avucunu yalamasına sebep olacak olay. akhisar'ı handikaplı yendiyse şampiyonlar ligi'ni neden kazanmasın değil mi? size de çıkabilir.

edit: handikaplı yenmemişler lan. o zaman olmaz, yarı finalde kalırlar sorry.