1. 1.
  Irwin Allen Ginsberg (1926/1997) Amerikalı şair ve şavaş karşıtı. Beat kuşağının en önemli şairi olarak tanınır. Can Yücel'le buluşup içmişliği de vardır * *
  5 ... janis joplin
 2. 2.
  "Haftada 45 pound alırsınız, üretim hattında
  ve 15'i vergiye gider,
  Bayan Thatcher'ın nükleer rahmi şişer"

  To the Punks of Dawlish, 1979

  1997'de yetmiş bir yaşında ölen Allen Ginsberg, Yahudiydi, gay'di ve sosyalist bir anne - babanın çocuğuydu. Şairliğiyle ün ve para kazanmadan, dile düşmeden önce denizci, bulaşıkçı, kaynakçı ve gece bekçisi olarak çalıştı. Eşi Naomi, radikal bir komünist ve bastırılamaz bir nudistti. Genç yaşta, delirdi. Ginsberg'in utangaç ve karmaşık çocukluğu Paterson'da geçti. Bütün çocukluk öyküsü annesiyle ilgili tuhaf ve korkulu bölümlerle doludur. Annesi tehlikeli bir paranoyaktı; bütün bir ailenin hatta dünyanın kendine karşı planlar yaptığını düşündüğünde bile tek güvendiği kişi Allen'dı. Bu duygusal çocuk, çevresinde neler olup bittiğini anlamaya çalıştığında genellikle içinde olup bitenlerle savaşmak zorunda kalıyordu.

  walt Whitman'ın şiirlerini lise yıllarında keşfetti ancak babasının tavsiyelerine uyarak şiir ilgisini bir yana bıraktı ve bir iş hukuk avukatı olarak kariyerini inşa etmeye başladı. Ama Columbia Üniversitesi'nin ilk yıllarında karşılaştığı vahşi ruhlar -ki bunlardan bir tanesi Jack Kerouac, öğrenci olmayanlardan biri de Burroughs'tu- bu planlarını çabucak değiştirdi.

  Bu küçük filozof grubunun her üyesi, eşit biçimde kafayı uyuşturucu, suç, seks ve edebiyata takmışlardı. Bu grubun en genç ve en masum üyesi olan Ginsberg, diğerlerinin edebi yetilerini geliştirmelerine yardımcı olurken, grup üyeleri de karşılığında Ginsberg'in romanlarda bulunan cinsten naifliğini kırmasına yardımcı oluyorlardı. Columbia'da başlayan üniversite öğrenimi, kısa bir süre sonra, çalışmaları konusunda hiç de destekleyici olmayan arkadaşlarının yardımıyla, son buldu. Ve Ginsberg, kendini Times Meydanı'nda eroinmanlar ve daha çok Burroughs'un arkadaşları olan hırsızlarla birlirkte, Benzedrin ve marihuana üzerine deneyler yaparken ve homo barlarında keşiflere çıkarken buldu. Elbette grup, bütün bu süreçte "Yeni Bakış" adlı bir edebi akım üzerinde çalıştığına ikna olmuştu.

  Ginsberg bundan sonra bu konuda epey istekli olan Neal Cassady ile (en azından kendisi için tutkulu olan) bir cinsel meseleye girdi. Daha sonra Kerouac'a "Yolda" adlı kitabı yazdıracak olan ülke gezilerine başladı. Ginsberg'in şehir arkadaşlarının neşeli delilikleri sürerken, annesinin deliliği pek de neşeli olmayan bir biçimde ilerliyordu. Ailesindeki herkes delilikle o kadar çok ilgileniyordu ki, herkes abartılmış bir biçimde normal olmaya çalışıyordu. Ama Ginsberg tam da ters yöne gitti ve kendini temelde deli olarak tanımlayıp, tuhaflığı bir hayat biçimi olarak seçti; annesinin düştüğü uçurumun kenarında yürümeyi sevdi.

  1948'de William Blake'i Harlem'de bir apartman dairesinde okurken, daha 26 yaşındayken harika bir dellikle tanıştı. Blake'in kendisine göründüğünü söyledi. Bu olayı arkadaşlarına "Tanrıyı buldum" diye anlattı. Ginsberg, 29'una geldiğinde hiçbirini yayınlatmadığı bir sürü şiir yazmıştı. O daha çok Burroughs ve Kerouac'un yazdıklarını yayıncılara satmakla meşguldu. Hemen sonra "Howl/Uluma"nın yayınlınmasıyla Beat kuşağının* en önemli sembollerinden biri haline geldi.

  Dünyayı gezip, Budizm'i keşfettikten ve sonraki 30 yılda sürecek bir dostluk demek olan Peter Orlovsky'ye aşık olduktan sonra daha da olgunlaştı. Beat bir düşünceden bir harekete, sonra da bir klik'e dönüşürken Ginsberg kendini hippilerin arasına attı. Bundan sonra Timothy Leary'nin yeni keşfi LSD üzerine yayınlar yapmakla uğraştı.

  Çok ünlü bir Amerikan şairi olarak Ginsberg, bütün dünyada kitleleri politik olarak harekete geçirme yeteneğine sahipti ve '60'lar boyunca bu yeteneğini fazlasıyla kullandı. Devlet yetkililerini hiç durmadan sinir ediyor, Hindistan'da yöneticileri kızdırıyor, Küba ve Prag'dan kovuluyor ve sonu gelmeyecek biçimde Amerikan sağını gıcık ediyordu. Vietnam savaşı karşıtı gösterilerin sakallı adamıydı ve toplum içinde bütün politik muhalifliğiyle Amerika'da devrimci düşüncenin ve eylemin gelişmesinde tek başına çok büyük bir payı vardı.

  1960'larda Ginsberg'in katıldığı eylemler saymakla bitmez. 1965'de ingiltere'de Royal Albert Hall'de diğer beatnik'lerle okuduğu şiirler daha sonra bünyesinden pink Floyd ve The Soft Machine gibi grupları çıkarakacak ingiliz underground'unun ilk ortaya çıkışını gösterdi. Bob Dylan, Ginsberg'i "dayanabildiği" az sayıda edebiyatçıdan biri saydı. Ginsberg daha sonra Dylan'ın "Subterranean Homesick Blues" adlı video filminde arkada göründü ve Dylan'ın 1977'de çektiği Renaldo ve Clara adlı filminde büyükçe bir rol aldı.

  Ginsberg'in '60'lar boyunca katıl(a)madığı tek radikal eylem Stonewall'da düzenlenen Homoseksüellerin eylemiydi. Ve Ginsberg, ertesi gün aynı yerde bağırarak eylemcilere destek verdiğini açıkladı. 1970'de Tibetli muhalif guru Chogyam Trungpa Renpoche ile tanıştı ve hemen onu kişisel guru'su ilan etti. Daha sonra Anne Waldman ile birlikte Trungpa'nın Naropa Enstitüsü'nde Jack Keraouac Yapısız Şiir Okulu'nu kurdu. '80'lerin başlarında Ginsberg, punk rock hareketine bile katıldı. Clash grubunun 'Combat Rock' albümünde müzik yaptı ve onlarla birlikte sahneye çıktı. Ginsberg, son güne kadar eylemin, şiirin ve müziğin içinde kaldı. Brooklyn College'de ve Naropa'da öğretmenlik yaptı.

  Dünyanın en büyük ajansı AP, ölümünü "Yazdıkları ve hayat tarzı ile önümüzdeki 40 yılın müziğini, politika ve protestolarını şekillendiren..." diye başlayan bir metinle duyurdu. CNN, Washington Post, New York Times ve Ginsberg'in tam karşısında durduğu 'diğerleri' de benzer ifadeler kullandılar onun için.

  3 Nisan'da internet'te (wired.com), 4 Nisan'da da CNN'de karaciğer kanserine yakalandığı duyurulduğunda doktoru, 4 ayla 12 ay arasında bir ömür biçmişti ona. Ginsberg ise buna tepki olarak "şiir yazmaya devam edeceğini" açıklamıştı. Birkaç gün sonra, "Al şu atom bombasını kıçına sok", "herşeyimi verdim sana, şimdi bir hiçim", (En ünlü şiirlerinden Amerika'dan*, çeviri Ferit Edgü, Ada Yayınları, Ginsberg/Ferlinghetti-Amerika) dediği, bir yandan da çok sevdiği Amerika'da öldü. 5 Nisan'da, saat 2.39'da, arkadaşı Bill Morgan'a ait, New York'taki bir apartman dairesinde, arkadaşlarının ve ailesinin yanındaydı.

  çeviren: ece temelkuran

  (bkz: america)
  5 ... louis cyphre
 3. 3.
  küçük iskender'in kendisine özendiğini söyleyenler olabilir lâkin aralarında benzerlikler sizi $a$ırtmasın. ginsberg bir biseksüel, bir uyu$turucu bağımlısıdır. iskender'de periler ölürken özür diler'deki türkiye $iirini onun america'sına benzetmi$ ve o çok sevdiği beat ku$ağına kar$ı olan sorumluluğunu kendince yerine getirmi$tir.

  neal cassady, jack kerouac gibi isimlerle bile e$cinsel münasebetleri olmu$ bir ayya$ olarak ginsberg,
  lsd 25 ile deneyimlerini ve uyu$turucu batağını muhte$em bir $ekilde anlatmı$tır. yahudidir; yazma eylemini her daim ikinci plânda tutmu$ ve hedonizmin kölesi olmu$tur. nembutal dahi kullanmı$ bir morfinmandır. gabrielle kerouac tarafından hiç sevilmediği için jack'e olan a$kı daha da büyük olmu$tur.
  2 ... ceviz agaci
 4. 4.
  radyo sol ' da şiiri okunan şair.
  1 ... kisil
 5. 5.
  kendisine yöneltilen "tarihe nasıl geçmek istersiniz?" sorusunu şöyle yanıtlamıştır:

  "sessiz düşünceyle cia'i mahveden, söylediği blues ezgileriyle zencileri mest eden, rock'çıları ağlatan, adalet bakanlığı'nı havaya uçurmakla tehdit eden ve 48'inden sonra tanrıdan ve ölümden korkmayan, dünyanın en akıllı adamı olarak tarihe geçmek istiyorum".
  ... lou reloaded
 6. 6.
  William Blake mistisizmi, Walt Whitman coşkusu, William Carlos Williams edası şiirlerininin benisenmesinde önemli rol oynamış şairdir.

  YAPITLARI

  Howl and Other Poems (Uluma-Çığlık ve Diğer Şiirler,1956)
  Kaddish and Other Poems (Kaddiş-Ağıt ve Diğer Şiirler, 1961)
  Empty Mirror (Boş Ayna, 1961)
  Reality Sandwiches (Gerçeklik Sandviçleri, 1963)
  Airplane Dreams (Uçak Düşleri, 1968)
  Planet News (Gezegen Haberleri,1968)
  First Blues: Rags, Ballads & Harmonium Songs 1971 - 1974 (ilk Hüzünlü Ezgiler:Şamatalar, Baladlar ve Uyumlu Şarkılar,1975)
  The Gates of Wrath: Rhymed Poems 1948-1951 (Gazap Kapıları: Ritmik Şiirler,1972)
  The Fall of America: Poems of These States (Amerika'nın Düşüşü: Bu Eyaletlerin/Toprakların Şiirleri, 1973)
  Iron Horse (Demir At,1972)
  Mind Breaths (Zihin Solukları,1978)
  Plutonian Ode: Poems 1977-1980 (Cehennemî Ode: Şiirler,1982)
  Collected Poems: 1947-1980 (Toplu Şiirler,1984)
  White Shroud Poems: 1980-1985 (Beyaz Kefen Şiirleri, 1986)
  Cosmopolitan Greetings Poems: 1986-1993 (Evrensel Selamlaşma Şiirleri,1994)
  Howl Annotated (Şerh Edilmiş Uluma-Çığlık,1995)
  Illuminated Poems (Aydınlatan Şiirler,1996)
  Selected Poems: 1947-1995 (Seçme Şiirler,1996)
  Death and Fame: Poems 1993-1997 (Ölüm ve Şöhret,1999)
  1 ... i belong to che
 7. 7.
  (bkz: lsd 25)
  ... no soporto el rap
 8. 8.
  AMERiKA

  Amerika her şeyimi verdim sana, şimdi bir hiçim
  17 Ocak 1956 ve iki dolar yirmi-yedi sent.
  Kendi kafam bile destek değil bana.
  insanlarla savaşı ne zaman sona erdireceğiz Amerika?
  Al şu atom bombanı kıçına sok.
  Kafam bozuk, Amerika, bir de sen üstüme varma,
  Kafam yerine gelene dek şiir miir de yazmayacağım.
  Söyle bana Amerika ne zaman melekleşeceksin sen?
  Ne zaman anadan doğma olacaksın
  Ne zaman bakacaksın mezarlıktan Amerika?
  Ne zaman milyonlarca troçkistine yakışır olacaksın?
  Amerika, kitaplıkların niçin gözyaşı ile dolu?
  Amerika, Hindistan'a yumurtaları ne zaman yollayacaksın?
  Amerika bu senin kılı kırk yarmalarından bıktım artık.
  Ne zaman süpermarket'e gidip, şu güzel gözlerim için
  gerekenleri alabileceğim?
  Amerika, her şeyin bir yana, eksiksiz olan bir sen varsın
  bir de ben, öbür dünya değil.
  Şu makinalarına da dayanasım kalmadı Amerika, bil.
  Bende bir ermiş olma isteği uyandırdın.
  Bu tartışmayı çözmek için bir başka yol olmalı.
  Burroughs şimdi Tanca'da, sanmıyorum ki geri dönsün
  Korkunç bir şey olurdu bu.
  Sen de korkunç musun Amerika yoksa bir oyun mu bu?
  Saplantımdan döneceğimi sanıyorsan aldanıyorsun.
  Öyle üstüme varma Amerika, ne yaptığımı biliyorum ben.
  Amerika, erikler çiçek döküyor.
  Aylardır gazete okuduğum yok, her gün
  cinayetten birisi Kodesi boyluyor.
  Amerika, Wobblie'lere tutkunum ben.
  Küçükken komünisttim Amerika, özür mözür de dilemiyorum
  şimdi her fırsatta esrar çekiyorum.
  Günlerce evde oturup iş olsun diye kilerdeki gülleri seyrediyorum.
  Chinatown'a gittiğimde kafayı çekiyorum ölesiye,
  ama hiç kimselerle yatamıyorum.
  Bu işin içinde bir şamata olduğunu sanıyorum.
  Ah! Sen beni Marx okurken görmeliydin Amerika.
  Ruh doktorum hiçbir şeyin yok diyor.
  Hiçbir şeyim yok gerçekten, Tanrı' ya yakarma dahil.
  Mistik görünümlerim ve kozmik titreşimlerim var yalnız.
  Amerika, daha sana Max Amcam Rusya'dan döndükten sonra
  ona yaptıklarından söz açmadım.
  Sana sesleniyorum Amerika.
  Heyecanlarının daha Time eliyle yönetilmesine göz yumacak mısın?
  Ben Time'a tutkunum Amerika
  Her hafta bir tane alıp okuyorum
  Köşebaşındaki şekercinin yanından geçerken kapağı beni gözlüyor
  Onu Berkeley Halk Kitaplığı'nın bodrum katında okuyorum.
  Sana hep sorumluluktan söz ediyor. iş adamları ciddi.
  Film yapımcıları ciddi. Herkes ciddi, ben hariç.
  Zaman zaman Amerika ben değil miyim diye düşündüğüm oluyor.
  Yeniden kendi kendimle konuşmaya başladım işte.
  Asya bana karşı ayaklanıyor Amerika.
  Bir metelik talihim yok.
  En iyisi ulusal kaynakları inceleyip, onlara dönmek.
  Ulusal kaynaklarım, biliyorum, iki parça esrar,
  binlerce cinsiyet organı, saatde 1400 mil hızla giden
  bir özel basılmaz edebiyat ve yirmibeşbin tımarhane.
  Cezaevlerinden ve beşbin güneş ışığı altında saksılarda
  Yaşayan fakir fukaradan sözetmiyorum.
  Fransa'daki kerhaneleri kaldırdım, şimdi sıra Tanca'da.
  Katolik olmasına katoliğim ama gene de Başkan olmak istiyorum.
  Amerika senin bu alık ve çılgın havanda nasıl kutsal bir yakarma yazabilirim?
  Dörtlüklerime Henry Ford gibi devam edeceğim,
  yazdıklarım onun çıkardığı otomobiller kadar
  kişisel, üstelik her biri değişik cinsiyetten.
  Amerika dörtlüklerimi peşin para 2500 dolardan satarım sana,
  eski dörtlüklerimi de 500 eksiğine alırım.
  Amerika Tom Mooney'i serbest bırak.
  Amerika ispanyol cumhuriyetçilerini kurtar.
  America Sacco ve Vanzetti ölmemeli. Amerika ben Scottsboro çocuklarıyım.
  Amerika, yedi yaşımdayken anam hücre toplantılarında götürürdü beni,
  orda bize leblebi satarlardı, bir karneye bir avuç leblebi
  beş sent ve söylev beleşti
  herkes bir melekti orda Amerika ve işçiler karşı iyi
  duygularla doluydu herkes içtendi Amerika ve bilemezsin
  parti 1833'de nasıl iyiydi ve Scott Nearing ne hoş
  bir ihtiyardı Bloor Ana bir seferinde nasıl da ağlatmıştı
  beni bir kez israel Amter'i görmüştüm orda.
  Her biri birer casus olmalıydı onların.
  Amerika biliyorum gerçekten savaşmak istemiyorsun.
  Amerika onlar rus haydutları biliyorum.
  Ruslar onlar Ruslar ve Çinliler. Ve Ruslar. Ve Ruslar.
  Rusya bizi canlı canlı gövdeye indirmek istiyor.
  Lüpletmek istiyor. Gücünde çılgına dönmüş Moskof.
  Elimizden arabalarımızı ve garajlarımızı almak istiyor.
  Chicago'yu ele geçirmek istiyor. Onun kızıl Reader Digest'a ihtiyacı var.
  Bizim otomobil fabrikalarımızı Sibirya'ya taşımak istiyor.
  Benzin istasyonlarımızı o büyük iğrenç bürokrasi yönetsin istiyor.
  iyi bir şey değil bu.
  O kızılderililere okuma yazma öğretmek istiyor.
  Onun güçlü kuvvetli zencilere ihtiyacı var.
  Bizi günde on-altı saat çalıştırmak istiyor.
  imdat.
  Amerika bu iş ciddi.
  Amerika ben bunları televizyona bakarak çıkarıyorum.
  Amerika doğru mu bunlar ?
  Hemen çalışmaya başlasam iyi olacak, öyle görülüyor.
  Ama orduya yazılmak istemiyorum, ne de fabrikalarda tasviye tekerleği çevirmek,
  miyobun biriyim, üstelik kafadan çatlak.
  Amerika dönsün çark. Nasılı masılı yok. Şu oğlan omuzlarımızla dönsün.
  4 ... inanna salome
 9. 9.
  LSD 25

  Milyon kere milyon gözlü bir canavardır o.
  Tüm fiilleri ve kendi kendi içinde gizlenmiştir o.
  Elektrikli yazı makinalarında mırıldanır
  Kendine bağlı bir elektrik gücüdür o, kendi telleri
  Olduğu zaman
  Geniş bir örümcek ağıdır
  Ve ben örümcek ağının son milyonuncu sonsuz uzantısı
  üstünde bir tasalı kişi
  Yitik, ayrık, bir solucan düşünce, bir kendi kendisi
  Çin'in milyonlarca iskeletinden biri
  Özel yanlışlıklardan biri
  Ben allen ginsberg bir ayrık bilinç
  Tanrı olmak isteyen ben
  Sonsuz Uyum'um en küçük titreşimini duymak isteyen ben
  Titreyerek ateşteki uçucu müzik tarafından yokedilmesini bekleyen ben
  Tanrı'dan tiksinen ve ona bir ad veren ben
  Sonsuzluk yazı makinasından yanlışlar yapan ben
  Ben, mahvolmuş ben
  Ama evrenin öbür ucundan milyon gözlü adsız bir örümcek
  Sonu olmayan bir ağ örüyor kendinden
  Canavar olmayan canavar elmalarla, kokularla,
  Demir yollarıyla, televizyonlar, kafataslarıyla yaklaşıyor
  Bir evren ki kendi kendini yiyor, bir evren ki kendi kendini içiyor.
  Kafatasının kanı
  Göğsü kıllı tibetli yaratık ve karnının üstündeki Zodyak
  Eğlenmesini bilmeyen bu adaklık kurban
  Aynadaki yüzüm, ipek saçlar, gözlerimin altında çizgiler halinde
  Birikmiş kan, emici, bir kokuşuk, bir kokuşkan uçarılık
  Bir hırıltı, bir zırıltı, sonsuzluk içinde bir bilinti ki
  Tüm Evrenlerin gözünde bir sürüngen
  Varlığımdan kurtulmaya çalışarak, Göz'e girmeyi beceremeden
  Kusuyorum, trans halindeyim, gövdem çırpınıyor, miğdem
  Buruluyor ağzımdan sular geliyor, burda Cehennem'deyim
  Örümcek ağları üstündeki çıplak yaşamsız mumyaların sayısız
  Kurumuş kemikleri, Hayaletler, bir Hayaletim ben
  Müzikte bağırıyorum durumumu, odaya, yakınımda kim varsa ona,
  Bağırıyorum, siz, Tanrı mısınız siz?
  Hayır, Tanrı olma mı istersiniz?
  Cevap yok mu?
  Her zaman bir Cevabın olması mı gerek? Cevap verin,
  Sanki benim elimde Evet ya da Hayır demek
  Tanrıya şükürler tanrı değilim! Tanrı'ya şükürler Tanrı değilim!
  Ama girebilmek için Birlik'in Evet'ini özlüyorum
  Dalabilmek için evrenin her köşesine, hangi koşullar altında olursa olsun
  Bir Evet, var... bir Evet varım, yaşıyorum... bir evet siz
  Varsınız yaşıyorsunuz.... bir Biz
  Bir biz
  Ve bir Şu olmalı, ve bir Onlar, ve bir Cevapsız Şey
  Borulardır o,
  Multiple Scelorosis'dir o,
  Umudum değildir o
  Sonsuzluktaki ölüm değildir
  Sözüme dikkat
  Bir Hayalet Tuzağı, Sıkkım ya da Tibet'te bir rahibin dokuduğu
  renk renk binlerce ipliğin bir birleşik biçimi
  Örülmüş, gerilmiş, ruhsal bir tenis raketi
  Bakınca, uçucu ışık dalgalarının yayıldığını görüyorum
  Milyarlarca yıl gibi teller üstünden akıyor parlak enerji
  Tellerin kumaşı tılsımla değiştiriyor renklerini
  biri öbürüne Doğru tıpkı, sanki
  Hayalet Tuzağı
  Evren'in küçük bir örneğiymiş gibi
  Bilinç birbirine bağlayan makinanın algılayan parçası
  Dışarda, Zaman içinde Gören'e doğru dalgalarını salıyor
  Kendi görünümünü küçük bir örnekte sunuyor
  bir kez - ama her zaman için
  Dikkatlice yenileyerek aşağı doğru sonsuz değişiklerle
  Ve bu her parçada aynı her yerde aynı
  Gerçek Başlangıç'tan bu yana uzayın derinliklerinde kendi kendini
  Çoğaltan bu enerji - ya da görünüm
  Bir 'O' ya da bir 'Aum' olabilir
  Kendi öz Görünümü'nün modeli üstünde kendi kendini kuşatmış
  bu bir tek Sözcük'ün çeşitlemelerini çekerek
  En uzak Nebula ve en geniş Astrolojilerin dalgalarında dışa
  doğru dönüyor
  Yüklü, kendi kendine sadık kalması için, bir Fil derisi üstüne
  Çizili Mandala'da
  Ya da gülümseyen bir düşsel Fil'in böğründeki resmin fotoğrafında
  Fil'in görünüşü her ne kadar yersiz bir şakaysa da-
  Bir Ateş Şeytanınca tutulmuş bir işaret olabilir bu.
  ya da bir geçicililik canavarı
  Ya da boşluktaki karnımın fotoğrafında
  Ya gözümde
  Ya da haç çıkaran rahibin gözünde
  Ya da kendisine kendi gözünde bakan ve ölen
  Ve gerçi bir göz ölse de
  Ve gerçi benim gözüm
  ölse de
  Milyon gözlü canavar, Adsız, Cevapsız, Benden-saklanan,
  sonsuz varlık
  Kendi kendisini doğuran Yaratık
  En küçük bir davranışıyla titreten, bütün gözleri aynı anda ayrı ayrı yerlere
  bakan
  Tek ve Tek-Olmayan kendi yönünde kıpırdanan
  Daha sonrasını bilemem
  Ve ben bu canavarın betimlemesini yaptım
  Ve bir gün bir başkasını göstereceğim
  Bir Cryptozoid duyganlığı bu
  Sürünüyor ve dalgalanıyor denizin dibinde
  Kenti teslim almaya geliyor
  Her bilinci yok ediyor
  Evren kadar ince, karışık
  Kusturuyor beni
  Çünkü göze görünmesini kaçıracağımdan korkuyorum
  Nasıl olsa beliriyor
  Nasıl olsa beliriyor aynada
  Deniz gibi aynadan da yıkanıp geçiyor
  Sonsuz dalgalanmalar bu
  Aynayı temizleyince çekiliyor ve Bakan'ı boğuyor.
  Yeryüzünü boğuyor yeryüzünü boğduğunda da
  Kendi kendi içinde boğuluyor
  Müzikle dolu bir ceset gibi açıklara doğru yüzüyor
  Kafasında bir çocuk gülüşü
  Karanlık denizde bir ölüm çığlığı
  Kör bir heykelin dudaklarında bir gülümseme
  O orda
  Benim değil
  Kendim için kullanmak isterdim onu
  Kahraman olmak için
  Ama bu bilince satılık değil o
  Her zaman kendi yolunda ilerliyor
  Tüm yaratıkları bitirecek
  Geleceğin radyosu olacak
  Zaman içinde kendi kendini duyacak
  Dinlenmek istiyor
  Kendi kendisini görmekten, kendi kendisini duymaktan yorgun
  Başka bir içim istiyor bir başka kurban
  Beni istiyor
  Bana akıl veriyor
  Bana varoluş nedenini veriyor
  Bana sonsuz cevaplar veriyor
  Ayrık olmak için bir bilinç ve görmek için bir bilinç
  Ya bir olacağım ya da bir Başkası, alın yazım bu,
  Hem ikisiyim hem de hiçbir değilim demek
  Ben olmasam da kendi kendiyle uğraşabilir o
  Cevapsız bir Çift'tir o
  Elektrikli yazı makinalarının üstünde vınlıyor o
  Parçalı bir sözcük yazıyor
  Yazdığı parçalı bir sözcük
  1 ... inanna salome
 10. 10.
  ŞARKı

  Dünyanın ağırlığı
  aşktır.
  Yalnızlığın yükü
  altında,
  Hoşnutsuzluğun yükü
  altında,
  o ağırlık
  taşıdımız o ağırlık
  aşktır.
  Kim öyle değil diyebilir?
  Düşlerde
  o ağırlık sürtünür
  bedene,
  düşüncelerde
  bir mucize
  yaratır,
  hayalinde
  kıvranır
  insan olup
  doğuncaya dek-
  saydamlıkla yanıp tutuşan
  yüreğinden bakınır-
  çünkü yaşamın yükü
  aşktır,
  ama biz taşırız onu
  yorgun argın,
  dinlenmek zorundayız
  artık
  aşkın kucağında,
  dinlenmeliyiz
  kolları arasında aşkın.
  Dinlenmek olmaz
  aşk olmadan;
  uyku yoktur
  görülmezse
  aşk rüyaları-
  çıldırsan da, üşüsen de
  kafandan çıkmasa da
  meleklerle makineler,
  son dilek
  aşktır
  -acı olamaz o,
  inkar edemez
  kendini tutamaz
  inkar edilirse:
  Öyle ağırdır ki yükü.
  -vermek zorundadır
  çünkü düşünceler gibi
  geri çevrilemez de
  verilir
  yalnızlıkta
  ölçüsüzlüğünün
  mükemmelliğinde.
  Sımsıcak gövdeler
  birlikte ışıldılar
  karanlığın içinde,
  el uzanır
  bedenin
  tam ortasına,
  ten ürperir
  mutlulukla
  ve can sevinçle belirir
  göze-
  evet, evet
  işte buydu
  benim istediğim,
  hep isterdim bunu,
  hep istedim bunu,
  dönmek istedim
  içinde doğduğum
  bedene.

  http://galeri.uludagsozlu.../r/allen-ginsberg-124161/
  2 ... inanna salome