bugün

ing. yakalamak.
ing. sap.
kullanıldığı yere göre takip etmek, hedef almak, gözlemlemek, peşinden gitmek gibi anlamlara gelebilen ingilizce fiil.

yakın anlamlı bir kelime olan target ile olan farkını vurgulamak adına örneklemek gerekirse wikipedia' dan alıntı:
Women often target other women, whereas men generally stalk women only.*
ingilizce'de "yaprak sapı" manasına gelen sözcük.
Güncel anlamıyla, basit bir şekilde ifade edecek olursak sosyal medya hesaplarından ki özellikle twitterdan eski sevgilinin, onun yeni sevgilisinin, hoşlandığın çocuğun ve onun da yeni sevgilisinin profillerine girip tweetlerini okumaktır. Gizli gizli yapılır bu işlem. Tabi yanlışlıkla bir tweetini favlarsanız ... yediniz.
Bir gece sokakta yürürken arabada gördüğüm adamın adını, soyadını, mezun olduğu okulu, nerde oturduğunu, en yakın arkadaşlarının kim olduğunu ararken yapmış bulunduğum eylem.

(bkz: kendimden korktum)

Edit: yıl 2011
(bkz: stalkyard) cahiller bilmez.

Hale life'tan selamlar * sevdiği kızla stalkyard atmış.
(bkz: stalker) başkalarını haddinden fazla takiplemek. Hele eski sevgili.
(bkz: stalk)

bugunkü kullanimiyla gizlice takip demekmiş.
gizliden takip etmektir. örneğin eski sevgili stalklanır.
(bkz: halkın kendi kendini yönetmesi)
Platoniklik gibi bişi..

(bkz: Faşo ağa)
hani okuldaki kızların instagramdaki, face deki fotolarına gizliden bakiyon ya iste o stalktır. hatta arada fotolari yanlislikla begeniyon falan. sen hassiktir cekene kadar kizin stalklandigindan haberi de olmuyo hani. iste boyle bi sey.
Bir çeşit bağımlılık.benle alakası bile olmayan insanları takip etmekten sapıkça zevk alıyorum. (bkz: swh)
hastalıktır. twitter da yanlışlıkla favorilere ekleyince son bulmaktadır.
Aslında çoğu insanın yaptığı bir eylem. Sadece isim koymuşlar. Şu demek oluyor mesela sosyal medyada siz birisinin hesabına veya hesaplarına girip ne yapmış ne etmiş bakıyorsanız o kişiyi stalklamış oluyorsunuz.
Stalk musallat olmak,gizlice izlemek anlamına gelir. Genellikle eski sevgiliyi yada hoşlanılan çocuğu takip amaçlı yapılır. Bunu yapan kişiye de stalker denir. bu konuda oldukça iyi olduğumu belirtme gereği duydum. Ha bir stalker daha vardır ki ona hastayım. Evet doğru tahmin. Stalker adlı oyundan bahsediyorum. O fps(first person shooter) tarzındaki efsane oyun.
(bkz: stalker)
Pek değinilmemiş stalk için en önemli olan şey takip etmemek ya da arkadaş olmamaktır. Zaten anlam olarak gizlice sokulmaktır. Dikkat etmek gereken iki şey var ilki like ya da fav atmamak ikincisi ise yanlışlıkla takip etmemektir.
görsel
doğa üstü güçlerim olduğunu düşündüğüm konu. Yarım saatte kişinim anne kızlık soyadının -yoksa bile- yedinci harfine ulaşabiliyorum.
en keyifli boş zaman hobisi. uzmanlık alanım. varsa arayıp bulamadığınız biri şip şak buluruz.
işsizlerin boş zamanlarında gözlerine kestirdikleri kişileri gizliden gizliye takip etmesidir. en çok kızlarda görülen bir fiil olduğuna değinmemek bir hata olurdu. ayrıca "good hunting stalker!" diyerek anlayan (bkz: stalker) kardeşlerime buradan selam çakıyorum.
instagram'da bi tracker uygulaması keşfedip durumu farklı boyutlara taşıdığım olaydır. Tavsiye edilir
!Stalk halkın kendi kendini yönetmesidir!.
!Stalker ise insa ın kendine yakışanı giymesidir.!
uzmanı olduğum şey. aşık olduğum kızın sosyal medya hesapları bile yok, ama arşivimde kızın 14 fotoğrafı ve 2 videosu var. neyse lan korkmayın benden merak etmeyin sizi stalklamam.
huzur bulduğum hobim. insan strateji ve sosyal medya uzmanı kesiliyor.