bugün

ilk olarak 1991 yılında finlandiyalı bir öğrenci ve c programcısı olan linus tovarlds tarafından geliştirilmiş, unix temelli bir sistemidir.
windowssevmeyen programcılar cemiyeti tarafından yazılan işletim sistemi.
"açık kod" denilen bir nane şeklinde üretilen , her insan evladının geliştirip kendi dagıtımını yapabiliecegi , bilgisayarda windowsun yaptıkları dahil , hayal edebileceginiz herşeyi yapabilieceginiz (linux den windows çalıştırmak gibi) , kesinlikle ücretsiz dagıtılan , ünlü dagıtımlarının para ile satıldıgı görünsede aslında programın ücretsiz , o paranın da teknik destek adı altında alındıgı , ikskare şeklinde gelişen , ilerde windowsu allaşa edecek unix tabanlı işletim sistemi.
kullanımı son derece zor ve karışık olan işletim sistemidir.açık kod uygulamasının kanımca ev kullancısı için herhangi bir artısı yoktur.yalnız düşük özelliklere sahip sistemler için gayet caziptir zira xp kullanırken sistem yetersizliği nedeniyle çalıştıramadığınız bazı programları linux de çalıştırabiliyorsunuz.
fakat belirttiğim gibi kullanımı son derece zordur.şahsen kendim evdeki bilgisayarlarla bir ağ kurabilmek için 1 gün uğraştım.seslerin gelmesi için 10 saat civarında.codec yüklemek için 5 saat.update yapmayı öğrenene kadar bir 5 saat daha.
birçok devletin resmi işletim sistemi olarak kabul ettiği, açık kaynak kodlu (bkz: open source), ücretsiz, windows'dan daha güvenli işletim sistemi. kullanımı windows'dan daha kolaydır. çocukların bilgisayar kullanmayı linux işletim sitemiyle daha kolay öğrendiği gözlenmiştir. yetişkinlerdeki uyum sorunu ise daha karmaşık olan windows kullanım mantığının önceden kazanılmasından kaynaklanır.
http://www.linux.org.tr
sürekli olarak açık kaynak kodlu oluşuyla gündeme getirilen kullanışsız os. açık kaynak kodlu olduğu bir gerçek ama bir de sormak lazım "bu ülkedeki bilgisayar kullanıcılarının kaçı programcı ya da bir dil * * * biliyor.
şayet oyun oynamayı seviyorsanız linux size uygun olmayabilir. ancak oyun oynamak haricinde windows'ta yaptığınız hemen hemen herşeyi, hatta fazlasını rahatlıkla yapabilirsiniz. yazılım geliştirebilir, doküman yazabilir, film izleyip, müzik dinleyebilir, sozluge entry girip/okunabilir, sunucu olarak konfigure edilebilir.

kullanışsızlık konusu ise ihtiyaçlara göre belirlenebilecek ve kişiye göre değişebilecek birşeydir. zor olduğu da. ancak herkes için olmasa bile, bir kere kurup denenmesi tavsiye edilip, linux da nasıl birşeymiş görülmelidir.

bunun için önerebileceğim şey ise vmware programının bulunuo bu program sayesinde sanal işletim sistemi olarak kurulmasıdır. windows üzerine herhangi bir program olarak kurulabilenleri ya da sadece cd'den çalışabilenleri(knoppix) de olduğu gibi ben yine de sanal işletim sistemi olarak kurulmasını tavsiye ederim ki kendinize windows ve linux'dan oluşan bir network kurabilir ve birçok deneme yapabilirsiniz. hatta solaris vs gibi unix turevlerinin de x86 surumlerini bu sisteme dahil edebilir, ayni makineden, windows çalışırken, 3-5 işletim sistemini de çalıştırabilirsiniz.
2.6.18 versiyonu ile artık real-time özelliğini kazanmış çekirdek...
http://www.linuxdevices.com/news/NS9566944929.html
(bkz: suse)
(bkz: redhat)
(bkz: gelecek linux)
(bkz: ubuntu)
(bkz: lindows)
oyun oynamak haricinde bütün işlerinizi windowstan 10204940 kat daha iyi görmenizi sağlayan kernel. gün geçtikçe popülaritesi artıyor. bu yüzden gates amcanın kabusu haline geldi.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.