bugün

kurtlar vadisinin yıllar önce Andy Garcia yı oynattığı bölüm için Al pacino ya teklif götürülmek istenir. fakat işin komik yanı Al pacino dan görüşme için randevu almak bir yana ulaşılamaz bile. (yapımcının röportajından)
ilk fırsatta bütün filmlerini sırayla izlemek istediğim aktörlerden birisidir. Antony quin, antony hopkins, bruce willice, brad pitt, robert de niro diğer aklıma gelenlerdir.
son filmiyle oyunculuk dersi vermiştir yine.

(bkz: stand up guys)
alpaçino balpaçino yanakları gül paçino... uyan uyan sabah oldu koydum sana kapuçino..
Sinema tarihinin gelmiş geçmiş en iyi aktörüdür. The Godfather filmindeki performansıyla herkesi kendsine hayran bırakmıştır.
tek kelime ile karizmanın adı.

yakışıklılık biter ama karizma bitmez kızlar.*
görsel
kumarhane sahibi, mafya babası, kübalı efsane aktör. şu anda new york'ta ikamet etmektedir. hakkındaki soruşturmalar devam ediyor ayrıca.
tüm zamanların en iyi oyuncusudur.
Açık ve net ben bu kadar kötü bi oyuncu görmedim.
Çekmiş bi film zamanında godfather, tabi o zamanlar biraz eli yüzü düzgün. O yüzden köşeyi dönmüş.

Aslında senaryo güzeldi sadece yoksa oyunculuk sıfır.
Zaten Yaşlı haliyle çevirdiği filmleri görüyoruz. Scent of a woman ne kadar güzel bi film olacakken oyunculuğuyla Resmen batırmış filmi.

Yarısında çıktım.
her filminde muhteşem bir oyunculuk sergileyen, scarface'te ki hareketleri gerçek hayatında kullanan aşmış insan.
donnie brasco, scarface, heat, godfather gibi müthiş filmlerde oynamış kanımca dünyanın gelmiş geçmiş en iyi oyuncusudur.
belkide gelmiş geçmiş en iyi sinema oyuncusudur. her filmi ayakta alkışlanası oyuncu.
(bkz: godfather), (bkz: scent of a woman), (bkz: dog day afternoon), (bkz: carlito s way) (bkz: donnie brasco), (bkz: heat)
(bkz: üstad)
(bkz: baba)
''sinema yerde gerilmiş bir ip üzerinde yürümektir. tiyatro ise havada gerilmiş bir ipte yürümektir.''

al pacino
iyi bir oyuncu olsa da basmakalıp rollerin adamı olan artis. Başarısız ve karizmatik karakterleri başarıyla canlandırışını defalarca izlemekten illallah geldi. Şöyle ki

--spoiler--
Godfather'da Vito'nun tırnağı bile olamayan , öz abisi Fredo'yu affedemeyip öldürten, kız kardeşi Connie'yi bağrına basamayan hepsinden önemlisi karısına sahip çıkamayan Michael'ı;
Scarface'de arkadan hoplatılan Tony Montana'yı;
Donnie Brasco'da tepeye bile çıkamamış kaybeden bir mafya üyesini;
Scent of Woman'da ailesinin canına okuyan ruhen çökmüş Albay'ı;
Heat'te ve Insomnia'da sefil polisleri canlandırmıştır.
--spoiler--
http://www.youtube.com/watch?v=p0vE7pR5gg8

oscar aldığı gün yaptığı konuşma.
1.68 boya sahip tüm zamanların en iyi aktörü. Karizması öldürücüdür.
gelmiş geçmiş en iyi aktörler sıralamasına koymadığım, insan üstü olduğunu düşündüğüm aktördür. Peki niye? Çünkü her rolün altından kalkar, yer aldığı projelerde seçici davranır da onun için. michael corleone, tony montana, john milton, carlito brigante, albay frank slade, shylock bir çırpıda sayılabilecek unutulmaz ve birbirinden çok farklı karakterler. and justice for all, ocean's thirteen ve righeous kill gibi daha sade filmlerdeki rollerini saymadığım, izlemediğim filmleri için gün saydığım halde bunlar çıktı, gerisini siz düşünün.

kendisi abartılı rollerindekinden çok farklı olarak içe kapanık ve alçak gönüllü bir insan gibi gözükmektedir. bununla beraber tiyatro oyunculuğu da yaptığını biliyorum. elbette sinema filmlerinin etkileri daha geniş ve fazla oluyor, o nedenle birçok muhteşem oyuncu sinemada bir görünüp sonra tiyatroya dönüveriyor. ama babamız bu konuda bizi üzmedi, epey filmde yer aldı diye düşünüyorum.

sadece, righteous kill ile son izlediğim stand up guys a bakınca pek yaşlandığını düşündüm. yine de 73 yaşında bir adamı son derece dinamik bir halde filmlerde görmek güzel birşey, tekrar tony montana olarak onu görmemiz zor, biliyorum, ama ahududu ödülü verilen bir filmle küresel bir etki yaratabilen bir oyuncudan bahsediyoruz. ihtiyatlı olmakta fayda var diye düşünüyorum. Bir enstanteneyi de buraya yazmak istiyorum:

televizyonda zaplarken 2011 altın küre ödüllerine rastladım. şöyle bir ana denk geldim:

- altın küre ödülleri tv filmi ve mini serilerde en iyi erkek oyuncu adayları: Idris Elba, Ian McShane, Dennis Quaid, Al Pacino, Edgar Ramirez. Ve kazanan...

"E al pacino olmalı? diye aklımdan geçirdim.."

- you don't know jack ve al pacino!

ne filmi izledim, ne diğer oyuncular ve oynadıkları film-diziler hakkında net fikrim var. Ama al pacino ile yarışa girmek, bence anlamsız.
bir robert de niro değildir en azından benim için.
yaşlanmasını istemediğim tek sinema oyuncusu ölürse sinemayı öksüz bırakacak efsane .
karizmasına hasta olunası adam..
görsel
"sinema yerde gerilmiş bir ipte yürümektir, tiyatro ise havada gerilmiş bir ipte yürümektir" sözünü unutmadığım sanatçı.
Godfather daki rolü ile devletimizi büyük bir artisttir.
nerden nereye.
http://j1311.hizliresim.com/1h/s/uvb7j.jpg
Neredeyse bütün filmlerini izlediğim metod uyuncusu. Hiçbir rolü de bir diğeriyle benzer değil. Sakince yükseldiği sahneler insanı koltuğa zımbalıyor. Sesinin aşırı yükseldiği sahnelerde karşısındaki oyuncuların afalladığını çok bariz görebiliyorsunuz. Adamın bu iş için doğduğuna kanaat getiriyorsunuz.
güncel Önemli Başlıklar