bugün

belki çekilmiş belki çekilecek onlarca filmin aday olacağı, bir filmin belki iki belki üç dalda birden aday olacağı hatta belki de ülkemizden bir filmin en iyi yabancı film dalında aday olacağı hatta ve hatta ödülü kazanacağı*** , 2009 yılında gerçekleşecek oscar ödül törenidir.
kazanamayı geçtim aday olmanın bile büyük bir rekabete döneceği ve akademi juri kadrosunun bu rekabetli senede en iyiyi seçmek için baya ter dökeceğini bildiğim umarım hakedenin alıcağı 22 şubatta yapılıcak olan tören.

(bkz: gönlümden geçenler)

en iyi film:Slumdog millionaire,In Bruges,the wrestler
en iyi yönetmen:Darren Aronofsky,Danny boyle
en iyi erkek oyuncu:mickey rourke,Colin Farrell
en iyi kadın oyuncu:kate winslet**
en iyi yardımcı erkek oyuncu:heath ledger*
en iyi yardımcı kadın oyuncu:kate winslet**
en iyi animasyon:wall-e
en iyi yabancı film:ben x*
daha önceki entry'im de ki isimlerin çoğunluğu aday oldu,doğru adaylık tercihleri yaptığımdan bir de kazanabilicekler adına bir entry gireyim dedim kendimce.*

en iyi film:the wrestler'ın adaylıkta gösterilmemesi gönlümün slumdog millionaire de olmasından ötürü onun kazancağına dair inancımı arttırdı.bu yüzden tercihim slumdog millionaire.

en iyi yönetmen:eğer akademi objektif yaklaşırsa ve ada'ya artık bir şans tanırsa * benim tahminim Danny boyle'dur.

En iyi erkek oyuncu:bence kuşkusuz Mickey rourke-the wrestler.

En iyi kadın oyuncu:yine kuşkusuz ve artık olması gereken Kate winslet-the reader.

En iyi yardımcı erkek oyuncu:Heath ledger-the dark knight ama zamanında Al pacino'ya en iyi erkeği kaptıran Robert downey jr. kazanırsada haketmiştir.

En iyi yardımcı kadın oyuncu:Kendisini o filme kadar hiç sevmesemde Vicky Cristina Barcelona'da ki rolüyle beni büyüleyen Penélope Cruz.

En iyi animasyon:daha önceki entry'de de belirttiğim gibi wall-e.

En iyi yabancı film:her ne kadar benim adayım olan ben x elensede benim tercihim bu 5 aday arasından waltz with bashir.

En iyi özgün senaryo:In bruges gördüğüm en iyi 2. karamizah.**

en iyi uyarlama senaryo:slumdog millionaire.

umarım tahminlerim doğru çıkar ve şu sözü söyleyebilirim.oscar kubrickologyle izlenir.**
* 22 şubat 2009'da türkiye saati ile 03:00'te başlayacak olan ödül törenidir. NTV naklen yayınlayacaktır.
adaylar şöyledir:

---------- en iyi film ----------

The Curious Case of Benjamin Button (2008): Ceán Chaffin, Kathleen Kennedy, Frank Marshall *
Frost/Nixon (2008): Brian Grazer, Ron Howard, Eric Fellner

Milk (2008/I): Bruce Cohen, Dan Jinks

The Reader (2008): Anthony Minghella, Sydney Pollack, Donna Gigliotti, Redmond Morris

Slumdog Millionaire (2008): Christian Colson

---------- en iyi erkek oyuncu ----------

Richard Jenkins for The Visitor (2007/I)

Frank Langella for Frost/Nixon (2008)

Sean Penn for Milk (2008/I)

Brad Pitt for The Curious Case of Benjamin Button (2008)

Mickey Rourke for The Wrestler (2008)

---------- en iyi kadın oyuncu ----------

Anne Hathaway for Rachel Getting Married (2008)

Angelina Jolie for Changeling (2008)

Melissa Leo for Frozen River (2008)

Meryl Streep for Doubt (2008/I)

Kate Winslet for The Reader (2008)

---------- en iyi yardımcı erkek oyuncu ---------

Josh Brolin for Milk (2008/I)

Robert Downey Jr. for Tropic Thunder (2008)

Philip Seymour Hoffman for Doubt (2008/I)

Heath Ledger for The Dark Knight (2008) *
Michael Shannon for Revolutionary Road (2008)

---------- en iyi yardımcı kadın oyuncu ----------

Amy Adams for Doubt (2008/I)

Penélope Cruz for Vicky Cristina Barcelona (2008)

Viola Davis for Doubt (2008/I)

Taraji P. Henson for The Curious Case of Benjamin Button (2008)

Marisa Tomei for The Wrestler (2008)

---------- en iyi yönetmen ----------

Danny Boyle for Slumdog Millionaire (2008)

Stephen Daldry for The Reader (2008)

David Fincher for The Curious Case of Benjamin Button (2008)

Ron Howard for Frost/Nixon (2008)

Gus Van Sant for Milk (2008/I)

---------- en iyi özgün senaryo -----------

Frozen River (2008): Courtney Hunt

Happy-Go-Lucky (2008): Mike Leigh

In Bruges (2008): Martin McDonagh

Milk (2008/I): Dustin Lance Black

WALL·E (2008): Andrew Stanton, Pete Docter, Jim Reardon

---------- en iyi uyarlama senaryo ---------

The Curious Case of Benjamin Button (2008): Eric Roth*, Robin Swicord

Doubt (2008/I): John Patrick Shanley

Frost/Nixon (2008): Peter Morgan

The Reader (2008): David Hare

Slumdog Millionaire (2008): Simon Beaufoy

---------- en iyi çekim(sinematografi) ----------

Changeling (2008): Tom Stern

The Curious Case of Benjamin Button (2008): Claudio Miranda

The Dark Knight (2008): Wally Pfister

The Reader (2008): Roger Deakins, Chris Menges

Slumdog Millionaire (2008): Anthony Dod Mantle

---------- en iyi sanat yönetmeni -----------

Changeling (2008): James J. Murakami, Gary Fettis

The Curious Case of Benjamin Button (2008): Donald Graham Burt, Victor J. Zolfo

The Dark Knight (2008): Nathan Crowley, Peter Lando

The Duchess (2008): Michael Carlin, Rebecca Alleway

Revolutionary Road (2008): Kristi Zea, Debra Schutt

---------- en iyi yabancı film ----------

Der Baader Meinhof Komplex (2008)(Germany)

Entre les murs (2008)(France)

Revanche (2008)(Austria)

Okuribito (2008)(Japan)

Vals Im Bashir (2008)(Israel)

---------- en iyi belgesel ----------

The Betrayal - Nerakhoon (2008): Ellen Kuras, Thavisouk Phrasavath

Encounters at the End of the World (2007): Werner Herzog, Henry Kaiser

The Garden (2008/I): Scott Hamilton Kennedy

Man on Wire (2008): James Marsh, Simon Chinn

Trouble the Water (2008): Tia Lessin, Carl Deal

---------- en iyi müzik ----------

The Curious Case of Benjamin Button (2008): David Parker, Michael Semanick, Ren Klyce, Mark Weingarten

The Dark Knight (2008): Ed Novick, Lora Hirschberg, Gary Rizzo

Slumdog Millionaire (2008): Ian Tapp, Richard Pryke, Resul Pookutty

WALL·E (2008): Tom Myers, Michael Semanick, Ben Burtt

Wanted (2008): Chris Jenkins, Frank A. Montaño, Petr Forejt

---------- en iyi animasyon ----------

Bolt (2008): Chris Williams, Byron Howard

Kung Fu Panda (2008): John Stevenson, Mark Osborne

WALL·E (2008): Andrew Stanton

yarışan filmler ve "sinemacı"lar oldukça kaliteliler. lakin burda en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülün sahibi kesinlikle bellidir ve ona verilmelidir.
bu tabiki de, Heath Ledger'ın The Dark Knight'daki The Joker rolü...

süpriz olarak the dark knight beni çok şaşırtarak en iyi filmlere aday gösterilmemiş... ben bu sene the dark knight'ın bütün ödülleri toplayacağını düşünüyordum.
pazar gecesini iple çekiyoruz...
en iyi erkek oyuncu ödülünü büyük ihtimalle mickey rourke alacaktır. çünkü amerika yeniden doğuş hikayelerine bayılır.
bu maç değil sonuçta, 2-1 fener alır entrysi değil bu da. ama tahminlerimi yazacağım, baştan uyarayım karışmam sonra.

En iyi film dalında benim favorim slumdog millionaire. diğer önemli favori the curious case of benjamin button da güzel bir film ama çok önemli olmasa da forrest gump benzerliği ve zaten müthiş bir hikaye olması ikinci sırayı almasına neden oluyor.

ne demek istediğimi açıklayayım şimdi. ne demek zaten müthiş bir hikaye? filmin önemli bir bölümünde roman resimlendirilmiş sadece. cate blanchett'ın kaza sahnesi haricinde, film olmasa da hikaye bu kadar etkiler insanı. bu sebepten dolayı en iyi yönetmen dalında favorim de danny boyle. daha önce de söylediğim gibi benjamin button'u kötü bir film yapmak için kötü bir yönetmen olmak gerekirdi. david fincher da kötü bir yönetmen olmadığı için film gayet güzel olmuş. ama slumdog bir başka.

en iyi kadın oyuncu ödülünde ise benim adayım doubt'taki rolüyle Meryl Streep. ders veriyor kadın ders. sanırım ben buna benzer bir entry yazdım daha önce ama yinelemekte fayda var, bu kadın gelmiş geçmiş en iyi kadın oyuncudur benim gözümde. ama ödül almazsa şaşırmam çünkü burası oscar. ödül alacağını düşündüğüm isim ise the reader'daki rolüyle Kate Winslet

the reader sonu hariç harika bir film. kate winslet çok başarılı bir oyunculuk sergilemiş olmasına karşın meryl streep'in inanılmaz performansı ödülü onun almasını istememe neden oluyor. Changeling'de döktürmüş olan angelina Jolie'nin şanssızlığı ise diğer adayların performansları. ama oscar tarihinde ödül almış birçok kadın oyuncudan iyi bir performans göstermiş angelina ablamız.

en az ahkam kesebildiğim alan en iyi erkek oyuncu ödülü. burada da çok iyi bir konudan çıkmış kötü bir film olan milk'in başrol oyuncusu Sean Penn'dir benim adayım. filmin elle tutulur tek yanı sean penn.

En iyi yardımcı kadın oyuncu'da ise tartışmasız favorim Penelope Cruz. bu kadın ispanyolca oynadığında yıkıp geçiyor ortalığı. diğer adaylardan da brad pitt'in üvey annesini oynayan Taraji P. Henson öne çıkıyor. bildiğin adile naşit bu kadın.

En iyi yardımcı erkek oyuncu ödülünü ise Heath Ledger ölmemiş olsaydı doubt'taki rolüyle Philip Seymour Hoffman alırdı. ama heath ledger'a sadece ölmüş olduğu için verilecek anlamı çıkmasın bu ödülün. ne yazık ki hoffman'ın performansının ödülsüz kalacak olması beni üzüyor açıkçası.

en iyi uyarlanmış senaryo ise bir muamma açıkçası, en iyi film'i slumdog alırsa bunu benjamin button alır. ama her halikuarda benim bu daldaki adayım benjamin button'dır.

Uzun metrajlı animasyon dalında ise ödülün wall-e'ye gideceğini yazmış olmak bile abes açıkçası.

burada adı bir şekilde geçen isimler dışında ödül çıkacağını sanmıyorum oscar'dan. umarım bir kez olsun beni şaşırtır akademi de şaşırmadığım sonuçlar açıklar.
bu kadar iyi filmin bir arada olduğu bir ödül töreni için sabırsızlanıyorum.
(bkz: 81 inci oscar odul toreni)
ntv'de şahane bir kadroyla yorumlanacak törendir.
(bkz: cem yılmaz)
(bkz: nurgül yeşilçay)

http://www.ntvmsnbc.com/news/475444.asp
sex and beer ile kutlanır...
daha önceki girdiğim entry'nin aynısı internete kazananlar olarak sızmıştır,her ne kadar ben yapmasamda umarım bu sızma haber doğrudur ve tahminlerim tutar. *
(bkz: 81 inci oscar odul toreni)
kate winslet ablamızdan ödül beklediğimiz törendir. bu seferde alamazsa, sokacağımdır böyle adalete.
ödüllü tahmin anketi için
bkz: oscar.ntvmsnbc.com
çevrecilerin, bayan katılımcıların elmas veya mücevher takmayarak protesto yapmalarını istediği oscar ödül töreni.
22 şubat 2009 gecesi, bu yıl seksenbirincisi düzenlenecek, akademi film ödülleri töreni. bu yıla damga vuran 4 önemli olay, sinema severlerin bu seneki ödül törenine ilgisini arttırmış görünüyor. dark knigt filminin genç yaşta ölen oyuncusu heath ledger, 13 dalda aday the curious case of benjamin ve şimdiden 4 altın küre olmak üzere bir çok ödül kazanan, tüm eleştirmenlerden tam not alan, hindistanlı yazarlar tarfından eleştiri yağmuruna tutulan, transpotting filminin yönetmeni danny boyle tarafından çekilen slumdog millionaire filmi ve en iyi yabancı film dalında, lübnanda yaşananları molozlar ve mezarlar altından çıkaran bashir.
bu yılki sonuçların internet ortamına sızdığı söylenen film ödüllerinin sahiplerini bulacağı tören.
sunucusunun hugh jackman olduğu ödül töreni.
slumdog millionairein en iyi film ödülünü almasını the curious case of benjamin buttondan daha fazla istediğim ödül töreni.
brad pitt'in oscar'ı kazanamazsa bir daha da zor kazanacağı tören olacaktır.
(bkz: benjamin button)
gönlümün en'lerini söylüyim bari hazır yaklaşmış iken:
en iyi film:slumdog millionare
en iyi yönetmen:danny boyle
en iyi erkek oyuncu:mickey rourke
en iyi kadın oyuncu:kate winslet
en iyi yardımcı erkek oyuncu:heath ledger
en iyi yardımcı kadın oyuncu:amy adams ya da benjamindeki kadın da gayet olabilir.
en iyi animasyon:wall e
en iyi yabancı film: kararsızım sözlük.
görüntü dallarında verilen ödüllerinde benjamin button'a gitmesini umuyorum der, yarışmacılara başarılar dilerim..
he bu arada ben şey edemedim umarım akademi bir yerlere milk'i de sıkıştırır.
Bu arada oscar'ı hugh abimizin sunmasından dolayı ayrı bir heyecanlı olduğumuzu söyler bu yazıyı burda bitiririz.
an itibari ile kırmızı halı bölümünün ntv'den izlenebileceği ödül törenidir.

not:sakın bir abaza ile izlemeyin sizi ömür boyu oscardan hatta sinemadan soğutabilir. fotoğrafçılarak poz veren aktristin ekrandan poposuna elledi ki daha ne yapabilir bir abaza?

(bkz: lanet olsun)
'feel like a star' isimli reklam cıngılı ile ntv de an itibariyle anası sikilen tören.
(bkz: ontheredcarpet com)
az önce brad'le angel'ın teşrif ettiği.
penelope cruz en iyi yardımcı kadın oyuncu oscarını an itibariyle almıştır.