1. 1.
    adıyaman orta fırat bölümü içinde yer alır. Kuzeyde bulunan Çelikhan ile Gerger ilçesinin bir kısmı Doğu Anadolu Bölgesine, Batıda bulunan Gölbaşı ile Besni ilçesinin bir kısmı ise Akdeniz Bölgesine dahil edilmiştir.Adıyaman, çeşitli medeniyetlere sahne olmuş, bir çok kültürün yoğrulup, özleştiği; sözü, giyim-kuşamı, oyunu, düğünü ve hayatın çeşitli dönemleri ile ilgili adet ve inançları, misafirperverliği, insan sevgisi, halısı, kilimi, cicimi ve heybesiyle zengin kültürel değerlere sahip bir ildir.
    ilçeleri: çelikhan,besni, gerger, samsat,kahta, gölbaşı, sincik, tut dur.
    9 ... worldlike
  2. 2.
    Cumhuriyetin kuruluşundan 1954 yılına kadar eski idari yapısı korunarak Malatya'ya bağlı kaza konumunda olan Adıyaman 1 Aralık 1954 tarihinde Malatya'dan ayrılarak müstakil il haline gelmiştir.
    4 ... tutunamayanlardan
  3. 3.
    il.
    ilkay akkayanın gurup yorum solistliği yapıtığı yıllarda seslendirdiği parça.
    çok güzel bir ritmi var dinlenmesi tavsiye edilir.
    5 ... ben hakimim masum bey0
  4. 4.
    sehirler arasi telefon kodu "416" olan sehir.
    2 ... soyle-boyle
  5. 5.
    hititler, asurlar, phrygler, persler, makedonlar adıyamana izlerini bırakmış medeniyetler arasında. bu da adıyamanı benzersiz bir şehir haline getirmiştir.
    9 ... cavit
  6. 6.
    (bkz: adıyaman yöresi türküleri)
    2 ... kara hilal
  7. 7.
    (bkz: kahta)
    3 ... vezir tonyukuk
  8. 8.
    suyunun güzel olduğu söylenir. gittim gördüm denedim ama pek bir fark bulamadım. ayrıca adıyaman tarihi için;

http://www.adiyamanli.org/tr/tarih.htm
    2 -1 ... jngnc
  9. 9.
    çok modern, birbirinin haklarına saygılı insanların yaşadığı bir şehirmiş bir tanıdığımızın dediğine göre. insanlar minibüste ineceklerini şöföre söyler, şöför yolcuyu indirmek için sağa yanaşıp kapıyı açtıktan sonra yolcu yerinden kalkıp araçtan inermiş. burda aynısı olsa halimiz nice olurdu?
    4 -1 ... pankreas
  10. 10.
    adı yaman ise neden kısaca yaman denilmediğini sorgulatan şehrimiz.
    (bkz: adıgüzel)
    6 -3 ... istanbul