bugün

entry'ler (860)

grigory petrovsky

tam adı grigory ivanovich petrovsky olan ukrayna asıllı sovyet devrimci.

dnipropetrovsk şehrine kısmen isim babalığı yapmaktadır. Yeni nesil sovyet düşmanı ukraynalılar bu nedenle şehrin isminin değişmesini istemektedirler.

dnipropetrovsk

ismini dinyeper nehri'nden ve grigory petrovsky'den alan şehir.

(bkz: dnipro)

(bkz: grigory petrovsky)

dnipropetrovsk

polen alerjisi olanların kesinlikle uzak durması gereken şehir.

fatih terim vs şenol güneş

birisi başına geçtiği her takımda istisnasız başarılı olmuş ve milli takımlar düzeyinde ülkeye en iyi derecesini getirmiş, diğeri başına geçtiği her takımda başarılı olamamış ve kulüp takımları düzeyinde ülkeye en iyi derecesini getirmiştir.
içler dışlar çarpımı yapıyorum; kazanan şenol güneş

dnipropetrovsk

bir süredir yaşadığım şehir.
hem yeşillik, hem nehiri var. kızları güzel. insanları pozitif.
ülkenin yahudi nüfusu bu şehirde bulunur, o açıdan ülkenin en gelişmiş şehirlerinden biridir. yahudi sermayesi ile yapılan binalar sayesinde, diğer ukrayna şehirlerinden hemen ayrılır.

postsinaptik golge

seneler sonra eski yazdıklarına bakan.

insanoğlu gerçekten büyüyormuş be...

kharkiv

şu anda oldukça karışık olan doğu ukrayna'nın en büyük şehri. (bkz: donetsk) (bkz: lugansk)
bununla beraber,bu şehrin halkı donetsk ve lugansk'a göre daha çok ukrayna safında kalma taraftarı.sanayi anlamında bölgesinde oldukça iyi bir durumda olan kharkov,bu karışıklığa girip,tanınmayan veya tek ülkece tanınan bir şehir olmak istemiyor. (bkz: rusya)
şehir halkı temkinli,ama sürecin kharkov'a sıçramayacağı görüşündeler.

kiev

avrupa'nın büyük şehirleri arasında,kişi başına en çok park alanı düşen şehirdir.yazın gittiğinizde bunu rahatlıkla fark edebilirsiniz,zira yemyeşil,devasa parklarla dolu bir şehirdir kiev.
kışı ne kadar iç karartıcıysa,yazı o kadar hayat doludur.nefistir.

anta toros

asıl adı antaram torosyandır. genelde ağır, zengin ve sert kadınları canlandırır.
ayrıca -merhum- misak toros'un eşidir.

kaan ark

şimdiye kadar pek bilinmeyen,ama bu geceyi müteakiben meşhur olabilecek bir spor yazarı.
nitekim rasim ozan kütahyalı ile canlı yayında kavga etmekte.

orhan hakalmaz ile türkü yolu

trt müzik'te yayınlanmaya başlayan yeni bir orhan hakalmaz programı,yeni bir türkü resitali.
özlemiştik tınılarını,türkülerini,efendiliğini.iyi oldu.

7 ekim 2011 habertürk manşeti

atılan manşetin savunulacak bir tarafı yok aslında,ama bakıyorum da etrafıma,bu ülkede bazı şeyler böyle netçe,yalınca,çıplakça gösterilmedikçe kimsenin önlem alası gelmiyor.belki bu şekilde,insanların iğrenmesi ile daha büyük bir tepki doğar da,önlem alması gerekenler de ona göre önlem alır.o fotoğrafı görmedikçe,"...bir kadın daha şiddet görmüş,bir kadın daha kocası tarafından öldürülmüş..." diyor,geçiyoruz.ama bakın,şimdi nasıl daha sağlam perdeden dikkatimizi çekti bu haber.
bence,bütün haberler böyle netçe gösterilmeli,en azından yetkililerce daha caydırıcı cezalar verilene,ya da yasayla korunana dek.
çocukların akıl sağlığıymış,ahlaki yapısıymış..vs.geçiniz bunları.büyüdüklerinde bu gerçeklerle nasılsa yüzleşecekler,hatta yeterli tepkiyi gösteremezsek,başlarına bile gelecek.şimdilik,daracık dünyalarında biraz etkilenmeleri daha iyidir.

zaza pachulia

internette,galatasaray ile anlaştığı söylentileri dolanan gürcü basketbolcu.oldukça da iddialı bir söylenti gibi.doğruysa hayırlı olsun.

summer catch

başrollerini freddie prinze jr ve jessica biel'in paylaştığı,gençlerin yaz dönemi aşklarını,çılgınlıkların..vs anlatan vasat bir amerikan gençlik filmi.
* *

27 eylül 2011 trabzonspor lille osc maçı

(#13267145) .

avrupa maçlarında türk takımını desteklemeyen türk

bazılarının,"rakibimin maddi manevi güçlenmesi yerine,avrupa'da kepazeliğini isteyeceğim" diyebilecek kadar onursuzluklarını ortaya çıkarır bu hâl.

maddi olarak,o takımın kazandığı para,senin ülkene giren para,en azından italya'ya fransa'ya gitmeyecek..ayrıca yine madden,o takımın sana kazandırdığı ülke puanı,seneye yine birden fazla,hatta belki ikiden fazla takımla aynı ligde temsil edilmeni sağlayacak.uefa avrupa ligi'ne giden takım sayısını da etkiliyor dolaylı olarak.

mânevi olarak ise,herşeyden önce ülkenin temsili ortada,insanların sana yurtdışında saygısı bile artıyor.ben 2003 yılından beri yurtdışında yaşıyorum,ve o yıllarda türküm dediğim anda hakan şükür'ün,hasan şaş'ın,galatasaray'ın,fenerbahçe'nin isimlerini telaffuz etmeye çalışan insanlarla karşılaştım.başlı başına bir gurur..içerideki maneviyata bakarsan ise,ülkende terör hızlanarak artarken,senin halkının spor ile ilgili bile olsa,milli bir beraberlik durumuna geçmesi herşeyden önemli.çünkü bu ülkede türk bayrağı aşağılanınca mutlu olan insanlar var.

işte sadece bu nedenlerden dolayı,doğuştan bir trabzonsporlu olarak,2000-03 yılları arasında avrupa'daki en sıkı galatasaraylıydım.yine 2007 yılında avrupa'da ki en sıkı fenerbahçeliydim.bugün de kendi takımımı aynı duygularla destekliyorum.herhangi bir takım taraftarı olduğum için değil,bu milletin bir ferdi olarak onurlu ve şerefli durarak,sonunda da gururlu olmak istediğimden.

onuru ve şerefi olmayanlar bu duyguyu bilemezler.

faik ışık

derin futbol'un son anlarında ahmet çakar'a şerefsiz,ibne gibi kelimeleri kullanmış,aziz yıldırım'ın neye dayanarak avukatlığını yaptırdığını bilmediğim çapsız bir adam.

he ahmet çakar'da aziz yıldırım'da aynı halt bence de,en azından akıllı adamdır aziz başgan diye düşündüydüm.

27 eylül 2011 batman terör saldırısı

twitter'da,batman'dan bir gencin cüneyt özdemir'e,"şehrin merkezinden çatışma sesleri geliyor" diyerek duyurduğu saldırı.
artık ulusal basın bu konularla ilgilenmediği için,böyle duyarsak duyuyoruz.

trabzonspor

daha ligin üçüncü haftası puan durumuna bakarak,liderle arasında sadece 5 puan fark varken(yazıyla beş),futbol garibi insanlar tarafından "eki eki,küme düşecekler galiba" "eki eki,hakkınız değildi zaten,elimizden aldınızdı" ...vs gibi saçmalak yorumlara muhattap olmak durumunda kalan takım.

sakin olun gençler,bu işler son haftada belli olur.hatta bazen,pislikler yüzeye vurur,ligden bile sonra belli olur.gerçi siz ikisini de daha iyi bilirsiniz.

ezgiler sezgiler

ece pirim'in sunuculuğunu yaptığı,bu toprakların en güzel değeri olan türküleri daha da sevdiren bir program.