bugün

rus yapımı bir silah olup, su altında calısabilme yetenegine sahip yegane olum makinesidir
30 mermi kapasitesi vardır, kalashnikov soyadlı bir rus tarafından icat edilmiştir, maliyeti çok ucuz olduğundan bir çok ordu tarafından kullanılır.
7,62mm çapında, 4 yiv ve set e sahip, hemen hemen dünyanın her ülkesinde üretilen, çok kullanışlı, tutukluk yapmayan ama isabet oranı muadili diğer piyade tüfeklerine göre oldukça düşük, hedef üzerinde öldürücü etkisi fazla olmayan bir piyade tüfeğidir. kendisi hafif olması ve fazla bakım istememesi nedeniyle 2,5 yıl sırtımda dolaşmıştır o ayrı. yinede G-3ün karizmasına sahip değildir.
namlunun içinden mermi çıkmadan , mermi namlunun ucuna geldiginde merminin arkasındaki basınçlı havayı , tüfegin üstünde bulunan bir boru sayesinde tüfegin arka bölümündeki mekanizmaya ileten , böylece diger sıradaki mermi için silahı kuran , hertürlü koşulda çalışan , çok ucuza üretilebilen çok kolay kullanıla bilen bir şeytan icatı tüfektir. kulanım özellikleri bakımından m16ya benzer, çünkü düşük kalibreli mermi atar, mermiler kendi ekseni etrafında çok hızlı döner, ve oldukça incedir.iyi yanı seri atışta nişan alma kolaylıgı ve az geri tepme. bunun kötü yanı adama saydırırsın, vurulur düşer kalkar koşmaya devam eder. ama bağzı daha agar ve kaliteli meslekdaşlarının mermisi adamın ayagına degse ayagını koparır (bkz: g3)
şarkısını goran bregoviç seslendirmektedir.
counter strike'da teroristlerin vazgecilmez silahıdır.
mikhail timofeevich kalashnikov un geliştirdiği makineli tüfek. uzun ve kısa namlu seçenekleri vardır. 200-300 metre menzile sahiptir. mikhail kalashnikov ilk önce makineli tabanca geliştirmiştir ama bu pek tutmamıştır. daha sonra "keleş" i ortaya çıkartmıştır. patenti alınmadığı için balkan ülkeleri başta olmak üzere bi çok ülkede üretilmektedir. savaştan önce kuzey ırakta $100 civarında bir paraya alınabildiği söylenmekteydi.
mikhail timofeevich kalashnikov tarafindan icat edilen silah. halk arasinda kalasnikof ve keles adiyla bilinir, ibrahim tatlises'e nasil ibo diyoruz iste onun gibi bir sey.
g3'e göre çok etkisiz bir silah. ama taşınması, bakımı çok kolaydır.
(bkz: ak47)
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.