bugün

entry'ler (112)

günün fotoğrafı

görsel eğer ki ikisinin de bu kadar zararlı etkisi varsa 2 madde de yasaklanmalı bir an önce.
ek; 2 madde de insan vücuduna yabancı maddelerdir ve günümüzde çoğu insanın alerjik olmasının nedeni her türlü yabancı zararlı kimyasallardır.

kendine vereceğin en iyi tavsiye

***zamanı kontrol edebilmeyi öğren. sonrasında yetiştirebilme sıkıntısı çekip de diğer eninde sonunda yetişmesi gerekenleri erteleme. böylece döngüye dönüşmesin.
***ve her yaptığın işi hesap verip veremeyeceğini düşünerek yap. farkında olmadan yaptıkların da dahil.

arif v 216

genellikle çizgi film ve bilim kurgu filmleri sevsem iyi sayılabilecek en çok da müziklerini sevdiğim film. televizyon çocuğu olarak büyüdüğümden duyar duymaz müziklerden yarısına yakınını tanıdım. diğer yarısını da öğrenmiş oldum. müzikleri dinlemek isteyenler youtube'dan filmin ismini yazıp bulabilirler. yeşilçam kısımlarını pek bilmediğimden yorum yapmıyorum. yalnız bilim kurgu filmlerinden gördüğüme göre tarihin hiçbir noktasıyla oynanmaması gerekirken müziklerin tarihleriyle oynanmış olması Türk usulü film olduğunun göstergesi olmuş. hatta bu kuraldan dolayı tarihi hiçbir türlü değiştirilemeyeceğinden -çünkü o zaman değişiklikle beraber tüm zamanın değişmesi gerekeceğinden tarih düzeltilemeyecek şekilde bozulur. tarih sadece bir kez yazılabileceğinden ve geçmişle gelecek birbiriyle bağlantılı ve bize uzak gelse de aslında birbirlerine çok yakın- (birkaç sene öncesinde zamanla ilgili araştırma yazılarından birinde yazıyordu modern fizikle alakalı ilgilenenler okuyabilir.) ve ışık hızına hiçbir zaman geçilemeyeceğinden zaman makinesi her zaman hayal ürünü kalabilir.

stalk

görsel bunun gibi durumlarla insanların durmadan telefon bağımlısı olması yüzünden gittikçe artan ve dedikoduyu yaygınlaştırdığı yanlış bir eylemdir.
Not; karşınızdaki khakkında en iyi bilgiyi kişiyi gözlemleyerek ve kişiyle konuşarak öğrenirsiniz. bu yüzden kişiyi stalkyapsanız da yorumyapacaksanız ya kişi belirtmeden yapın ya kişi hakkında çok kötü şey söylemeyin ya da kötü konuşacaksanız kişinin kendisine konuşun ki çevrenizdekileri de dedikoduya alıştırmayın.

bir kızı kendinden soğutmanın yolları

bir insanı nasıl soğutabilirim diye düşünün aynısı kızlar için de geçerlidir. mesela karşınızdakiyle ilgilenmeyin, söylediklerini dinlemeyip umursamayın ve o sırada başka şeylerle uğraşın, kötü söz gruplarında cümleler kurun (küfür, argo vb.) ve kişiyi öldürmeyi düşünün ve bu şekil planlar kurun mesela araba bagajına koymak, yemeğine ve içeceğine bir şeyler karıştırıp zehirlemek, kişiyi tehlikeli araçlarla saldırmak (silah, bıçak vb.). bunları yaparsanız kişi sizden soğuyacak hatta sizle geçen hatıralara pişman olup aklının ucundan geçmeyi dahi istemeyecektir.

yalnızlık nedir

senelerce insan gözlemlesen de insan iletişi için işe yaramadığından gene de yalnız kalmaktır.
durmadan can sıkıntını giderebilmek için kendinle uğraşırken kendini tanımayı bitirememektir.
yalnızken insan isteyip insan yanında olunca gene eski duruma dönmeyi isteyerek sonra tekrarlayan durum paradoksuna girmek, karar verememek ve içte durmadan tereddüt olmasıdır.
değişik aktiveler deneyip (mesela aynı yere durmadan değişik yolla gitmek, yolda bir şeyler bakınmak, hayvan fotoğrafı çekmek vb.) gene de o aktivelerin yetmemesidir, daha fazlasını aranırsın ama çevrendekilere garip gelceği için yeni şeyler yapmakta gittikçe isteksizleşirsin ve daha çok yalnızlığın artar.
kısacası yalnızlık genellikle ömür boyudur ya yalnızlığa o şekilde hayata alışacaksın ya da yalnız birini bulup beraber hayata alışacaksın. çözüm yolu olabilseydi güzel olurdu.

yengeç burcu

çocuğu anlama konusunda çok iyi ebeveyn olan burçtur. ebeveyn oluyorsa çok iyi eş de olur eğer ki anlaşılabilirse.

en iyi film müzikleri

*taare zameen par* ve *3 idiots* film müzikleri favorimdir.

mantı açabilen erkek

mantı açabilen insan kaldı mı? varsa hepsini tek tek tebrik ediyorum.
açabilenlere tavsiyem; içine kıymasını hissedilecek kadar koyun da sırf hamur yemeyelim. başlığı görünce karnım acıktı olsa da yesek.

absolute zero

Türkçe'ye çevirisi mutlak sıfır. matematikte 0'ın işareti olmadığından kullanılmasa da (niye sıfır işaretsizlik noktası seçilmiş merak etmişimdir hep.) kimyada olabilecek en düşük sıcaklığı- (0 Kelvin, –273,15 °Celsius, 0 °Rankine ve -459,67 °Fahrenhayt) ifade eder.

kısır çıkan kadını boşamak

kadın da erkek de kısır olabilir önce bunun tıbbi araştırması yapılmalı. eğer ki kısır kadın veya erkek farketmez huyu iyiyse ve erkek kadını kadın da erkeği seviyorsa ya tıbbi yöntemleri denesinler mesela tüp bebek yöntemi ya da evlatlık çocuk alsınlar olsun bitsin. çocuk olmaması yüzünden boşanmak saçma çünkü her ne yaparsan yap tüm müdahalelerin etkisi %98'lik kısımda, geri kalanıysa bilinemediğinden müdahale edilemiyor Allah'ın takdiri deyip geçin işte.

sözlüğe bağımlı mısınız

değilim ama ara sıra burayı facebook ara sıraysa twitter ara sıraysa instagram gibi kullanasım geliyor.

üniversite okumak

görsel sorularda fazlasıyla düşünüp aynı anda yapmayı da gerektiren derslerin bulunduğu okul.

delirdim mi acaba

acaba bir dahaki döneme aynı ders adıyla 2 ders alıp almanca mı öğrensem en azından a1 biter. tek derdi sınavlarının aynı anda yapılması.

kedi

görsel başlık; telefona dikkatli kedi.

unutulmayan garip arkadaşlar

sınıfımın olduğu zamanlardan birinde sınıfımdan biri olmasa da tüm o okuldaki yıllarımda ders hariç neredeyse tüm zamanlarda günde en az 1 kez uğrayan uğramadığında bugün okula gelmedi diyebileceğim sınıfımda geçiren bir arkadaş vardı. çevresine göre tuhaf derlerdi ama onca ayda herhalde tanımayı beceremediğimden pek tuhaflığını göremediydim. acaba garipliği fazla normal mi olmasıydı -birkaç aşırı absürt olduğu konu haricinde- hep merak ederdim. ama görmeyince etmez oldum da acaba birileri o kişiyi çözerse bana da açıklar mı neymiş tuhaflığı, merakımı gidereyim.

türk eğitim sistemi

her deneme yanılma yönteminde gelenin öncekinden de kötü olduğu her seferinde rezalete gittiği, o dönem okuyan gençlerin hayatlarını da etkileyen genellikle mahveden sistemdir. mesela teog yerine gelen yeni sistem -adı her neyse- iyi ki benim dönemimde olmamış çünkü eğer olsaydı okul notu derecelik olmadığım için güzel lisemde okuyamayacaktım, çünkü okul notum pek yüksek değildi -takdir oluyordu ama sınırdan-; ortaokula kadar sınıf hocası pek not veren biri değildi sınıftaki birkaç kişi dışında -onlar da birbirleriyle komşulardı- -ayrıca e-okul açıldıktan sonra gördüydüm ve iş işten geçmişti birkaç notum yanlış girilmişti-, ortaokuldayken de türkçede 30-40 puanlık yazma bölümü yapamazdım yazdıklarımdan 15-20 alsam iyi diye sevinirdim. şimdiki nesilde bunlar başıma gelmiş olsa çevremdeki iyi olmayan okullara gitmek zorunda kalacaktım. iyi ki şimdiki yaşım 15 civarı değil. evinin yakınındaki okulu sınavdan sonra uygulasalarmış iyi olurmuş çünkü Türkiye'de okul notlarına güvenilmemesi gerekiyor.

bilim ve dinin uyuşmazlığı

görsel aslında uyyşur da genelde insanların çıkarına uyuşmadığı için uyuşmuyor der.

hamburger vs lahmacun

hamburgerle karın doymuyor ki niye yiyeyim? bu nedenle oyum lahmacuna.

pide vs lahmacun

lahmacun öncelikli ama pideye de hayır diyemem ikisini de yerim.