bugün

avrupa maçına çıkan üç büyük takımımızdan birini diğer iki büyük takımın bazı taraftarlarının desteklememesi olayıdır. yeri geldiğinde en büyük milliyetçi kesilen bu insanlar elin gavurunun bir türk takımını yenmesinden hoşnut olurlar. unutulmamalıdır ki bu ülke sınırları içinde ne kadar rakip olsak da bu ülke sınırları dışına çıktığımızda farklılıklar, renkler ortadan kalkmalıdır. kimsenin sadece futboldan dolayı milliyetçiliğine laf söylemiyorum; söylemekte mantıksız olur zaten ama yine de avrupa maçlarında birlik olmamız yine türk futboluna katkı sağlayacaktır.
iddaa kuponunda avrupa takimina galibiyet vermis turktur.ne yapsin paranin milliyeti olmaz.
tercihtir nihayetinde laf edilmez fakat yetinmezler bunlar kinlenir ve konusurlar .hım o takımı tutacağıma * ermeniyiz takımını tutarız, yunan ı tutarız , moskof u tutarız ...*
türkiye cumhuriyetine bağlı olan tüm takımlar desteklenmelidir. *

(bkz: beşiktaş)
(bkz: galatasaray)
(bkz: denizli)
(bkz: gençlerbirliği)
(bkz: trabzonspor)
(bkz: bursaspor)
(bkz: göztepe)
(bkz: somalinyit)
hatta
(bkz: apoel nicosia)

(bkz: eksik birşey mi var) *
hayatım boyunca türk-ingiliz muhabbetlerinden dolayı galatasarayı avrupada bir kere leeds United ve ikinci kez final maçında Arsenal maçında destekledim ve sonunda olanlar oldu.aradan yıllar geçmesine rağmen 6-0'lık maçtan sonra bile ve en son bu hafta sonu oynanan ve Kadıköy'de 9 senedir galibiyet yüzü görmemiş olmalarına rağmen hala uefa kupası'ndan söz ettiklerini duydukça deliriyorum ve avrupa'da kendi takımım Fenerbahçe dışında bir tek Anadolu takımlarını destekleyen biriyim.Ts,Bjk,Gs ne halt yiyiyorlarsa yesinler.olayın özü şudur:'Düşmanımın düşmanı; dostumdur!'
aslında doğrusu;
kendi takımının durumu avrupada iyiyse rivalları * destekleyen
kendi takımının durumu avrupada iyi değilse rivalları desteklemeyen
kendi takımının durumu avrupada her ne olursa olsun anadolu takımlarını * daima destekleyen taraftar modelidir.

(bkz: istisnası yokmuş)(#2690790)
(bkz: takımlar alfabetik yolla dizilmiştir) *
maçın sonucunda kendisinin birşey kazanmadığını ya da kaybetmediğini anlamış zeki türktür bu yüce insan.
içinden geldiği gibi davranır. fanatiktir.
(bkz: haydi cska)
türk olduğunda şüphe duyulacak insandır.
eagle is free:e babam:b bir şampionlar ligi maçında abimle babam arasında gecen diyolag
fenerbahçe nin rakibi gol atar

e:gooool be goool
b: otur lan yerine ne sevinion
e:tamam baba
oynayan avrupa takimi, tuttugu herhangi bir türkiye takimi varsa ondan sonra, tuttugu takim olabilir.
ya da cani istiyordur kardesim, hepsi budur.

(bkz: milli bilinci milli takim tutmak sanmak)
duruma göre ya bir kaza sonucu komaya girip şuurunu kaybetmiş şanssız insan ya da bu olaya şahit olan "bir bizim köylü" sü tarafından komaya sokulacak şanssız insandır. (bkz: Türk usulü kung-fu nasıl yapılır)
futbolcuların aldığı parayla kafayı bozmuş kişidir. aynı zamanda euro 2008 organizasyonunda harcanan paralarlada kafayı bozmuştur. bu başarıyı elinin tersiyle itip ama paracıklar gidiyor paracıklar diyendir. bana dünyada ki bütün paraları verseler ki gereksiz dünkü sevinci yaşayamam eminim buna. bu kişiler desteklemiyor takımı. aman canım onlar aldığı paraya bakar diyorlar öyle sanıyorlar işte kapasite meselesi.
en basit anlatımla bir galatasaraylının avrupa maçına çıkan fenerbahçe'yi desteklememesiyle anlaşılabilecek durum.

efenim destek olmak ne demektir:
yendiğinde sevinmek, yenildiğinde ise üzülmek demektir. yani yensen de yenilsen de yanındayız demektir. peki biz avrupa da türk takımlarını destekliyoruz diyen tatlı su milliyetçileri napiyorlar? galatasaray uefa kupasını aldığında biz de en az sizin kadar sevindik diyorlar. leverkusen'den 5 yiyince geyiğin dibine vuruyorlar. hani destekliyodun lan? bu nasıl destek lan?
beşiktaş 8 gol yiyor liverpool'dan milliyetçiyim, destekliyorum diyenler zevkten dört köşe. bu ne yaman çelişkidir?

ben feneri avrupa'da hiçbir zaman desteklemiyorum, hep yenilsin, rezil olsun istiyorum. açık açık da söylüyorum bunu. siz de hadi itiraf edin hoşunuza da gidiyor galatasaray'ın avrupa'da yenilmesi. bize masal anlatmayın, yok milliyetçilik, yok siz nasıl Türk'sünüz edebiyatlarına girmeyin hiç. niyeyse bu tür insanların desteği sadece galibiyetlerde oluyor...-bkz:yukarıya-

benim fanatik fenerli arkadaşlarım var. onların yüzündeki göt olmuş fenerli ifadesini görmek benim hoşuma gidiyor. ben olayı hiç öyle geniş bir perspektifte düşünmüyorum. at gözlüğü var bende. benim olayım kamil'le. fener yenilince kamili kızdırmak taşak geçmek benim amacım. severim de keratayı...

ama illa bir hain arıyorsan dön de kendi samimiyetsizliğine bi bak.
oynayan takım fenerbahçe'yse gayet haklı türktür. türklük avrupa maçında takım desteklemekle gösterilmez; fenerbahçe'nin ne kadar türk olduğu da tartışılır tabi.
rusyadaki bazı bjkli taraftarlar fener cska maçında cska'yı desteklemişlerdi biz yenince de bunlar bi güzel dayak yemişler bizimkilerden babam anlattı babamın amcaoğlu da ordaki dayak yiyenlerden biriymiş galiba
türk takımının yenilip kendisinin göt olma ihtimalini düşünen kişidir. ***
asil duygunun insanıdırlar.
boyle bir mecburiyete anlam veremeyenlerdir. *
evet benimdir. lavuksak lavuğuz haydi bakalım. kendilerine cumhuriyet diyen, forumlarında forza hellas diyen bir taraftara sahip takımı desteklemeyen taraftardır. aynı şey diğer türk takımları için geçerli değildir. diğer takımlarımızın başarılı olmasını dileriz.
hiçbir milanlı interi yabancı takımlara karşı desteklemez, ya da hiçbir atletico madridli real madrid'in şampiyonlar şampiyonu olmasını istemezken normal durum. ama milli takımı tutmamak lavukluktur ayrı.
cumhuriyet içinde cumhuriyet kurmuş* piçiriklere karşı en güzel eylemdir.
(bkz: ne taraftarlar gördüm fenere söven)

(bkz: ne küfürler gördüm içinde fb den başka takım yok)
en başta lavuk sensin yabancı da sana girsin diyerek içinde bulunduğumu söylemek istediğim grup. Avrupa kupası maçlarını milli takım maçı gibi seyreden şuursuz tayfa daha enteresan açıkcası. Ha bir de bunlar nedense kendi takımları yenikken çıkarlar ortaya. Dalga geçilmesinden korkan tayfanın milliyetçilik ayağına yatması da ayrıca komik. Yesinler sizin milli tavrınızı.
gerçek taraftardır. olması gerekeni yapmaktadır.

şöyle ki; avrupa arenası ciddi anlamda prestij ve para demektir. mantıklı hiç bir taraftar rakibinin maddi ve manevi olarak güçlenmesini, kendi takımının geride kalmasını istemez. bu suretle elbette rakibinin rakibini destekleyecektir.

bir fenerbahçe'li beşiktaş'ın rakibini destekleyince vatan millet sakarya muhabbetleri dönebiliyor ki ben eşini benzerini görmedim bu mallığın. yahu izlanda'ya da gitsen, papua yeni gine'ye de gitsen olması gereken budur. elbette kimse rakibini desteklemez hiç bir alanda. ama ülkemizde bolca bulunan ırkçı yavşaklar ülke puanı denen saçmalığın arkasına sığınarak bu hareketi eleştirme, daha da ileri gidip sizi vatan haini ilan edebilme hakkını kendilerinde bulabiliyorlar.

tanım yapmak gerekirse; bir fenerbahçe'li olarak benim de dahil olduğum gruptur. fenerbahçe haricinde tüm takımların rakiplerini desteklerim. milli takımın maçlarıyla pek ilgilenmem, iyi olan kazansın *
bazılarının,"rakibimin maddi manevi güçlenmesi yerine,avrupa'da kepazeliğini isteyeceğim" diyebilecek kadar onursuzluklarını ortaya çıkarır bu hâl.

maddi olarak,o takımın kazandığı para,senin ülkene giren para,en azından italya'ya fransa'ya gitmeyecek..ayrıca yine madden,o takımın sana kazandırdığı ülke puanı,seneye yine birden fazla,hatta belki ikiden fazla takımla aynı ligde temsil edilmeni sağlayacak.uefa avrupa ligi'ne giden takım sayısını da etkiliyor dolaylı olarak.

mânevi olarak ise,herşeyden önce ülkenin temsili ortada,insanların sana yurtdışında saygısı bile artıyor.ben 2003 yılından beri yurtdışında yaşıyorum,ve o yıllarda türküm dediğim anda hakan şükür'ün,hasan şaş'ın,galatasaray'ın,fenerbahçe'nin isimlerini telaffuz etmeye çalışan insanlarla karşılaştım.başlı başına bir gurur..içerideki maneviyata bakarsan ise,ülkende terör hızlanarak artarken,senin halkının spor ile ilgili bile olsa,milli bir beraberlik durumuna geçmesi herşeyden önemli.çünkü bu ülkede türk bayrağı aşağılanınca mutlu olan insanlar var.

işte sadece bu nedenlerden dolayı,doğuştan bir trabzonsporlu olarak,2000-03 yılları arasında avrupa'daki en sıkı galatasaraylıydım.yine 2007 yılında avrupa'da ki en sıkı fenerbahçeliydim.bugün de kendi takımımı aynı duygularla destekliyorum.herhangi bir takım taraftarı olduğum için değil,bu milletin bir ferdi olarak onurlu ve şerefli durarak,sonunda da gururlu olmak istediğimden.

onuru ve şerefi olmayanlar bu duyguyu bilemezler.