bugün

hp pavilion modeli ve amd işlemcisi bir araya gelirse evde ısı tasarrufu yapılabilir.

test edildi, onaylandı.
500 Dolar'dan ince mobil cihaz üretirse, pil ömrü çoook kısa olmadığı sürece peynir ekmek gibi satacaktır. ben gider alırım mesela.
intel'i köşeye sıkıştırarak indirime gitmesini sağlayacak, son kullanıcı dostu firma.
Asiri isinma yapiyor , yoksa gayet basarili ve fiyat performans dengesi mukemmel genelde , ama dedigim gibi asiri isiniyor .
bulldozer adını verdiği işlemci mimarisinde bir şeylerin ters gittiği cpu ve gpu üreticisi.

ciddi bir optimizasyon sorunu olduğu apaçık ortadadır; fakat son kullanıcı bu gibi şeylere bakmayıp, saf performansa baktığından "başarısız" olmuştur ve intel in gerisinde olduğunu iyice hissetirmiştir.

buna rağmen apu denen bir teknoloji ile ekran kartının yapabileceği işlerin, işlemci üzerinden halledebilen, ekran kartı - işlemci karışımı, "işlemci" diyelim biz buna ehe, evet bir işlemci çıkartmıştır kendileri. yani adamlar ekran kartını işlemciye gömmüşler. (uzattıkça boka sarıyor)

hatta crossfire yapıp, elinizdeki ekran kartı ile işlemciyle gömülü gelen grafik işlemcisinin gücünü birleştirme gibi olanağı da sağlamaktadır. (gerçi bu da belli bir segmente kadar desteklidir).

yine de öğrenci tarzı kesime hitap edebilmektedir.
görsel
işlemcileri intele fark atmıştır, fiyat olarak ise daha ucuzdur.
yıllarca intel kullanmış biri olarak yeni geçtiğim, performansını hayretler içerisinde gözlemlediğim işlemcim. fiyat/performansta intele çok fark atmıştır çok.
fx4100 modeli elimde olup henüz kullanmaya fırsat bulamadım ama 8 yıldır intel p4 kullanan birisi olarak beni hem parasal hemde hız alanında uçuracak tek firma. intel i5 fiyatına bir adet amd işlemci ve gigabyte anakart sahibi olabilirsiniz birazdaha zorlarsanız ram de alabilirsiniz.
senin çıkardığın i$lemcinin, senin hd diye ürettiğin youtube'da bile donduran ekran kartını sikeyim!

berbattır.
bulldozer işlemcisi beni gayet memnun eden firma. ayrıca sizin sisteminize uygun olmayan kartlar alıp sonra firmaya kükremeyin. ekran kartım ve işlemcim amd ve çok iyi performans alıyorum. hee bunları basit son kullanıcı düzeyinde kullanmıyorum. sistem uzmanıyım la. sanallaştırma da var makinede server işletim sistemide. ayrıca 4 tane grafik programı yüklü. bu parçalar beni hiç üzmedi. maşallah diyin nazar değmesin.

edit: bulldozer de çok ısınma sorunu var dediler fakat onu da hiç yasamadim.
rekor kırmıştır.
http://forum.donanimhaber.../f_/key_//tm.htm#52671323
Masaustu ve mobil islemci pazarinda kotu durumda olmasina ragmen ps4'un CPU ve GPU uretimini ustlenerek sevindirmistir. Pazarin intel'e kalmasina gerek yok, rekabet biz son kullanicilar icin gerekli.
intel tarafından türlü baskı ve rüşvetlere rağmen ayakta kalan firmadır. oyun performansı daha iyi olmasına rağmen çabuk ısınmaktadır. ama tekele karşı kollanmalıdır.
intel'den daha ucuz ve eşit kalitede hatta daha iyi işlemciler üreten firma.
kötü bir markaların (casper, acer vb.) dandik donanımlarında kullandığı zaman fazla ısınma problemi yaşatan işlemci. hiç şaşmaz.
fiyat/performans oranı intel'e fark atan markadır. hız olarak intel tabi ki daha önde ancak işlemciye para bayılmak yerine amd+ram kombinasyonunu denemek çok daha akıllıca olur. kısacası ileri derece modelleme programları falan kullanan biri değilseniz amd tam size göre!
verilen paranın hakkını çatır çatır veren firma.. ekran kartı konusunda da daha iyidir..
ekran kartı olarak:
efsane donanımlar geliştiren firma. physx olmasa nvidia'nın yüzüne bakılmaz. ama gel gör ki donanımsal kalitesini driverlerinde gösteremediği için insanı deli eden firmadır. ne windows'ta, ne linux'ta huzur vermeyen driverler yazan firma. kim yazıyorsa şu driverleri acilen yerlerine yenilerinin gelmesi lazım.

işlemci olarak:
çok ısındığı söyleniyor ama; rakibi intel'le kıyaslayınca bence bunu söylemek o kadar doğru olmaz. zaten yüksek hızlı işlemcilerde, marka ya da model ne olursa olsun ısınma normaldir. şu anki işlemci (cpu, gpu ya da diğer herhangi bilgi işleme üniteleri) tasarımı ve teknolojisi değişmeden işlemcilerden alınan verim arttırılmaya devam ettikçe de bu ısınma problemleri daha da artacaktır. ne yazık ki hiç bir firma bunun önüne geçemez. ancak şu anki teknolojiye ek yeni donanımsal yollar bulunursa ısınma problemi engellenebilir ya da azaltılabilir. suç kesinlikle amd'nin değildir, dediğim gibi benzer niteliklerdeki intel'lere kıyasla bence amd daha az ısınmaktadır.
r7 ve r9 serileri ile çığır açmaya geliyormuş. ultra çözünürlük ile.
battlefield 4 te öttüreceğim demiş;
http://www.teknolojioku.c...e-yeni-bir-cag-14364.html
bulldozermi i5 mi diye bi arastirmam olmustu i5 az farkla bulldozeri dovuyordu.
yavaş yavaş gücünü toplayan firma.

konsollardaki amd varlığı, ekonomik yönden rahata kavuşulmasını sağladı. apu'lar ile birlikte mobil ürün pazarına yavaş yavaş giriliyor. yine apu'lar ile birlikte giriş seviyesi ve orta seviye de ele geçirildi. fakat firma, tablet işine de gireceğinin sinyallerini verdi. henüz ortada ürün olmasa da ekstra güç sağlayacak, kendi gpu'su olan dock üniteleri ile 2 in 1 kullanımı mantıklı hale getirilecek gibi görünmekte.

teoride her şey güzel olmasına rağmen, son kullanıcıya ummak ve takip etmek düşecek elbette.
rekabetin gerekliliğinin canlı kanıtı.

mantle, freesync, r9 serisi fiyatlandırması... birçok şeyi tetikleyen girişimlere sahip. çoğu kişinin nvidia ürünlere erişebilmesini sağlayan "visible hand" denebilir kendisine.
Fire pro profesyonel ekran kartlarını pek sevdiğim firma, rakibi quadro ekran kartlarına göre çok daha ucuz
Ve Fx 8350 işlemcisini overclock ile 6.0 ghz e çıkartmak mümkündür.
CPU üreten, güçlü firma. çok zaman kopya edilen doğru metodları bulan harika arge şirketi. geç gelen adalet adalet değildir misali, çalınan patentleri yüzünden tur bindirdiler, ama geldi kendine. arge bu, boru mu, bulunur yeni birşey.