bugün

adıyaman'in bir ilçesi.
AKDAMAR
BAĞARASI
BAYIRLI
ÇiÇEKKÖY
DOĞANCA
GÖLTARLA
GÜLPINAR
KIRMACIK
KIZILÖZ
KOVANOLUK
KUŞTEPE
OVACIK
TAŞKUYU
TEPEÖNÜ
UZUNTEPE
YARIMBAĞ

adlı köylere sahip bir adıyaman ilçesi.
adıyamanın yerel müzisyenleriyle* meşhur güzel ilçesi.
esas adı Şamişat'dır. Şamişat tarihi MÖ 3000'e uzanan önemli ve köklü bir Süryani yerleşimidir. Günümüzde Hisn-i Mansur (Adıyaman merkez) , Kahta ve Gerger gibi önemli Süryani yerleşimleri ile birlikte Adıyaman ili sınırları içinde kalmaktadır.Şamişat ''güneşe tapanlar'' anlamına gelmektedir.
Türkiye'nin tek Saadet Partisi belediyesidir.
antik dönemde manyak önemli olmuş bir yer.. nemrut dağıdaki heykelleri yapan antik kommagene krallığının başkenti.

buradan çıkmış iki tane çok önemli isim var:

paul of samosata: (ms 200-275) sapkın hristiyan piskoposu. romalılara karşı isyan patlatıp imparatorluğu sallayan meşhur kraliçe zenobia'nın destekçisi. isa'nın basit bir insan olduğunu ama tanrı tarafından "evlat edinildiğini" iddia ederek ortodoks teolojiye karşı çıkmıştır.

lucian of samosata: (ms 125-180) antik çağın en önemli satiristlerinden. tarihin ilk bilim-kurgu yazarı. aya seyahatle ilgili bir bilim-kurgu romanı var. "seçme yazılar"ı 1944-49 arasında (o fakirlikte!) üç cilt olarak milli eğitim yayınevi tarafından türkçeye çevrilerek yayınlanmış. sonra? sonra menderes gelmiş ve ortalığı karanlık sarmış.

bir de bugünkü samsata bak.. yobaz yuvası.. insanlar aynı, kafa tamamen gitmiş.

gerçi samsat kaymakamlığının websitesi beni şaşırttı. lucian'a "hemşehrimiz" diye bir sayfa ayırmışlar! genelde böyle yobaz yerlerde yörenin islamöncesi tarihi ve şahsiyetleri tamamen görmezden gelinir.

sayfanın son paragrafı ise tam bir alçakgönüllülük örneği:

"...........Ben burada Lukianos'un iki kitabı ve onla ilgili başka yazarlar tarafından yapılan yorumlardan hareketle onu sizlere tanıtmak istedim onla ilgili daha fazla bilgi sahibi olmak isteyenlerin tek yapması gereken internette arama motorlarından birine girerek ismini yazmaları. Bu şekilde onun hakkında daha fazla bilgiye ulaşabilirler....... "

okuyunca bir hoş oldum. insan samsat kaymakamlığının bıyıklı-göbekli devlet memurlarından beklemiyor böyle cümleler..
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.