bugün

(bkz: fc metalist kharkiv)
ukrayna'nın doğu ucunda rusya sınırında bulunan, doğal olarak çoğunlukla rusça konuşulan ukrayna'nın ikinci en büyük şehri ve eski sovyet ukrayna'nın ilk başkentidir.

şehrin yerlileri rusça konuştukları için adı kharkov olarak da bilinmektedir. aslında bu rusça vs ukraynaca isim bunalımı bütün ukrayna şehirlerinde mevcuttur.

Örn:
kyiv > kiev
lviv > lvov
ternopil > ternopol
2 hafta kalan biri olarak hic yabancılık cekmedigim yerdir.Polisleri turist oldugunuzu anlarlarsa sizden rüsvet isterler yoksa cins cins problemler yasatabilrler.kadınları bakımlıdır öğrenci şehridir mc donalds 3-4 lira dır sampanya 7 lira dır
istanbul'dan pegasus ile direkt uçuşların olduğu kent.
Gidip geldim ve şehri gezmek isteyenler için bu notları yazdım:

NEHiRLER:

Biri Kharkiv, öbürü Lapon nehirleri ve burada BiRLEŞiYORLAR; Kharkiv nehri adıyla yola devam ediyorlar.
iÇiNDEN NEHiR GEÇEN BiR ŞEHiR yani burası.

-----------

ADI TARAS ŞEVÇENKO...
Futbolcu Şevçenko değil yani, o devasa PARKA adını veren kişi.
BiR ŞAiRDEN ÇOK, EL HAREKETi VE DURUŞUYLA BiR DiKTATÖRE BENZiYOR.
Ama bir şair o.
1814 doğumlu; Rusça karşısında UKRAYNACA dilinin milliyetçiliğini yapmış; bu yüzden de UKRAYNA MiLLiYETÇiLiĞiNiN AĞA BABALARINDAN SAYILAN bir şair.
Ukraynaca ile Rusça birbirinden çok mu farklı?
- Azerice, Türkçeden ne kadar farklıysa; işte tam o kadar...

---------------

ZULLY BULLY...
ONCE UPON A TiME...
--- BiiiR VARMIŞ BiR YOKMUUUŞŞŞ demekmiş Zuly Buly ---
Lonely Planet, Kharkiv'de YEMEK iÇiN en çok burayı öneriyor. Üniversitenin yakınında, parkın kıyısında bir yer.
-- iÇERiYE BiR GiRDiM, SANKi SIĞINAK ---
Üniversitenin eski yemekhanesiymiş burası. SELF SERViS. Ucuz ve leziz! Banklarda oturuyorlar; BiR VARMIŞ BiR YOKMUŞ adına yakışır şekilde, EVVEL ZAMAN iÇiNDE KALBUR SAMAN iÇiNDE PiRELER DEVE DEVELER BERBER iKEN KOMÜNiZM DiYE BiR REJiM VARMIŞ havası var içeride. Çok oturunca afakan basabiliyor.

-----------

UÇUŞ

Uçaklar havaalanlarına aşağı yukarı 150 kilometre kala, alçalmaya başlıyorlar. Bulutlar, eğer lokasyonda yağmur varsa, genellikle 2 ila 3 kilometrede kümeleniyorlar. Kharkiv'e giderken, tam 1150 kilometre boyunca, altımızda, koccamaaan bir karla kaplı alan varmış gibi yol aldık. Yeryüzünü hiiiç göremedik. 1150 kilometre boyunca; üstte güneş, altta yeryüzü göstermez bir bulut kümesiyle yolculuk yaptık.

----------

KHARKiV'iN FUTBOL TAKIMI

FC Metalist Kharkov.
Renkleri Fenerbahçeli...
Son 5 sezondur, demir atmış, Ukrayna ligini hep üçüncü sırada bitiriyor.

----------

NÜFUS

Kiev başkent ve en büyük şehir; 4,5 milyon nüfusu var.
Kharkiv, iKiNCi büyük şehir; şehir merkezi nüfusu 1,5 milyon.

---------------

KHARKiV iLK BAŞKENT

Sovyetler kurulduktan sonra, Ukrayna'nın ilk başkenti, Kharkov olmuş. Şehri de baş şehir olarak dizayn etmişler öncelikle. Şehrin içinden iKi TANE NEHiR geçiyor aslında. Şehri nehrin kenarına kurmak yerine, Paris gibi; Rus şehircilik stilini merkeze alarak, DEVASA BiR MEYDANIN ETRAFINDA kurmuşlar.

Şehrin merkezinde, başkent iken yapılmış iki BAKANLIK binası var. Birisi, ilk RUS GÖKDELENi SAYILAN ve 1923'e tarihlenen DERZHPROM; yani House of industry - Sanayi Bakanlığı; öbürü ise şimdi üniversite olarak kullanılan, Stalin dönemi yapısı, geçmişin House of Planning - Planlama Bakanlığı. Komünizmde planlama çok önemli. Planlama dışı adım atılmasına dahi izin vermiyorlar.

----------

EN KÖTÜ ALIŞKANLIKLARI:

Yerlere tükürmek. Kadını - erkeği; ama özellikle erkekleri SÜREKLi YERLERE TÜKÜRÜYORLAR; Çinliler gibi.

-------------

YORULUYOR iNSAN

Karşıdan karşıya geçerken, RESMEN yoruluyor insan; sanki maratona katılmış gibi hissediyor kendisini. O kadar geniş ki bulvarları, caddeleri.

------------

iNGiLiZCE

Sokaklarda ingilizce bilen kişi olmak pek kolay değil. Hani aradığınız bir yer varsa.

--------

TAKSi

Havaalanı ile şehrin arası 8 kilometre. inişte, taksici bana 200 Gravni dedi; aşağı yukarı 10 Euro. Fakat Kiev'de okuyan Türk öğrenciler, 70 - 80 Gravni'den fazlasını vermemem gerektiğini söylemişlerdi. Ben de 80 diye ısrar ettim. Bir tanesi, söylene söylene 200'den 80'e indi. Dönüşte fiyat sordum; 70 Gravni diyen taksiciye, hiç pazarlıksız evet dedim.

Ancak havaalanından otobüsle de dönebilirsiniz. 115E numaralı otobüs, Yuri gagarin caddesinin başına kadar gidiyor ki, Gagarin caddesinin başı, şehrin merkezine 5 dakika sayılır. Şehrin merkezi, Svobody meydanı ve Şevçenko parkının olduğu yer. Yürümekten üşenirseniz, Gagarin'in başından metroya binip, meydan durağında, UNiVERSiTAT'ta inebilirsiniz.

Otobüs 2.25 Gravni; 50 kuruş gibi. Metro ise 2 Gravni.

--------------

-- PROLETERYA iSTASYONU BENi ÇOK BUNALTTI:

Benim inanç tarihimde, kutsal bir kavramdır PROLETERYA. Devrimi yapacak iŞÇi SINIFININ Marksist terminolojideki adıdır.

Baktım, Kharkov metrosunun SON DURAĞININ adı PROLETERYA; gitmeden olmazdı.

Atladım metroya gittim. Hakikaten, adıyla müsemma; PROLETERYA bir semt!!!.

Öyle zavallı ve maalesef öyle ezik ki. Yoksulluk ve pislik...

iŞÇiSiN SEN iŞÇi KAL!

Cem Karaca'nın bu şarkısı, kapitalizmin işçiyi bıraktığı ÇARESiZLiĞi anlatır, sözde:-))

BENCE O ÇARESiZLiK HiSSi asıl komünizmde var.

PROLETERYASIN VE HEP PROLETER KALACAĞINI BiLiYORSUN.
BAŞKA BiR ŞEY OLMA UMUDUN HiÇ YOK!!!

Hani partiye girecek, yükselecek; ve musluk tamircisiyken, devlet başkanı olacaksın; ÖLMEEE NEVZAT ÖLME!

Yükselmek ve sınıf atlamak, çok umutsuz vaka; bildiğim muslukçuluktan devlet başkanlığına gelen bir YELTSiN vardı.

Proleterya metro durağı BENi ÇOK BUNALTTI.

------------

METRO MiMARiSi

Genellikle metrolarda şöyle bir mimari anlayış vardır: Her durak birbirinin aynı olur; her istasyon. Belki minik renk farklılıkları yaratılır. (Mesela bizim Kadıköy - Kartal metrosunda renk farkı yaptılar.) Bir Moskova, bir Kharkov metrosunda HER iSTASYONUN FARKLI BiR MiMARiSi VAR. Traktör fabrikası durağı farklı; stadyum durağı birbirinden çok farklı.

-------------

PARALARI

Grivna ve kuruşları, KOPiK ya da KAPiK.
(Sana kopik yok -- diye bir argo deyimimiz yok mudur bizim.)
1 Lira = 4 Grivna şeklinde, kur.

-------------

ŞEHiRLEŞME

Esaslı bir estetik anlayışları ve komünizmin getirdiği bir iç disiplinleri var bu arkadaşların.
Bizim gibi, ellerinden kaçmış bir şehirleşme problemi sanki hiç yaşamamış bu arkadaşlar.

-----------

DiNDARLIK

Bu kadar yılda dinlerini nasıl kaybetmediklerine şaşıyor insan. Yugoslavlar ve Sovyetler'den ayrılan pek çok ülkeyi gezdim; din konusunda 'geniş' tavırlarının; mesafeli tutumlarının farkındayım. Bir tek Kharkiv'de gördüm, dine bu kadar saygılı ESKi KOMÜNiSTLERi. Kiliselerin kapısından, SIRTLARINI DÖNMEDEN GERi GERi ÇIKIYORLAR. istavroz çıkartarak; çoluk - çocuk hem de.

------------

KHARKiV'DEKi EN NUR YÜZLÜ KADIN

En nur yüzlü kadını, şehrin en eski kilise ve manastır külliyatının fırınında gördüm. Manastıra gelir için, bir fırın işletiyorlar içeride; öyle nur yüzlü bir Hristiyan ablaydı ki; şaşırdım.

------------

-- BOŞ BiRA ŞiŞELERiME NEDEN EL KONULDU? ---

Dönüşte, yanımda, el bagajımda iki tane BiRA ŞiŞESi vardı; BOŞ!!

Ben SALAK, kendime koleksiyon yapacak başka bir malzeme bulamamış gibi; dünyanın DÖRT BiR TARAFINDAN iÇTiĞiM BiRALARIN ŞiŞELERiNi topluyorum.

-- 65'imde emekli olunca, bir marangoz atölyesi açacağım kendime; belki de bir ferforje... Bu şişelere de boya ve benzeri KiMYASALLARI dolduracağım.

Kontrolden geçerken, el bagajımda iki şişe görüp, üzerim de ötme yapınca, çoğu zaman olduğu gibi ayakkabılarımı çıkarttım.

-- Şişeleri soran görevliye de, TÜM DÜNYADAN BOŞ BiRA ŞiŞESi TOPLADIĞIMI, BU YÜZDEN DE ONLARI YANIMA ALDIĞIMI anlattım. Arkadaş bana kuralları hatırlattı; o kuralları ben de BiLiYORUM; ama başka ülkelerde durumu anlatınca, sorunsuz geçiyorum.

-- Kharkiv'de KIYMETLi ŞiŞELERiMi ÇÖPE ATTIRDILAR; sonra da bir ızbandut polis geldi ve üzerimde iNCE ARAMA yaptı. Fazla ince bir arama.
------------
Bu arada, benim üzerimi arayan polise, gülümseyerek, yakası açılmadık (afedersiniz) küfürler ediyorum; o da bir şeyler söylüyor ama; ne ben onu ne o beni anlıyor. Arkamdan geçen Türkler de benim küfürlerimi duyup sırıtıyorlar.
--------------
Arama BiTERKEN, birden şunu farkettim. Üzerimde KEYiFLE taşıdığım, PALMiYE YAPRAĞINDAN ALLAHLI BiR KOLYEM var; bir süredir.

Seviyorum; hayatımda hiç aksesuar kullanmadım ama bu kolye hoşuma gidiyor.

Kolyem, içimde; dışarıda hiç olmuyor; görünmüyor.

Ama otelden çıkarken kolyemi unutmuş; geri dönüp aldığımda da kazağımızn üzerine TAKMIŞIM.

Çantamda ŞiŞE;
boynumda ALLAH YAZILI KÜNYE;
pasaportumda, iRAN VE SURiYE mühürleri.

3'ü bir araya gelince, evet, adamı böyle yapıyor işte...

--------------

METRODA MiNiCiK DÜKKANLAR

Her metro istasyonuna inen koridorlar üzerine, miniminnacık DÜKKANLAR yapmışlar. Salonunuzdaki 3'lü koltukları düşünün; işte tam da o kadar; daha büyük değil.

-----------------

EN ÇOK YEDiKLERi YEMEKLER:

1. Domuz içyağı (salo) ekmek
2. Mantı etli
3. Balık çorbası
4. Kırmızı havyarlı krep
5. Vişne reçelli hamur (mantı gibi haşlanmış)
başına metalist koyunca anlamlı oluyor benim için.
özene bezene kurulmuş bir şehir. kalemle çizsen bu kadar düzgün olmaz.
şu anda oldukça karışık olan doğu ukrayna'nın en büyük şehri. (bkz: donetsk) (bkz: lugansk)
bununla beraber,bu şehrin halkı donetsk ve lugansk'a göre daha çok ukrayna safında kalma taraftarı.sanayi anlamında bölgesinde oldukça iyi bir durumda olan kharkov,bu karışıklığa girip,tanınmayan veya tek ülkece tanınan bir şehir olmak istemiyor. (bkz: rusya)
şehir halkı temkinli,ama sürecin kharkov'a sıçramayacağı görüşündeler.
Kimseyi zan altinda birakmak istemem ama, fakir lan bunlar memleketidir.

Bi paket sigara alin, ki zaten marlboro 1 dolar civari, bir parka oturun, siz iki dal icmeden paketi goren gelip otlanir.

Yedim ictim gezdim derken bedava gecer zamaniniz, hatta vizesiz pasaportsuz gecisten once cok daha ucuzmus. 4 gunluk ev kiralayip 150 tl verdim, bu dort gunde de en luks yerlerde takilarak, her yere uber ile giderek 300 tl civari harcadim.

Benden bir uyari lakin; gelecekseniz yazin gelmeyin. Ogrenci sehri oldugu icin etraf bombos oluyor, mekanlar ya dolmuyor ya hic acmiyor, dolayisi ile firinda kolay kolay ekmek pismiyor. biz yaptik bi hata, ukrayna hayallerimiz su katilmis ayrana dondu, siz etmeyin.
- kışın gitmeyin, kıçınız donar.

- kiev' e göre daha ucuzdur.

- moldavya' dan sonraki en güzel kızlar buradadır.

- hayat çok ucuzdur. Diskoda actirdiginiz bir şişe vodka ve cerezle iki kişi 23-30- dolara eglenirsiniz.
an itibariyle -18 derecedir.

akşam saatleri itibariyle- 20 leri görecektir.