bugün

christina ricci, liam neeson ve justin long'un başrollerini paylaştığı 2009 yapımı film. *
christina ricci ablamızın başrolünde olduğu mükemmel film. mutlaka izlenmeli.
filmin websitesi: http://www.afterlifethefilm.com/
(bkz: afterlife)
ricci, ölümle yaşam arasında sıkışmış genç bir kadını; neeson ise bir cenaze yöneticisini canlandırıyor.

hayattan sonra ölüleri diriltme özelliğine sahip bir cenaze kaldırıcısı ile hayat ve ölüm arasına sıkışmış bir genç kadının öyküsünü anlatıyor.

mutlaka izlenmeli muhteşem psikolojik gerilim filmi.
sürpriz son severler için tavsiye edilebilecek bir film. gerçi ortalara doğruda anlayabilirsiniz ama ben anlamamıştım açıkcası. filmin geneli cenazelerle ilgilenen adamın evinde geçiyor ama kesinlikle izleyiciyi baymıyor.
n'oluyor ki simdi orada? ne diye bu cenazeci adam esrarli bakislar yayiyor etrafa. ne diye gereksiz yerlerde gerilim verilmis sahnelere? "hayattan sonra ölüleri diriltme özelliğine sahip bir cenaze kaldırıcısı ile hayat ve ölüm arasına sıkışmış bir genç kadının öyküsü"nü anlatıyormus. biz de diyoruz ölmüş olarak bilinen bir kiz ayna karsisinda nefesini verdiginde niye bugulaniyor ayna ve o adam niye bunu kizdan gizliyor? ... diyoruz, niye adam cesetlerin oldugu odadan her cikisinda oda isisini dusuruyor ve her cikisinda o vucut fonksiyonlarini durdurucu, nabizi neredeyse durmus hale getiren igneyi yapiyor? bu adam iyi mi kotu mu?

trafik kazasi geciren kiz olmedigi yonunde direnmeye devam ediyor, kacmaya kalkisiyor ve en sonunda cenaze kaldiricimiz onu ozgur birakmak istiyor. ancak kiz disardaki hayattan korkarak mutlu oldugunu dile getirip cekiliyor. cenazeci; 'digerlerinden farkli oldugunu dusunmustum' diyor. o zaman bu adam belki de elinde olmadan oluleri diriltme yetenegine sahip ama yapmasi gereken onlari mezara gomulmeye hazirlamak.* her olu geldiginde oldugune inanmiyor, adamsa ayni rutinde 'hepiniz aynisiniz' diyerek isine devam ediyor. bu adam onlara sans tanimak istiyor mu istemiyor mu? adamin amaci ne azizim?

tamam, cok gizemli bir film ancak bir o kadar da algilanmasi guc bir film. sozde sana ipuclari vererek baglantilari kurmani sagliyor, yine de birbirine baglanamayacak kadar kopuk ve akici olmayan bir senaryoya sahip. bu da onu vasat kiliyor. bize bir sey anlatmak istiyor ama ne oldugu bile belirsiz. izlenmeli; sadece iyi olanlara onem verilmemeli. vasat olmasina karsin nasil olabilirdi-yi dusunmek bile bir seyler katiyor. senaryo bize ne anlatmak istiyor? bunu dusunup kendimizce bir yerlere koyuyoruz ama asil dogru olan ne, acikta bir sey yok... yoruma acik olmasi belki biraz guzel kilan; olmamis dediklerimizin belki de en basarilisi diyerek baglamayi deniyoruz. *
klişelerle dolu psikolojik gerilim film.sinemada izlemeye değmez.
filmin afişine ve hikayesine baktığınızda gerilim filmidir. gerilim filmi gibi düşünüp izleyecekler için hayal kırıklığı yaratabilir. tarz olarak gizemli bir dram filmi olarak tanımlayabilirim. bir de benim izlediğim divx in sonunda radiohead'in exit music şarkısı çalıyordu. filmin sonuna cuk oturmuş. eğer orjinalinde yoksa, o şarkıyı oraya ekleyen adama saygı duydum. *

bahsi geçen şarkı için; *
http://listen.grooveshark..._Music_for_A_Film_/1MUCDd
filmde geçen bir kaç diyalog için bile izlenebilir.
--spoiler--
anna öldüğünü kabul etmez ve;

anna taylor:ama nefes alıyorum hala yaşıyor olabilirim.
eliot deacon:siz insanlar yok musunuz nefes alıp işeyip sıçtığınız için kendinizi yaşıyor mu sanıyorsunuz? hayatınız yaşamaya değermiş gibi bir türlü bırakmıyorsunuz. senin hayatın yaşamaya değer miydi anna söyle! belki de çok uzun zaman önce ölmüşsündür.

anna taylor: çok pişmanlığım var pişmanlıktan başka bir şeyim yok başka bir hayat istiyordum
eliot deacon: o zaman neden değiştirecek bir şey yapmadın?
anna taylor:denedim ama hiç bir şey değişmedi. her gün uyandım duş aldım aynı trafikte işe gittim eve geldim uyudum yeniden uyandım hiç bir şey değişmedi.
eliot deacon: hayatında ne istiyordun?
anna taylor:mutlu olmak istiyordum.
eliot deacon:mutlu mu? hepiniz mutlu olmak istediğinizi söylüyorsunuz. ne anlama geliyor ki bu? hayattan ne istedin?
anna taylor:sevgi istedim
eliot deacon:sevgin vardı zaten. paul seni seviyordu.
anna talor: anlamıyorsun! sevmeyi istedim çok korkuyordum küçükken öğrendim ki birisini sevmek zarar görmek anlamına gelirmiş. ben de kimseyi sevmemeye karar verdim böylece zarar görmeyecektim. Paul'u kendimden uzaklaştırdım onu sevmediğimi düşündü.
eliot deacon:seviyor muydun?
anna taylor: o hayatımda sevdiğim tek kişiydi. ama bir türlü söyleyemedim. sonra da bana olan sevgisi söndü.
--spoiler--
kaliteli bir gerilim filmi, ölüm olgusu rahatsız edici derecede gerçekçi yansıtılmış perdeye.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.