bugün

bayanların, özellikle ev kadınlarının en büyük uğraşlarından biri.
psikologlarında önerdiği zihni meşgul eden,üstünüzden bütün stresinizi alan uğraştır.
deşarj eden aktivite.
sıkıcıdır efendim. sıkıntınızı falan almaz tam tersine "ulan bu kazağın da yakası oturmayacak dur sökeyim" dediğiniz an afakanların bastığı andır.
ruhu oyalar siniri sitresi uzaklaştırır.
harareti alır, sakinleştirir.
stres atmak için başlar, strese boğularak bitirir ya da bitiremeden yarıda annenize devredersiniz.. örgü başlarda eğlenceli olsa da, siz çok çok ördüğünüzü sanarken örgünün hala aynı boyda durduğunuzu görmenizle birlikte işkence halini alır. asab bozucudur.. velhasıl örgü örmek emek ister, sabır ister.
örgünüzü herhangi birşey üretmek amacıyla değilde dümdüz ördüğünüz takdirde zihni problemlerden uzaklaştırır.
(bkz: ören bayan)
örgüyü yapıp satıp para kazanmıyorsanız şayet; boşu boşuna kendinizi yıpratmayınız dedirten eylemdir. uzun süreli etkileri; sürekli gözlük üzerinden bakmak, belli bir noktaya odaklanmak, her şeyi iki ters bir düzle ilişkilendirmek vs... tabi hobi olarak güzel bir uğraş ona bir lafımız yok.
bir çeşit stres atma aracıdır. fazla abartılmadan düz kolay birşeyler örüldüğü taktirde beyninizi yoran düşüncelerden uzaklaşırsınız. ürettiğiniz güzelliğe bakarsınız mutlu olursunuz.
örgü örme araç ve gereçleri amaçları dışında da kullanılabilir.örnek:
şiş:kulak karıştırıcı,vitrinin ya da koltuğun arkasına kaçmış eşyanızı almanızı sağlayan sopa,çocuk dövme ve tehdit gereci(bak geliyooo şişş)sırt kaşıyıcı hatta annemin kerata olarak kullandığına bizzat şahit olmuşluğum vardır.
yün:kedi ya da küçük çocuk oyuncağı,yün kalınlığına bağlı olarak kürdan olma özelliği,iki kat yaparak sepet sallama ipi,hele ki bunlardan yarım yarım kalmış birkaç tanesi bir araya geliyorsa bunlarda insanı "bunları nerde kullansam da yabana gitmese" diye düşündüren bir uğraştır.
en guzel terapi yontemlerinden biridir..
yilbasi, dogum gunu, ... vs gunlerde verilecek hediyeler icin bilinmesi gereken ugrastir.dahasi bu hediyeleri genellikle herkes sever ve ucuza mal olur.
havalarin sogumasiyla yapilabilecek en guzel sey.
Ne yoga,ne meditasyon,ne başka felsefik/mistik arayışlar.
Bundan daha iyi bir terapi düşünemiyorum.
Herkese tavsiye ederim.
can sıkıntısına birdir, korkuyu da alır tecrübeyle sabittir. uzun vadede ters etki yapıyor.
küçük kızların annelerinden görüp özendikleri en işi.
zamanında fen ve teknoloji hocamızın ceza olarak tüm erkeklere öğrenmelerini şart koştuğu, bir erkek için; kadının ofsaytı anlamamasıyla eşdeğer olan o lanet ilmiklerden oluşan bir şey.
annemin bir makine gibi yaptığı iştir. diğer bir ilginç yanı ise örgü örerken hem benimle konuşabiliyor hem de tv izliyebiliyor olmasıdır.
- örgü örmek başlığını açsana, ne yazmışlar bakalım?
- aaa benim yün almam lazım, birine kaşkol sözüm var...

bir başladınız mı kurtulamazsınız. hem örmekten hem de arkadaşlarınızın, eş dostunuzun ''bana da ör'' demelerinden...

acayip isimleri de vardır. zeki müren göbeği, türkan şoray kirpiği vb. gibi...
kesinlikle stresi alıp götüren bir faaliyet. ilk başlarda öyle tabii. sonrasında ise aklî dengesi sağlam insanı bile hasta eder, aman diyeyim. en baştan hiç bulaşmamak lazım. git istiklal'den çeşit çeşit renk renk el emeği göz nuru şeylerin arasından seç paşa paşa. mis.

ben bir tek atkı örebiliyorum. bazen de banyo lifi. bunlar çabuk biten şaheserler olduğundan, önce yününün rengine, şişlerin kalınlığına falan karar verip alıyorum. hemen örüp bitireceğim ya hesapta, bende bi' heyecan bi' mutluluk bi' mani (sonradan depresyona dönmesi an meselesi) hâli, efendiciğime söyleyeyim, bi' kendini bi' halt zannetmeler falan. neyse, eve geliyorum, kendime bi' kahve yapıyorum, alıyorum şişlerimi, yünümü elime, başlıyorum çıkırık da çıkırık örmeye falan. yarım saat ya geçiyor ya geçmiyor benim eller terlemeye başlıyor ve bana afakanlar (afakan ve saz arkadaşları) dadanıyor. örgüyü yarım bırakmayı gururuma yediremiyorum lakin devam etsem de sinir içinde kalıyorum ve olay artık deliye pösteki saydırmak raddesine geliyor.

örgü güzeldir, örgü candır - ama başkaları yaptığında. hele o güzelim kazakları, hırkaları ören yetenekli ve öpülesi ellerin sahiplerinin (ki bunların bir tanesi de benim anneciğim) emeklerine sonsuz saygı duyuyor, teraziye tıklıyorum. artı rep verenleri çok olsun.
insanın kafasını dağıtan, gözleri şaşı edebilecek eylem.
günlerdir çılgınca örgü örüyorum insan cidden stresini atıyor. düşünmemesini sağlıyor. * *
birçok kişi tarafından basitlik olarak değerlendirilen eylemdir.

-boş zamanlarında neler yaparsın anlatsana biraz.
+aslında biçok şey. bi de örgü örerim sıkça, her şeyi örerim.
-örgü mü? şaka yapıyosun herhalde(boş zamanlarında atom parçalıyo ya arkadaş). hayır yani napıyosun örüp, hazır alsana(örgüyü kazaktan ibaret sanan mal). ördüklerini satıyo musun bari (ticaret kafası)

hayır abi. sadece örüyorum, sadece.
her bayanın öğrenmek istediği ama bir türlü beceremediği kabiliyettir.
güncel Önemli Başlıklar