bugün

amerika menşeili pazar payı ve ürün çeşitliliği ile açık ara önde olan işlemcilere sahip olan firmadır.
intel inside sloganını kullanan hatta bununla da kalmayıp heryere sticker larını yapıştıran ünlü amerikan işlemci üreticisi firma.
logosunu değiştirmiş olan* amd tarafından acı bir darbe yiyince kendine gelen silkelenen ve core 2 duo adında süper güçlü işlemcilerini çıkarmaya hazırlanan mikroçip üreticisi firma.
amd ile tanışmadan önce en iyi işlemci sandığım;amd ile tanıştıktan sonra yakınından bile geçmediğim işlemci markası.sorun intelin pentium modellerinde değildir.sorun intelin fiyat performans oranının acayip giydirme yaptığı gerçeğidir.amd işlemcimi 300 dolara alırken aynı performansı alabileceğim bir intel işlemci 500 dolardan başlamaktadır.ayrıca devasa sistem yapılmak istendiği vakit de amdnin en baba işlemcileriyle intelin en baba işlemcileri kafa kafaya yarışırlarken amd fiyat konusunda inteli ezip geçer.sonuçta ikisi de kalitelidir.ama benim gibi fiyat performansa bakıyorsanız intele bakmayın bile.
son zamanlarda yaptığı fiyat indirme politikasıyla amd'nin önüne geçmiş,core 2 duo serisi ile beni dizüstü bilgisayar almaya ikna etmiş firmadır.sabırsızlıkla bekliyoruz.
2007'nin ilk ceyreginde dort cekirdekli islemcisini Core Quad ismiyle piyasaya cikacaracagini aciklayan sirket.
p4 presscot ve dual işlemcilerinde ısınma problemi olan,
64 bit teknolojisinde amdnin gerisinde kalmış
fakat çıkardığı core 2 duo extreme işlemcilerle performansta amd ye fark atan işlemci firmasıdır..
2005 yılında 38.8 Milyar $ ciro yaparak, dünyadaki en değerli 5. marka olma ünvanını koruyan dev kuruluş.
işlemcilerini israil'in tel aviv kentinde test eden şirket.
(bkz: entel celeron)
hızla tekelleştiği için tehlike arzeden şirket.
Dünyanın en büyük mikro işlemci üreten firmasıdır.
1971 yılında "4004" koduyla ilk defa 4 bitlik bir işlemci üretmiş olan şirket.
1968 yılında Gordon E. Moore tarafından kurulan şirket.
hafnium'la oynamaya başlamış şirket.

%30 - 45 civarında daha ucuz üretim demek bu (aslında 42nm de bu işin parçası).

okuyun haberi:
http://www.cnbc.com/id/21756079
(bkz: amd)
hala bazı kimselerin inter celeron dediği işlemci markası.
yakın bir süre önce geliştirdiği ve neredeyse 17 senelik bir argenin ürünü olan high-k metal kapılarının (tranzistörlerden bahsediyorum) 100'ler arge çalışanı, 600'e yakın profesörün katılımıyla gerçekleşen araştırma, geliştirme ve üretim süreci hakkında detaylı ve eğlenceli bir röportajı eetimes'dan okuyabilirsiniz.

http://www.eetimes.com/ne...201443&printable=true
son zamanlarda ürettiği işlemcilerine dothan,merom,yonah gibi yahudi isimleri veren şirket herhalde yenileri de şaron,şabat,kibbutz,kabala,ariel falan olur.
hollanda gizli istihbarat servisinin adıdır.
değeri yaklaşık olarak altı yüz lira olan "C2DUO E8600 3.33GHz LGA775 6MB 1333MHz" işlemci modelinin yapımcısı firma.
http://www.intel.com.tr
22 nm teknolojili işlemcileri 2011 yılında piyasaya sürecek olan şirket.
(bkz: moblin)
1 işlemcinin maliyetinin intele 1 dolara mal olduğu da söylentiler arasındadır.
uydu verici kadar çok akım çeken hilkat garibesi mikro işlemciler üreten, performansı 1-2 watt çeken RISC mikroişlemcilere bile yetişemeyen çiplerin yaratıcısı uluslararası şirket.