bugün

ac milan ın kuruluş tarihidir.
fc barcelona, olympique marseille, werder bremen, ferencvaros ve rapid wien gibi takımların da kurulduğu senedir.
atatürk istanbul'da harp okuluna girdi.
19. yüzyılın son senesidir.
(bkz: tsg 1899 hoffenheim)
adnan menderes aydın'da doğdu.
çin'deki boxer ayaklanması'nın başladığı yıldır.
Rivaldo nun formasındaki 1899-1999 ibaresinden hareketle, yanılmıyorsam Barcelona nın da kuruluş yılıdır.
yaşamanın insana çok şeyler kazandıracağı yıldır.

o yıllar gençlik yıllarım olsun isterdim.
Atatürk ün 18 yaşında olduğu yıldır.
Milan ve barcelona gibi 2 dünya devi takımın kurulduğu yıl.
(bkz: black stocking)
adnan menderes'in doğum yılı.
Küba'da ispanyol egemenliğinin sona erdiği, ilk kanser radyoterapisi yapıldığı, fiatın ilk arabasını ürettiği, ingiltere'nin osmanlı toprağı kuveytli işgal ettiği, yazar ve gazeteci peyami safa, türkiye'nin 12. genelkurmay başkanı ve 5. cumhurbaşkanı cevdet sunay ve 12. başbakan adnan menderes'in doğduğu yıl.
dark'ın yapımcılarının netflix için hazırlamaya başladığı yeni dizisinin ismiymiş ya da tarihiymiş.

konu itibariyle epey güzel duruyor.

https://m.mynet.com/dark-...-dizi-1899-magazin-205949
harp okulunu kazanmış mustafa kemal'in istanbul'a ilk geldiği yıl, selanik'ten bindiği vapurla çanakkale boğazını geçmiştir. 16 yıl sonra kazanılmasında emsalsiz katkıları olacak savaşın yaşanacağı sulardan yine 23 sene sonra kurtaracağı osmanlı başkentine varmıştır.
17 Kasım 2022’de Netflix Türkiye tarafından yayınlanan Netflix orijinal dizisidir. ilk sezonu toplam 8 bölümden oluşan dizi tarihi, korku ve drama türünde yer alıyor.

Dizinin oyuncu kadrosunda Emily Beecham, Andreas Pietschmann, Miguel Bernardeau, José Pimentão, Maciej Musiał, Mathilde Ollivier ve Jonas Bloquet gibi isimler yer alıyor.

Almanya ve ABD ortak yapımı olan dizi Almanya’nın Berlin kentinde çekildi. Dizi IMDb‘de ilk gününde 3 bine yakın kişi tarafından oylandı ve 9,1‘lik puana sahip oldu.

Dizinin konusu, Amerika’ya doğru yola çıkan ve bu yolculuk esnasında hayatları değişen Avrupalı göçmenlerin hikayesini konu ediyor. Avrupa’nın farklı bölgelerinden bir araya gelen insanların büyük umutlarla çıktıkları bu yolculukta onları türlü zorluklar bekler. Yeni yüzyıla ve kendilerini bekleyen yeni hayata yaklaşmakta olan insanlar, okyanusta sürüklenen bir göçmen botuyla karşılaşırlar. Bu beklenmedik durum onların hayatlarının değişmesine, korkunç bir kabusun içine sürüklenmelerine neden olur.

görsel

https://twitter.com/i/status/1592924829770223616
(bkz: 1899 dizisi).
ac milan'ın kuruluş senesi.
1899 aynı zamanda bir tarihtir.

1899 yılı mesela...
dark gibi güzel bir dizi. beyin yakıyor biraz.
yok bilader ben sevmedim birtek atmosferi için izlenir.
ama akmıyor dizi sevemedim.
Bu karanlık çekimleri bir ben mi sevmiyorum? iç kararmasından diziye giremedim. inşallah ilk bölümün Sonunda satanist olmam.
Sürpriz sona sahip dizi.
Listeye ekledim.

izleyince güzel bir yazı yazacağım.